Доступність посилання

ТОП новини

Нові миротворці та Путін у «конституційній пастці». Чого варті заклики до переговорів?


Під час акції на підтримку України. Нью-Йорк, США, 7 січня 2023 року
Під час акції на підтримку України. Нью-Йорк, США, 7 січня 2023 року

Глава Китаю Сі Цзіньпін нарешті поговорив з українським президентом Володимиром Зеленським. Після розмови президент України заявив, що він переконався у повазі до принципів територіальної цілісності та суверенітету з боку китайського колеги. У Пекіні після зустрічі зазначили, що Китай «не підливатиме олію у вогонь» і вважає єдиним виходом діалог і переговори.

Комбіноване фото. Президент України Володимир Зеленський і голова Китаю Сі Цзіньпін (праворуч)
Комбіноване фото. Президент України Володимир Зеленський і голова Китаю Сі Цзіньпін (праворуч)

Про діалог та переговори продовжує говорити – незважаючи на критику на Заході і навіть у себе вдома – президент Бразилії Лула да Сілва. У недавньому інтерв'ю виданню El Pais бразильський лідер зазначив: «Важливо знайти лідерів, які хочуть поговорити про мир. Китай, Мексика, Індонезія... І нам потрібно залучити країни, які прямо чи опосередковано не беруть участі (у війні), а також тих, хто підтримує Україну, бо вони проти російської окупації. Ми маємо об'єднати усі ці країни».

Лула да Сілва визнає, що не має жодного уявлення про те, як можна домовитись про закінчення війни

Але навіть у цьому інтерв'ю Лула да Сілва визнає, що не має жодного уявлення про те, як можна домовитись про закінчення війни. «Не питайте мене як – спочатку ми маємо сісти за стіл для переговорів. Обидві сторони хочуть перемогти, але війні не завжди потрібний переможець. Перестаньте боротися, дайте шанс угоді і поверніть все до нормальності» – каже він.

Жінка з плакатом «Росія – терористична держава» перед посольством Бразилії в Португалії на акції протесту проти висловлювань бразильського президента Луїса Інасіо Лули да Сілви щодо війни Росії проти України. Лісабон, 21 квітня 2023 року
Жінка з плакатом «Росія – терористична держава» перед посольством Бразилії в Португалії на акції протесту проти висловлювань бразильського президента Луїса Інасіо Лули да Сілви щодо війни Росії проти України. Лісабон, 21 квітня 2023 року

Обидва лідери йдуть шляхом, яким пройшов турецький президент Реджеп Ердоган із самого початку війни. Ердоган пропонував свої посередницькі послуги та й зараз не відмовився від цієї ідеї. У своїй останній розмові із Володимиром Путіним президент Туреччини знову нагадував про необхідність діалогу і про готовність Туреччини бути посередником у встановленні міцного миру між Росією та Україною.

Жодному політику, який себе поважає, не вдасться досягти успіху у переговорах

Путін цей заклик проігнорував. У Москві постійно повторюють, що не проти переговорів і цінують миротворчі зусилля таких лідерів, як Ердоган та Сі Цзіньпін, але вважають, що для початку Україні потрібно погодитися із «територіальними реаліями» та відомими вимогами Москви. Після розмови Володимира Зеленського та Сі Цзіньпіна прессекретар російського президента Дмитро Пєсков пішов навіть далі і заявив, що посередництво КНР може сприяти «досягненню поставленої мети».

Жодному політику, який себе поважає, не вдасться досягти успіху у переговорах з однієї простої причини. Будь-які міжнародні консультації мають базуватись на принципах міжнародного права. Саме ці принципи російське керівництво остаточно перестало сприймати всерйоз у 2014 році, коли Володимир Путін ухвалив рішення про окупацію Криму.

Пастка не лише для Путіна

Розрахунок будь-яких посередників базується на тому, що російський президент хотів би повернутися до цих принципів в обмін на скасування санкцій і поступове повернення Росії на світовий ринок. Але, схоже, це хвилює Путіна в останню чергу.

Президент Росії перебуває у конституційній пастці – навіть не Путін, а будь-який інший наступний російський президент

До того ж, президент Росії сам перебуває у справжній конституційній пастці – навіть не Путін, а будь-який інший наступний російський президент. Вписати до російської Конституції «нові регіони» – окуповані землі України – було легко. Але як їх звідти викреслити? Тим більше, що Путін – останній, хто хоче цього.

Можливо, посередники хотіли б, щоб Україна сама відмовилася від власних територій і таким чином «врятувала» їхні зусилля та міжнародне право? Однак таке рішення ніколи не буде підтримане громадянами України.

Переговори про припинення війни не мають сьогодні перспективи, хто б не виступав посередником

І, до речі, а як мають виглядати гарантії безпеки України у цьому випадку? Адже якщо Росії вдасться за допомогою шантажу здобути визнання ревізії міжнародного права та анексії чужої території, то чому її війська завтра не прийдуть на інші українські землі?

Саме тому переговори про припинення війни не мають сьогодні перспективи, хто б не виступав посередником. Якщо Росія почне поважати міжнародне право – взагалі не потрібні будуть переговори для припинення війни. Якщо вона не поважатиме його – не допоможуть жодні переговори та посередники.

Думки, висловлені в рубриці «Погляд», передають точку зору самих авторів і не обов’язково відображають позицію редакції

Оригінал публікації – на сайті Радіо Свобода

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Київський журналіст, оглядач Радіо Свобода та Крим.Реалії. Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

     

XS
SM
MD
LG