Доступність посилання

ТОП новини

«Громадян об'єднують насильно»: до чого приведе злиття міст і районів Криму


Білогірськ
Білогірськ

Голова Громадської палати Криму Григорій Іоффе запропонував розглянути можливість об'єднання шести кримських міст із районами та створення міських округів. Іоффе вважає, що, окрім Красноперекопська, де вже з'явилася така ініціатива, ідею такого об'єднання варто розглянути Джанкою, Сакам, Бахчисараю, Білогірську з однойменними районами, Щолкіному та Ленінському району, Старому Криму та Кіровському району.

Раніше депутати міської ради Красноперекопська (Яни-Капу) та Красноперекопської районної ради виступили з ініціативою об'єднати їх в один міський округ. Передбачається, що процес об'єднання займе близько року.

Російський економіст Дмитро Некрасов вважає, що реальною реформою можна вважати зміну принципів формування влади, а не перемальовку карти.

‒ Глобально така реформа не дуже впливає. Напевно, можна знайти різні випадки, коли й позитивно, й негативно це позначалося. Але питання ж не в тому, чи місто об'єднане з районом, чи це кілька різних структур ‒ питання в тому, як формуються органи влади, як це дозволяє боротися з корупцією та підвищувати ефективність. Якщо все формується зверху вниз фактичними призначеннями ‒ не важливо, як формально вони відбуваються ‒ тоді абсолютно немає значення, скільки структурних одиниць всередині. А якщо це реальне самоврядування, то воно в будь-якому випадку дає більшу ефективність у довготривалій перспективі. А перерозподіл сам собою без зміни принципів формування керівництва ніяк не може вплинути на якість управління.

Дмитро Некрасов підкреслює, що в окремих випадках збільшення доцільне.

Крим досить різний, і можна знайти різні випадки. Але говорити, що ми зараз об'єднаємо міста з районами, й від цього нам усім стане краще ‒ ні, це не так
Дмитро Некрасов

‒ Я думаю, що Крим досить різний, і можна знайти різні випадки. Але говорити, що ми зараз об'єднаємо міста з районами, й від цього нам усім стане краще ‒ ні, це не так. Може стати краще, може стати й гірше. Само собою нічого не змінюється. Це ніяк не впливає на санкції, йдеться про бюрократичний захід. Усі інвестиції, які йдуть зараз у Крим, ‒ внутрішні російські. Якщо в районі є проблеми, які він може вирішити самостійно, зміна в муніципальному управлінні з доступом до більшої кількості ресурсів дозволить вирішити проблему краще. А якщо вона в принципі не може бути вирішена ‒ як проблема з водою на півночі Криму ‒ то будь-який розподіл функцій не важливий. Вона вирішується або зверху, коштом федеральних грошей, або не вирішується взагалі.

2017-го року глава уряду Криму Сергій Аксенов обіцяв за два роки провести адміністративно-територіальну реформу: скоротити адміністративний апарат муніципальних утворень, зменшити депутатський корпус і кількість чиновників. Аксенов говорив і про об'єднання деяких міст і районів, зокрема, Білогірська та Білогірського району.

Голова Центру «Ейдос», кандидат наук у сфері держуправління Віктор Таран зазначає, що в сучасних умовах ефективність управління визначається в основному активністю населення.

У Росії громадян об'єднують насильно ‒ хочуть вони чи ні
Віктор Таран

‒ Кожна модель управління ефективна, якщо працює правильно із залученням громадян. Тоді ефективною може бути й вертикальна система, й система децентралізації. Вважається, що на місцях люди краще знають, як їм жити, як керувати містом. Але я сумніваюся, що в Росії таке можливе, оскільки менталітет не передбачає активної участі громадян у житті міст, сіл і так далі ‒ навпаки, там передбачена система, коли від центральної влади чекають команд для виконання. Тому в умовах Росії така централізація, як у Криму, можливо, буде більш ефективною. Але чи приведе це до економічних дивідендів ‒ сумнівно. В Україні відбувається добровільне об'єднання громад, тому що люди вважають, що їм краще працювати разом, а в Росії громадян об'єднують насильно ‒ хочуть вони чи ні.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

XS
SM
MD
LG