Доступність посилання

ТОП новини

У Криму «катастрофічна ситуація зі свободою слова» – журналісти


Generic -- Female hands in handcuffs with laptop. Internet censorship. (©Shutterstock)
Generic -- Female hands in handcuffs with laptop. Internet censorship. (©Shutterstock)

На засіданні прес-клубу Незалежної медіа-профспілки України та Незалежної спілки журналістів України в середу, 2 березня, говорили про стан журналістики в умовах окупації Криму. Про це повідомляє прес-служба НМПУ.

За результатами обговорення учасники ухвалили спільну заяву і направили її до прокуратури АРК і уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

У документі повідомляється, що правозахисники і журналісти, які висвітлюють кримську тему, звертають увагу на «катастрофічну ситуацію зі свободою слова на півострові в умовах окупації».

«За два роки окупації, з лютого 2014 року по лютий 2016-го, експерти Польового правозахисного центру зафіксували там 45 фактів прямого тиску на кримські ЗМІ, журналістів і блогерів із боку силових структур. Зокрема, в Криму неправомірно затримуються працівники ЗМІ, здійснюються напади на редакції і журналістів, відбуваються факти перешкоджання зйомок, вилучення техніки, безпрецедентні заборони на висвітлення роботи окупаційних органів влади, тощо. Журналісти в Криму щодня стикаються з тиском з боку окупаційної влади і спецслужб, які ставлять їх перед складним вибором: бути пропагандистами, або йти з професії», – ідеться в повідомленні.

Автори документа відзначили, що це призвело до того, що більшість журналістів, які працюють за професійними стандартами, змушені були залишити півострів.

«Ті, хто залишаються там (у Криму – КР), працюють фактично в підпіллі, побоюючись за власну безпеку та безпеку близьких. Протягом двох років окупації ми ретельно стежимо за тим, що відбувається на півострові, і вражені темпами згортання там свободи слова. Ми неодноразово оприлюднювали ці факти під час міжнародних зустрічей різних форматів, в тому числі, у присутності представників російських медіа-організацій», – відзначили учасники прес-клубу.

На думку авторів звернення, така ситуація складається, в тому числі, через недостатнє реагування з боку української влади.

«З огляду на це, ми звертаємось у прокуратуру АРК з вимогою оперативного розслідування кримінальних проваджень, відкритих за фактами порушень прав кримських журналістів. За нашими даними, вони розслідуються вже кілька місяців, але в жодному з них досі немає ні підозрюваних, ні обвинувачених. Ми вважаємо, що затягування розслідувань цих фактів сприяє розквіту безправ'я в Криму і стає ще більш серйозним викликом для чесних журналістів», – ідеться в повідомленні.

Також учасники прес-клубу наголосили на необхідності пильнішого стеження за ситуацією зі свободою слова в Криму і відповідного реагування з боку уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а також важливість реагування на ці факти з боку Міністерства закордонних справ України.

Верховна Рада України офіційно оголосила 20 лютого 2014 року початком тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією. 7 жовтня 2015 року президент України Петро Порошенко підписав відповідний закон. Міжнародні організації визнали окупацію і анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили низку економічних санкцій. Росія заперечує окупацію півострова і називає це «відновленням історичної справедливості».

XS
SM
MD
LG