У Столиці Швеції Стокгольмі 1 жовтня стартував Нобелівський тиждень. Цього ж дня стали відомі перші імена лауреатів – у галузі медицини і фізіології. Премію отримають двоє вчених із США та Японії – Джеймс Еліссон і Тасуку Хондзьо, які розробили новий метод імунотерапії раку.
До кінця тижня стануть відомі імена переможців Нобелівської премії у сфері фізики, хімії, володаря Премії миру, а на початку наступного тижня оголосять переможця премії з економіки. Однак, цьогоріч не буде лауреата з літератури. Чому?
Не обійшлося без скандалу
Чоловік члена Шведської академії Катаріни Фростенсон виявився у центрі скандалу, який призвів до скасування в 2018 році Нобелівської премії з літератури.
Якраз першого дня Нобелівського тижня шведський суд засудив до двох років в'язниці фотографа Жан-Клода Арно, звинуваченого в зґвалтуванні. Його визнали винним у сексуальному насильстві, що відбулося в ніч на 6 жовтня 2011 року. Жертві, ім'я якої не розголошують, присуджена компенсація. 72-річний Арно називає висунуті проти нього звинувачення «полюванням на відьом» і обіцяє оскаржити вирок. У листопаді 2017-го 18 жінок звинуватили його в сексуальних домаганнях. Вони стверджували, що він схиляв їх до сексу, використовуючи службове становище.
Арно спільно зі своєю дружиною володів культурним центром «Форум», що отримував фінансову підтримку від академії. З цієї причини його дружина Катаріна Фростенсон була звинувачена в корупції за те, що не повідомила членам академії про конфлікт інтересів при розподілі субсидій. При цьому її запідозрили у «витоці» передчасної інформації про Нобелівську премію.
Востаннє премію з літератури, засновану 1901 року, не вручали 1943 року під час Другої світової війни.
Трохи історії і традицій Нобелівської премії
Перша церемонія вручення Нобелівських премій відбулася в грудні 1901 року. Премія, що нині вважається найпрестижнішою в світі, була заснована шведським науковцем і філантропом Альфредом Нобелем, винахідником динаміту. У своєму заповіті він висловив бажання ділити річні доходи від його спадщини на п'ять рівних частин між тими науковцям, які найбільше прислужилися людству у різних сферах діяльності. Згідно з інструкціями Нобеля, відповідальним за присудження премії миру став Норвезький Нобелівський комітет – його призначили у квітні 1897 року після набуття чинності заповіту Нобеля.
- Премію з економіки оголошує Банк Швеції, який 1968 року – з нагоди свого 300-річчя – запропонував виділяти на цю премію кошти, що розподілятиме Нобелівський комітет.
- Нобелівські премії вручають щороку 10 грудня – у день смерті Альберта Нобеля у Стокгольмі під час урочистої церемонії. Премію миру вручають того ж дня у столиці Норвегії Осло в присутності короля Норвегії і монаршої родини.
- Вручення нагород закінчується Нобелівським концертом (їх два: один у Стокгольмі, інший в Осло після вручення премії миру).
Наймолодша лауреатка
2014 року Нобелівську премію миру отримала 17-літня Малала Юсафзай, яка бореться за права дівчат на освіту в Пакистані. Малала стала тоді символом боротьби Пакистану з талібами. 2009-го, ще у віці 11 років, вона почала висвітлювати у своєму блозі жорстоке поводження талібів із місцевим населенням долини Сват. Вона писала про закриття шкіл для дівчаток, про заборону жінкам носити яскравий одяг.
Малала розділила премію з Кайлашем Сатьяртхі з Індії, який присвятив своє життя боротьбі за права дітей
Бували й відмови від премії
За всю історію існування Нобелівської премії від неї відмовились 6 лауреатів – серед них і радянський письменник Борис Пастернак, який, прийнявши премію з літератури 1958 року, змушений був від неї відмовитись через тиск влади СРСР.
Ціна питання
Сума Нобелівської премії становить дев'ять мільйонів шведських крон – це приблизно 1,1 мільйона доларів.
Україна, її лауреати та номінанти
Серед лауреатів Нобелівської премії є семеро тих, хто походить із України.
Лауреатка 2015 року з літератури Світлана Алексієвич, яка народилася в Івано-Франківську, теж належить до їхнього числа, крім того, мати письменниці – українка. Першим лауреатом премії, який походить із України, був 1907 року Ілля Мечников за свою працю – спільно з німецьким ученим – у галузі медицини і фізіології про імунітет. Нині ім’я Мечникова носить Одеський університет.
Олег Сенцов
У вересні Верховна Рада України ухвалила постанову про висунення на Нобелівську премію миру засудженого в Росії українського режисера Олега Сенцова. Цьому передував лист колишнього Нобелівського лауреата Леха Валенси, в якому він висуває Сенцова на Нобелівську премію миру.
«Олег Сенцов, на моє глибоке переконання, втілює всі ідеали, що мотивували мене під час моєї мирної боротьби за майбутнє світу. Віра в демократію, в мирні методи боротьби, відмова від ненависті, дії для зміцнення братерства між народами і самопожертва на користь інших несправедливо скривджених людей – це все риси, гідні найвищого визнання вільного світу», – наголошує Валенса.
- Право висувати кандидата на Нобелівську премію миру мають, серед інших, лауреати Нобелівських премій миру (яким є Валенса) і члени національних парламентів і урядів різних країн (Верховна Рада України в даному випадку).