Доступність посилання

ТОП новини

Саміт Україна – ЄС закликав Росію звільнити всіх політв'язнів із Криму


Володимир Зеленський і Жозеп Боррель
Володимир Зеленський і Жозеп Боррель

Саміт Україна – ЄС закликав Росію «негайно звільнити всіх незаконно затриманих і ув'язнених громадян України» в Криму і Росії, включаючи кримськотатарських активістів. Про це йдеться в спільній заяві за підсумками 22-го саміту Україна – ЄС.

Крім того, саміт підтвердив «рішуче засудження очевидного порушення суверенітету і територіальної цілісності України внаслідок актів агресії збройних сил Росії, починаючи з лютого 2014 року».

«Ми продовжуємо засуджувати незаконну анексію Криму і Севастополя Росією, мілітаризацію півострова, серйозне погіршення ситуації з правами людини на півострові, а також обмеження свободи пересування громадян України в Крим і з нього», – йдеться в повідомленні.

Повідомляється, що саміт засудив процедури голосування за поправки до конституції Росії, яке відбулося 1 липня 2020 року на Кримському півострові, а також вибори російського голови Севастополя 13 вересня 2020 року, що порушують міжнародне право.

«Ми закликали Росію забезпечити безперешкодний доступ міжнародних організацій і правозахисників у райони, які зараз не перебувають під контролем України, включно з Кримом, і поважати міжнародне гуманітарне право», – йдеться в тексті заяви.

Саміт продовжує закликати Росію забезпечити безперешкодний і вільний прохід в Азовське море і з нього відповідно до міжнародного права.

«Ми залишаємося повністю відданими впровадженню та постійному оновленню нашої відповідної політики невизнання, зокрема шляхом застосування обмежувальних заходів і співпраці на міжнародних форумах. У цьому контексті ми вітали дипломатичні зусилля, спрямовані на відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в рамках її міжнародно визнаних кордонів», – йдеться в заяві.

Раніше президент Європейської ради Шарль Мішель повідомив, що ЄС засуджує незаконну анексію Криму, позиція щодо півострова залишається непохитною.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що отримав запевнення лідерів Європейського союзу в тому, що санкції ЄС проти Росії діятимуть до повного відновлення суверенітету і територіальної цілісності України і що ЄС готовий приєднатися до платформи з деокупації Криму.

6 жовтня президент України Володимир Зеленський, президент Європейської ради Шарль Мішель і віцепрезидент Європейської комісії Жозеп Боррель зустрілися в Брюсселі для проведення 22-го саміту Україна – ЄС.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG