Головне управління Національної поліції в АРК і Севастополі почало кримінальне провадження за фактом проведення російською ФСБ 7 липня обшуків у чотирьох районах Кримського півострова. Тим часом Міністерство закордонних справ України опублікувало заяву, в якій висловило «рішучий протест у зв'язку з новою хвилею незаконних обшуків і затримань кримських татар».
Як повідомляє пресслужба Прокуратури АРК, провадження відкрито за ч. 2 ст. 162 КК України (порушення недоторканності житла).
«7 липня 2020 року представники окупаційних «правоохоронних органів» із 4:00 ранку провели 7 одночасних незаконних обшуків, таким чином порушили недоторканність житла кримських татар на тимчасово окупованій території АР Крим», – зазначили у відомстві.
У повідомленні вказується, що після підтвердження інформації про затримання російськими силовиками кримчан, прокуратура надасть відповідну правову оцінку.
У МЗС України засудили ранкові обшуки 7 липня у будинках кримських татар.
«Такі дії Росії є продовженням репресивних практик, спрямованих проти громадян України окупованого Криму, які прагнуть повною мірою реалізувати свої права людини та основні свободи. Те, що є нормою для України та інших демократичних держав, на території окупованого Криму розцінюється державою-окупантом як загроза і терористична діяльність», – сказано в заяві.
В українському міністерстві вважають, що цілеспрямовані обшуки в будинках кримчан, які сповідують іслам, свідчать про переслідування за релігійною ознакою.
«Ми вимагаємо від Росії сумлінного виконання своїх міжнародно-правових зобов'язань як держави-окупанта, що передбачає, зокрема, припинення репресій проти місцевого населення окупованого Кримського півострова. Очікуємо, що Росія почне виконувати резолюції Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 року про «Територіальну цілісність України» і «Ситуацію з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь (Україна)» 2016-2019 років, а також наказ Міжнародного суду ООН щодо застосування заходів у рамках позову України проти Російської Федерації про застосування Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації», – відзначили в заяві.
У відомстві закликали міжнародну спільноту «продовжувати активно виступати на захист прав і свобод жителів Кримського півострова і посилювати тиск на Росію з метою припинення порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму».
Реакції російської сторони на протест МЗС України поки немає.
Обшуки пройшли рано вранці 7 липня в будинках сімох кримських татар: Еміля Зіядінова в селищі Октябрське Красногвардійського району, Ісмета Ібрагімова в селищі Курци Сімферопольського району, Аліма Суф'янова в селі Залізничне Бахчисарайського району, у Сейрана Хайретдінова в селі Білокам'янка Бахчисарайського району, Олександра Сизикова в селі Севастянівка Бахчисарайського району, у Вадима Бектемірова в селі Кам'янка Сімферопольського району і в Дилявера Меметова в Алушті. Останнього під час обшуку не було вдома, його продовжують шукати.
Пізніше в ФСБ Росії повідомили, що співробітники спецслужби затримали в Криму сімох людей, підозрюваних в організації та участі в осередку «Хізб ут-Тахрір».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.