Доступність посилання

ТОП новини

#Незабуті: хто може потрапити у нові списки на обмін


Голова Офісу президента Андрій Єрмак анонсував нове звільнення полонених. Він заявив, що протягом найближчих місяців Україна поверне додому всіх громадян, яких тримауються в ОРДЛО. Про це Україна та Росія домовилися на зустрічі контактної групи в Мінську 11 березня.

У лютому міністр закордонних справ Вадим Пристайко заявляв, що Росія на наступному обміні може віддати 200 людей з окупованих територій. Уповноважена Верховної ради з прав людини Людмила Денісова пізніше додала, що з них 86 – незаконно ув’язнені кримські татари, які перебувають безпосередньо на території Росії. Під час попереднього обміну 29 грудня 2019-го звільняли лише утримуваних на окупованих територіях (76 осіб), в'язнів з території Росії не віддавали.

Ми почали серію #Незабуті у 2019-му. На щастя, багато героїв циклу повернулися на волю під час обміну 29 грудня 2019 року. Багато, але не всі.

Тут ми нагадуємо, хто залишається в незаконному ув'язненні підконтрольних Росії силовиків. До багатьох із них застосовували тортури. Цей перелік в жодному разі не є вичерпним.

Андрій Гаррюс. «Коли Андрія привезли додому на «обшук» – його не впізнала навіть рідна мати... У наш будинок у селищі міського типу Кринична, що входить у склад Макіївки, приїхали кількадесят так званих «військових» «ДНР» – прямо ціла штурмова група. Вагітну невістку та маленького онука закрили на другому поверсі», – це слова батька Андрія. Гаррюс у полоні з грудня 2018 року.

Читайте в матеріалі: «Після катувань його не впізнала навіть мама». Історія полоненого бранця «ДНР»

В’ячеслава Засипка. У день великого обміну за шлагбаумом КПВВ «Майорськ» на нього чекала сестра. Проте брата так і не включили у списки. Того ж дня Галина передала інформацію Службі безпеки України: там відповіли, що стежать за справою, але сторона угрупування «ДНР» не підтверджує готовність передати цього полоненого. За рік до потрапляння у полон В’ячеслав Засипка отримав важкі опіки лівої частини тіла. Колишні бранці з «Ізоляції» в один голос кажуть, що цей факт не зупиняв катів – В’ячеслава, зокрема, били струмом. «Катували саме по обпечених ділянках. Після операцій братова шкіра стала схожа на крило метелика – така ж тонка і вразлива», – каже сестра.

Читайте в матеріалі: «Катували струмом, незважаючи на опіки». Історія людини, яку не віддали на обмін

Віталій Атаманчук. За пенсіонером прийшли вночі і забрали, в чому був одягнений. Разом з ним і дружину та сина, яких згодом, після побиття, відпустили. Невдовзі, вже на волі, його син помер. Віталія чекає з полону дочка.

Читайте в матеріалі: ​Одного дня просто прийшли: бойовики понад рік тримають у тюрмі 68-річного Віталія Атаманчука

Валерій Матюшенко. Жителя Комсомольського, про проукраїнську налаштованість родини якого знали «всі в місті», схопили на площі, накинувши мішок на голову. Погрожували: дружина під слідом. «А теперь решай сама: ребенок в детский дом. А ты следом», – після цих слів в «МГБ ДНР» жінка схопила дитину і виїхала з окупації. Зараз у Валерія поганий стан здоров'я: запалені лімфовузли, крововилив в око. Дружина каже, що його катували та погрожували розправою з сім'єю.

Читайте в матеріалі: ​«Жена пойдет следом». Как российские наемники запугивали семью пленного Матюшенко

Роман Онищук. «Є ваш Рома», – ці слова почула мати з телефонної слухавки після того, як два роки син був зниклим без вісти. У 2015-му його, військового, бойовики витягли серед білого дня з таксі на підконтрольній Україні території. Роман зараз – у луганському СІЗО.

Читайте в матеріалі: ​Викрали серед білого дня: історія військового, якого утримують в ОРЛО чотири роки

Сергій Русинов. Йому лише 22, і він студент Луганського коледжу культури та мистецтв. Бойовики взяли його за коментарі та лайки у російській соцмережі «ВКонтакте».

Читайте в матеріалі: ​У камері поруч із вбивцями в полоні угруповання «ЛНР» перебуває 22-річний студент

Вадим Дреєв. Він має інвалідність 2-ї групи, на чому акцентують увагу російські ЗМІ – «психопат, якого завербували українські спецслужби». Вадима показово возили по місту та знімали для пропагандистського ТБ. Він невдало з'їздив у Станицю Луганську: схопили при перетині блокпостів.

Читайте в матеріалі: ​Человека с инвалидностью российские гибридные силы возят по городу как «подрывника» СБУ

Олександр Марченко. Його випадок – один з небагатьох, коли угруповання «ЛДНР» передають людину прямо російським офіційним органам. Марченка взяли, коли він відвідував Донецьк, щоб знайти відібране в нього авто. Його вивезли у Росію і утримують в СІЗО Краснодара.

Читайте в матеріалі: ​Донецкое «МГБ» как филиал ФСБ: история задержанного в Донецке украинца

«Ясинуватські підривники». Так називають підлітків, яких схопили і «засудили» на 10-15 років за те, що вони нібито за гроші підривали машини проросійських бойовиків та місцевих підприємців. Серед незаконно затриманих у 2016 році були Владислав Пазушко, Максим Солодовников, Богдан Ковальчук, Денис Хмеленко, Ярослав Миронов, Арсеній Белавин та Денис Коваль. Втім, за даними Радіо Донбас. Реалії, у майбутній список на обмін може потрапити лише Богдан Ковальчук — всі інші бранці ще у 2019-му погодилися на «процедуру помилування». Як стверджують самі контрольовані Росією бойовики, хлопців відпустили «на перевиховання батьками».

Читайте в матеріалі: ​«Иисус, извини меня». История подростков, незаконно осужденных в Ясиноватой

Більшість кримчан, які очікують обміну, ‒ кримські татари, вони фігурують у низці кримінальних справ, зокрема у «справах Хізб ут-Тахрір», «Таблігі Джемаат» (організації, заборонені в Росії, але дозволені в Україні, ‒ ред.). Правозахисники та адвокати називають ці кримінальні справи переслідуванням за релігійною ознакою. Фігуранти цих кримінальних справ ‒ правовірні мусульмани.

Читайте в матеріалі: Кримчани в очікуванні обміну. «Сімферопольська група 24-х» у «справі Хізб ут-Тахрір»
XS
SM
MD
LG