У Криму силовики затримали більше 10 осіб, які на своїх автомобілях прямували до місць проведення жалобних заходів, присвячених Дню пам'яті жертв депортації кримських татар. Про це Крим.Реалії розповів голова ЦВК Курултаю кримських татар Заїр Смедляєв.
За його словами, затримання відбулись у Бахчисараї, Судаку, і селі Льгівському Кіровського району. Офіційна причина затримання – порушення правил дорожнього руху, формування автомобільної колони.
«Хлопці всі їдуть на машинах самостійно, під'їжджають до одного місця, аби взяти участь у жалобних заходах «Запали вогонь у своєму серці». Так, наприклад, я їду, за мною хтось ще, за ним ще, і всі їдуть до одного місця, так виходить колона. Приходять поліцейські, кажуть: «Усе, давайте у відділення», – розповів Смедляєв.
Він також уточнив, що розгляд справи про адміністративне правопорушення щодо одного з інцидентів відбудеться вже 19 травня в Кіровському районному суді.
18 травня – День пам'яті жертв депортації кримськотатарського народу з Криму. Цього дня 1944 року з півострова до Середньої Азії відправили перший ешелон кримських татар. Усього тоді депортували більше 180 тисяч людей.
Щорічно в Криму з нагоди річниці Дня депортації проводили масові заходи, в тому числі жалобний мітинг у центрі кримської столиці. Але після анексії півострова Росією в березні 2014 року проведення подібних акцій у центрі Сімферополя заборонили.
На материковій Україні проводять масові мітинги, тематичні уроки у школах, присвячені депортації кримськотатарського народу тощо.
Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».