Щодо трьох фігурантів другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» російська ФСБ протягом 11 місяців із моменту арешту не проводить ніяких слідчих дій. Йдеться про Руслана Сулейманова і Ерфана Османова, які перебувають у СІЗО Ростова-на-Дону, а також про Сейрана Муртазу, який утримується в СІЗО Таганорога. Про це в коментарі кореспонденту Крим.Реалії розповів адвокат Едем Семедляєв.
«З моменту арешту фігурантів «справи 25-ти» (мається на увазі друга сімферопольська «справа Хізб ут-Тахрір» – КР) пройшло повних 11 місяців. За цей час відносно трьох хлопців – Руслана Сулейманова, Ерфана Османова та Сейрана Муртази – ФСБ не проводить ніяких слідчих дій. На кожному судовому засіданні щодо продовження запобіжного заходу слідчий, заявляючи клопотання, каже: ми не встигли провести слідчі дії. У захисту з цього приводу логічне і наболіле питання: про які взагалі слідчі дії йдеться? Троє наших підзахисних уже 11 місяців сидять у слідчих ізоляторах взагалі без жодної слідчої дії. Вони просто сидять в ізоляції і невіданні», – пояснив адвокат.
Семедляєв додав, що стосовно інших фігурантів другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» слідчі дії проводяться.
«Відносно багатьох наших підзахисних, яких етапували в СІЗО Сімферополя, вже провели впізнання і психіатричну експертизу», – розповів він.
Реакції представників ФСБ на цю інформацію на момент публікації новини немає.
Раніше Крим.Реалії повідомляли, що кримському блогеру, громадському журналісту Наріману Мемедемінову чотири місяці не призначають дату розгляду апеляційної скарги на вирок. Захист політв'язня вважає, що російський суд навмисно затягує цей процес.
11 листопада 2019 року суддя Ленінського районного суду Ростова-на-Дону Олександр Осипов продовжив термін утримання в СІЗО фігуранту «справи Хізб ут-Тахрір» (друга сімферопольська група) Руслану Сулейманову.
Співробітники ФСБ, МВС Росії і Росгвардії 27 березня 2019 роки провели в Криму обшуки в будинках кримськотатарських активістів, у тому числі активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність». Усього було затримано 24-х активістів.
27 і 28 березня Київський райсуд Сімферополя заарештував всіх затриманих активістів.
29 березня російські силовики затримали 24-го кримськотатарського активіста Едема Яячикова, який після масових обшуків у Криму перебував у розшуку.
Заарештованим Ремзі Бекірову, Ризі Ізетову, Руслану Сулейманову, Фаріду Базарову і Шабану Умерову інкримінують ч. 1 ст. 205.5 КК Росії (організація діяльності терористичної групи). Інших затриманих підозрюють в участі в діяльності терористичної організації (ч. 2 ст. 205.5 КК Росії).
Справа Нарімана Мемедемінова
Наріман Мемедемінов – кримськотатарський блогер, громадянський журналіст. До арешту Мемедемінов співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії.
Російські силовики затримали його наприкінці березня 2018 року. Мемедемінова звинуватили за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, здійснені з використанням мережі Інтернет). У жовтні 2019 року російський суд засудив його до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Мемедемінов своєї провини не визнав.
Претензії у російських силовиків викликав відеоблог на YouTube, який Мемедемінов вів із 2013 до 2015 року. В ньому розміщені кілька десятків відеороликів із коментарями політичних подій і тем, закликами дотримуватися норм ісламу і думками про російські державні свята: День захисника вітчизни, Міжнародний жіночий день, День захисту дітей та інші.
Прокуратура АРК 23 березня 2018 року внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) Кримінального кодексу України.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) назвала арешт Мемедемінова в Криму «порушенням прав на свободу думки, вільне отримання і поширення інформації, в тому числі за допомогою мережі Інтернет».
Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язням.
21 вересня 2020 року він звільнився з російської колонії-поселення у Ростовській області Росії. Він відбув весь термін ув'язнення і повернувся до Криму.