У Міністерстві закордонних справ Росії заявили, що проект резолюції Генеральної Асамблеї ООН по Криму, підготовлений українською делегацією, «політизований» і «контрпродуктивний».
Відповідну заяву російського МЗС опубліковано на сайті відомства 10 грудня.
«Зазначений проект вноситься до Генасамблеї другу сесію поспіль. Він містить неприйнятні звинувачення на адресу Росії, побудований на домислах, спекуляціях і перекручуванні фактів. Зокрема, не витримують критики тези про «мілітаризацію» Криму і частин Чорного та Азовського морів», – сказано в заяві.
У російському відомстві посилаються на російсько-українську угоду про перебування Чорноморського флоту в Криму, згідно з якою, як стверджують в МЗС, «Росія мала право дислокувати на півострові до 25 тис. Військовослужбовців».
«Що стосується акваторії Азовського моря, то в даному районі взагалі не розміщено наших військово-морських баз. Сили, що там знаходяться, використовуються для охорони Кримського моста (Керченський міст – КР) і забезпечення безпеки судноплавства. Заходи, що вживаються Росією (вибірковий огляд суден, в тому числі російських) відповідні до загроз, що походять від екстремістів щодо Кримського мосту і нашої країни в цілому», – сказано в заяві.
У російському міністерстві вказали на зниження чисельності голосів за цю резолюцію в порівнянні з минулим роком (з 66 до 63) і пов'язують це зі «зниженням підтримки української ініціативи».
9 грудня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, що закликає Росію вивести свої війська з анексованого Криму і припинити тимчасову окупацію території України.
У грудні минулого року на Генасамблеї ООН також була прийнята резолюція по Криму. Зокрема, в ній закликали Росію вивести свої війська з території півострова і засудили зростання російської військової присутності в Чорному і Азовському морях.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.