Понад 100 українських політв'язнів зустрічають 2020 рік у місцях позбавлення волі в Росії та в анексованому Криму. Для кожного в'язня Кремля «свято» відбувається по-різному. Звільнені внаслідок «великого обміну» українські та кримськотатарські політв'язні Олег Сенцов, Володимир Балух, Євген Панов та Едем Бекіров розповіли, якими для них були новорічні свята в ув'язненні.
Олег Сенцов
Кримчанин, режисер, письменник й активіст «Автомайдану» в Криму. Перебував під вартою та в тюремному ув'язненні з травня 2014 року як політичний в'язень. Засуджений російським судом до 20 років суворого режиму за звинуваченням у терористичній діяльності на території Криму. У травні 2018 року оголосив голодування з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів. Після 145 днів голодування Сенцов погодився вживати їжу «через загрозу насильницького годування».
‒ Шість разів я зустрічав Новий рік у в'язниці. Саме зустрічав, а не святкував. Тому що Новий рік ‒ це свято, яке завжди відзначається в колі сім'ї, і саме в цей день гостро відчувається його нестачу. Новий рік ‒ це час підбивати підсумки та розробляти плани. А які у зека підсумки? Ще рік провів у в'язниці. Плани? Вийти наступного року на свободу? Але всередині себе розумієш, що це може бути ще один рік у в'язниці. Тому для мене Новий рік там був сумним днем.
Володимир Балух
Кримчанин, український громадський активіст, фермер. Перебував з 2017 року під вартою і в тюремному ув'язненні в Росії як політичний в'язень. Засуджений до 5 років колонії загального режиму за двома кримінальними справами: нібито за зберігання боєприпасів та інцидент, який російські силовики назвали «побиттям начальника Роздольненського ізолятора тимчасового утримання».
‒ Один раз Новий рік я зустрічав в ІТТ (ізолятор тимчасового утримання ‒ КР), другий ‒ у Керчі, у колонії. В ІТТ це була одиночна камера, і тому говорити про якесь «святкування» не можна. Звичайно, мені передали якісь продукти. А так все відбувалося, як завжди. Єдине, знав, що сьогодні новорічна ніч.
Повірте, у в'язниці жодної романтики немаєВолодимир Балух
У колонії на Новий рік я був на карантині. Там умови трішки інші й там немає камерного утримання. Вечерю перенесли на пізніший час. Це був спільний стіл. Принесли телевізор до їдальні ‒ так і зустрічали. Пили чай. Вчергове обговорювали: чи буде амністія цього року чи ні. Ділилися планами на майбутнє. Сказати чи змінився раціон ‒ я не можу. Я там не вживав тюремної їжі. Повірте, у в'язниці жодної романтики немає.
Євген Панов
Фігурант «справи українських диверсантів». Був затриманий у серпні 2016 року в Криму. Тоді російські спецслужби стверджували, що він нібито разом із іншим фігурантом Андрієм Захтеєм «планував здійснити теракти на об'єктах туристичної та соціальної інфраструктури півострова». Панова засудили до 8 років колонії суворого режиму. Від угоди зі слідством він відмовився.
Про настання Нового року дізнавалися за звуками салютуЄвген Панов
‒ Перші два Нових роки я зустрічав у «двійнику», камері на двох. Ці дні нічим особливо не відрізнялися від звичайних. У перший, в Лефортово, зробили із сусідом у камері торт: перетерли печиво на пісок і перемішали з вершковим маслом та згущеним молоком. Розділили навпіл. Половину з'їли на Новий рік, а другу ‒ на Різдво. Телевізор довше дали подивитися. Другий Новий рік ‒ теж у «двійнику». Не було нічого: ні телевізора, ні часу, ні продуктів. Про настання Нового року дізнавалися за звуками салюту.
У третій Новий рік я був на етапі. Вже їхав більше ніж два місяці, і на одному пересиланні сиділи у камері більше ніж 30 осіб. Я довго беріг для новорічної ночі склянку меду й паличку ковбаси. Коли прийшло свято, то я дістав їх на стіл. Думав, може у когось ще щось є. Але ні у кого нічого не виявилося. Так і розділили на всіх мої припаси. Потім співали пісні й читали вірші.
Едем Бекіров
Кримськотатарський громадський активіст, громадянин України. Утримувався під вартою в анексованому Криму з 12 грудня 2018 року. Російські силовики звинувачували його в зберіганні та передачі вибухових речовин і боєприпасів.
Просто сидиш і проклинаєш все це життяЕдем Бекіров
‒ Як зустрічати Новий рік у неволі? Нічого доброго. У камері напіввідкрите вікно, дивишся, як за вікном стріляють феєрверки. Люди святкують, а ти тупо сидиш і за цим усім просто спостерігаєш. Згадуєш все і всіх: хто тебе туди посадив ні за що й тому подібне. Послаблень з боку співробітників СІЗО не було точно. Новий рік у СІЗО ‒ це звичайний ранок, звичайний день. Нічого не додавалося, нічого не зменшувалося. Просто сидиш і проклинаєш все це життя.
Як зустрічали Новий рік колишні в'язні Кремля та радянського союзу Ахтем Чийгоз, Олександр Костенко та Мустафа Джемілєв читайте в матеріалі Крим.Реалії «Новий рік у російській в'язниці: порядки та традиції».
«Великий обмін» утримуваними особами між Україною і Росією
7 вересня відбувся обмін утримуваними громадянами між Україною і Росією. Літак із 35 українцями приземлився в київському аеропорту «Бориспіль». В Україну повернулися 24 моряки, захоплені ФСБ Росії восени 2018 року в районі Керченської протоки, кримчани Едем Бекіров, Володимир Балух, Олександр Кольченко, Олег Сенцов, затриманий і засуджений в окупованому Криму Євген Панов, а також українці Роман Сущенко, Павло Гриб, Станіслав Клих, Микола Карпюк, Артур Панов, Олексій Сизонович.
Посольство Росії в Києві опублікувало групову фотографію осіб, звільнених Україною в межах обміну, але на ній – лише 24 людини із заявлених 35. Офіційного списку осіб, переданих Росії, досі немає. Відомо, що Росії, зокрема, були передані підозрюваний у справі літака рейсу MH17 Володимир Цемах і головний редактор «РИА Новости Украина» Кирило Вишинський.