Доступність посилання

ТОП новини

Аксьонов проти Донича: чому «зливають» ректора КФУ


Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксьонов і ректор КФУ Сергій Донич. Архівне фото
Підконтрольний Росії глава Криму Сергій Аксьонов і ректор КФУ Сергій Донич. Архівне фото

Підконтрольний Росії голова Криму Сергій Аксьонов несподівано зажадав звільнення ректора Кримського федерального університету Сергія Донича. Офіційно він пояснив своє невдоволення тим, що керівник вишу «не виправдав його сподівань» і втратив довіру. Кореспондент Крим.Реалії з'ясовував, чому насправді Аксьонов вирішив позбутися Донича, якого сам же три роки тому запропонував призначити на цю посаду.

Перший публічний випад проти Донича Аксьонов зробив 20 квітня, під час поїздки на Ялтинський міжнародний економічний форум. За повідомленнями інформагентств, російський голова Криму сказав, що Донич «не виправдав його очікувань» і провалив проведення заходів за федеральною цільовою програмою. За словами Аксьонова, ФЦП у виші була реалізована лише на 30 відсотків.

Сьогодні можу сказати, що я як голова наглядової ради ректору не довіряю
Сергій Аксьонов

«Сьогодні можу сказати, що я як голова наглядової ради (Кримського федерального університету ‒ КР) ректору не довіряю, не бачу можливості продовжувати з ним далі співпрацю на цій посаді», ‒ сказав Сергій Аксьонов і додав, що Донич, на його думку, має сам «написати заяву про звільнення».

У свою чергу, ректор КФУ у відповідь повідомив журналістам, що знає про позицію голови Криму. «Заяви я не подав, це особиста думка голови, більше нічого прокоментувати не можу», ‒ сказав Сергій Донич.

На сьогодні Аксьонов не має повноважень, щоб особисто звільнити керівника КФУ. Відповідно до російського законодавства, ректорів федеральних університетів призначає уряд Росії. Так що тепер фактичному голові Криму доведеться добиватися заміни очільника вишу в Москві.

Із чиновників ‒ в академіки

На початку 2015 року російський уряд Криму розпорядився створити на півострові «федеральний університет», його першим ректором став Сергій Донич. Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв призначив його на цю посаду 13 жовтня 2014 року. Причому офіційно пропозиція щодо цієї кандидатури прозвучала від Сергія Аксьонова.

У той час призначення Донича стало несподіванкою для багатьох ‒ у першу чергу для професорсько-викладацького складу університету. Адже протягом останніх двадцяти років він не проявляв себе в академічній сфері, був чиновником і займався політикою.

За освітою Сергій Донич ‒ медик, навчався у Кримському державному медичному університеті ім. Георгієвського. Після його закінчення працював за фахом, вступив до аспірантури Інституту хірургії Академії медичних наук і 1990 року захистив кандидатську. Наступні п'ять років працював у КДМУ.

Сергій Донич
Сергій Донич

1995 року Донича призначили головним лікарем Республіканської лікарні ім. Семашка, пропрацював на цій посаді сім років, після чого став міністром охорони здоров'я Криму. На посту голови МОЗ протримався дев'ять років ‒ 2011 року був відправлений у відставку, потрапивши в немилість до тодішнього кримського прем'єра Василя Джарти.

У вересні 2011 року Донич стає проректором Кримського державного медичного університету, але на цій посаді він пробуде всього три місяці. У цей час він балотувався в депутати Верховної Ради АРК від Партії регіонів. Подейкували, що Донича спеціально призначили проректором перед виборами, оскільки університет разом зі студмістечком перебували якраз у його мажоритарному окрузі.

Після проходження до парламенту Донич пішов із КДМУ й отримав посаду першого віце-спікера Криму. 2014 року він зайняв проросійську сторону та став віце-прем'єром в уряді Аксьонова. Потім був призначений ректором новоствореного КФУ.

Сергій Аксьонов вручає Сергію Доничу нагороду від Міноборони Росії, 27 травня 2014 року
Сергій Аксьонов вручає Сергію Доничу нагороду від Міноборони Росії, 27 травня 2014 року

Ідею створити на базі сімферопольського ТНУ федеральний університет вперше озвучив прем'єр Росії Дмитро Медведєв у березні 2014 року. Формально Кримський федеральний університет був створений 4 серпня. До його складу увійшли приблизно 13 освітніх і наукових організацій.

Великий скандал розгорівся наприкінці 2014 року через бажанням влади внести до складу КФУ Кримський державний медичний університет ім. Георгієвського. Проти цього виступили як адміністрація вишу, так і студенти ‒ останні навіть вийшли на вуличні протести.

Ректор КФУ Сергій Донич, який є випускником КДМУ, в цьому конфлікті не підтримав свою альма-матер. У січні 2015 року Сергій Аксьонов звільнив ректора медуніверситету Анатолія Бабаніна, а Донич призначив на його місце Нанулі Іванову.

Тепер Аксьонов вимагає звільнення самого Донича.

«Приносив мало грошей»

2014 року Таврійський національний університет (ТНУ), на базі якого після анексії півострова створювався КФУ, перейменували в Таврійську академію, і він став однією із структурних одиниць федерального університету. 2015 року українська влада ухвалила рішення відтворити ТНУ в Києві. Там працевлаштувалася частина викладачів, які раніше працювали у виші Сімферополя. Ректором українського ТНУ є Володимир Казарін, який до 2015 року очолював в університеті (а потім ‒ у Таврійській академії) кафедру російської й зарубіжної літератури.

У коментарі для Крим.Реалії Казарін сказав, що нинішній конфлікт між Аксьоновим і Доничем не став для нього несподіванкою.

Володимир Казарін
Володимир Казарін

«Від самого початку в них (Аксьонова й Донича ‒ КР) були погані стосунки. Аксьонов публічно тільки вдавав, що він підтримує цю фігуру. Насправді він хотів, щоб (ректором КФУ ‒ КР) був хтось інший. І, наскільки я знаю, пропонував інші кандидатури. Від самого початку в них стосунки не склалися», ‒ сказав Казарін.

Ректор українського ТНУ вважає призначення Донича головою Кримського федерального університету 2014 року «катастрофічною помилкою». Сам Володимир Казарін був віце-прем'єром Криму з 2001 до 2005 року, і в цей період Сергій Донич, який займав посаду міністра охорони здоров'я, був у його підпорядкуванні.

Донич ‒ людина, яка не вміє працювати, не хоче працювати
Володимир Казарін

«У мене найнегативніша думка тоді про нього (про Донича ‒ КР) склалася. Він ‒ людина, яка не вміє працювати, не хоче працювати. Він і міністром був надзвичайно слабким, мало того, схильним до діянь не надто хороших», ‒ сказав Казарін.

За його словами, зайнявши пост ректора КФУ, Донич з'являвся на роботі в найкращому випадку двічі на тиждень, не вів прийом, а найбільш важливі питання перекладав на своїх підлеглих. Володимир Казарін стверджує, що через некваліфіковане керівництво університет в анексованому Криму деградував, і в результаті за три роки кількість викладачів і студентів у виші, за його словами, скоротилась у два рази. Ректор українського ТНУ вважає, що Аксьонов дійсно добивається звільнення Донича у зв'язку з профнепридатністю останнього. Але, за прогнозами Казаріна, в ситуації, що склалася, КФУ може очолити точно така ж одіозна фігура, яка продовжить руйнування університету.

Іншої думки щодо причин звільнення Донича дотримується кримський політолог Євгенія Горюнова, яка раніше також працювала в ТНУ в Сімферополі, а зараз викладає у відтвореному кримському виші в Києві. Вона вважає, що Аксьонов вирішив позбутися від нинішнього голови КФУ через більш банальну причину ‒ він «приносив» мало грошей.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

«Донича як людину далеку від освіти й науки призначили для вирішення двох завдань: інтегрувати медичний університет у структуру КФУ ‒ адже саме медики були найбільше незадоволені таким злиттям. Друге завдання ‒ освоєння російських мільйонів, виділених федеральному вишу. З першим завданням він упорався, з другим, мабуть, ні. Тому прийшла черга його змінити», ‒ зазначила Горюнова в коментарі для Крим.Реалії.

Вона передбачає, що через відсутність у Донича сильних покровителів у Кремлі, Аксьонову швидше за все вдасться домогтися його звільнення. За прогнозами Євгенії Горюнової, новим ректором КФУ може стати людина з сусідньої Росії, як це зовсім нещодавно відбулось у Севастополі. Там наприкінці березня керівником Севастопольського державного університету був призначений один із колишніх лідерів прокремлівського руху «Наші» Володимир Нечаєв.

Євгенія Горюнова пояснює це тим, що в російської влади питання ідеологічного виховання виходить на перший план, і Донич, вважає політолог, у цьому явно не сильний.

У матеріалі використовується термінологія, вживана на анексованому Росією півострові

XS
SM
MD
LG