Росія продовжує мілітаризацію анексованого Криму, а також веде підготовку до розміщення ядерної зброї на півострові, повідомив міністр оборони України Андрій Таран 26 лютого.
«З 2014-го у тимчасово окупованому Криму Росією створено міжвидове угруповання військ, до складу якого увійшли: новосформований 22 армійський корпус (Сімферополь) і дві нових дивізії четвертої армії ВПС і ППО (27 змішана авіаційна дивізія і 31 дивізія протиповітряної оборони)», – цитує Андрія Тарана пресслужба Міноборони України.
За його інформацією, Росія вдвічі збільшила кількість бойових кораблів і катерів Чорноморського флоту. При цьому чисельність російських військовослужбовців в Криму зросла майже в 1,5 рази, до близько 33 тисяч військовослужбовців.
«Удосконалюється оперативне обладнання території півострова: створюються нові військові містечка, склади зберігання ракет і боєприпасів, озброєння та військової техніки, збільшуються можливості аеродромів, розвивається система базування Чорноморського флоту», – додав міністр.
Андрій Таран також повідомив, що «Росія веде підготовку до розміщення в захопленому Криму ядерної зброї».
«Перетворення Кримського півострова на військову базу є загрозою не тільки для України, але і для всіх країн Чорноморського басейну, і, нарешті, і для всього цивілізованого світу. Москва відкрито демонструє готовність просувати свої інтереси із застосуванням військової сили. Під час заходів оперативної і бойової підготовки російські війська постійно відпрацьовують елементи ведення наступальної операції на землі, в повітрі і на морі», – підкреслив Таран.
Український міністр також висловив впевненість, що Росія понесе відповідальність за агресію проти України.
«Україна тверезо оцінює загрози Російській Федерації. Ми винесли і засвоїли уроки семирічної давності. Наші Збройні Сили зразка 2014 го і 2021-го року – це дві різні армії. Ми сильніші і впевненіші. Покладаємося на себе, але відчуваємо підтримку партнерів і пам'ятаємо про важливість стримування і необхідність колективної євроатлантичної оборони, частиною якої ми прагнемо стати. У злочинів Росії проти України немає терміну давності. Агресор відповість за окупацію, війну і поламані людські долі», – зауважив Андрій Таран.
Раніше представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький повідомив, що Росія вивчила всі можливості для розміщення ядерної зброї на Кримському півострові, проте вважає недоцільним проводити подібні операції.
Напередодні міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба на конференції з роззброєння 2021 року акцентував увагу учасників на «незаконному нарощуванні Росією ядерного потенціалу» в анексованому Криму та загрозах, пов'язаних з цим.
Раніше в Євросоюзі заявили, що «глибоко стурбовані» через переміщення Росією на територію анексованого Кримського півострова літаків і ракет, які здатні переносити ядерні боєприпаси.
Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький у коментарі Крим.Реалії повідомив, що на півострові є об'єкти, на яких може бути розміщена ядерна зброя.
У Національному центрі управління та випробувань космічних засобів України стверджують, що аеродром Бельбек під Севастополем за останні роки зазнав масштабних змін і здатний приймати літаки з ядерною зброєю.
Питання присутності російської ядерної зброї в Криму досі дискусійне. У 2016 році на півострові помічали ракетні установки, які можуть транспортувати ядерні заряди.
Міністр оборони України Андрій Таран стверджував, що Росія здійснює підготовку до розміщення ядерної зброї на території Криму.
У Росії мілітаризацію називають нормою, вважаючи півострів своїм. «Росія – суверенна держава і на своїй території має право проводити навчання, розміщувати будь-які об'єкти, оголошувати призов до армії для своїх громадян і організовувати патріотичне виховання молоді», – заявила в грудні 2020 року офіційний представник МЗС Росії Марія Захарова.