У Женеві 11 липня обговорили порушення прав корінних народів України в умовах російської анексії Криму в рамках 10-ї сесії Експертного механізму ООН із прав корінних народів. Ініціаторами обговорення виступили представники Меджлісу кримськотатарського народу і Кримськотатарського ресурсного центру.
Активісти підкреслили факт відсутності реакції з боку Росії на проміжне рішення Міжнародного суду ООН про скасування заборони діяльності Меджлісу, про це Крим.Реалії розповів український юрист-міжнародник Борис Бабін.
Він повідомив, що українські представники зустрілися зі Спеціальним доповідачем ООН з питань корінних народів.
«Серед іншого обговорювалися питання викрадень і вбивств представників корінних народів Криму, протиправна заборона Меджлісу й відмова Росії дотримуватися норми Декларації ООН про права корінних народів. У роботі Експертного механізму взяв активну участь і представник кримського народу юрист В'ячеслав Ломброзо», – зазначив Бабін.
На зустріч прибув активіст кримськотатарського національного руху, координатор Кримської контактної групи з прав людини Абдурешит Джеппаров. Він поінформував учасників про зниклих бевісти і загиблих за період контролю Росії над Кримом.
Член Меджлісу кримських татар Ескендер Барієв визначив дії Росії в Криму такими, «які грубо порушують Декларацію ООН про права корінних народів, Загальну Декларацію про права людини, 4-у Женевську конвенцію».
Кримськотатарський ресурсний центр представив виставку про корінний народ Криму, низку портретів політичних в'язнів, зниклих безвісти й загиблих за період російської анексії півострова.
Із переходом Криму під контроль Росії на півострові ФСБ проводить регулярні обшуки й допити журналістів, активістів, громадських діячів. Правозахисники характеризують це як «боротьбу з інакомисленням» і побоюються, що такі дії російських правоохоронців залишать світове співтовариство без об'єктивної інформації з Криму.
20 березня 2014 року Верховна Рада визнала кримських татар корінним народом Криму. За відповідну заяву проголосували 283 депутати. Україна виступила з гарантією збереження і розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності кримськотатарського народу як корінного народу та всіх національних меншин України.