Експерт у сфері міжнародного права Борис Бабін вважає, що після указу президента Росії Володимира Путіна з приводу права власності на землю в анексованому Криму підконтрольна Кремлю влада півострова може почати конфісковувати ділянки.
Таку думку Бабін висловив 25 березня в коментарі Крим.Реалії.
«В цілому по Росії це загальна практика. Якщо ви живете у так званому прикордонному районі, то там є така заборона. Причому вона чисто автоматична. І ось через 5 років після спроби анексії, Росія поширила цю норму на Крим. На практиці це означає, що якщо у вас там є земельна ділянка, то її будуть конфісковувати або примусово вилучатимуть у власників», – сказав Бабін.
Він вважає, що російська влада Криму може використовувати два варіанти для початку вилучення землі у власників.
«Перша ситуація – це коли власник юридична або фізична особа, без так званого громадянства Росії. Тут все зрозуміло і без варіантів. Друга ситуація – коли людина навіть має аусвайс, але якщо комусь дуже подобається його ділянка, то раптово з'ясується, що вона незаконна. Або, якщо це юридична особа, то раптово з'ясується, що була незаконна перереєстрація. Я думаю, що це все почнеться вже протягом цього року», – додав Бабін.
Володимир Путін 24 березня розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності в «іноземців» і «зарубіжних юридичних осіб». До списку увійшла більшість районів анексованих Криму і Севастополя, а також Керч, Ялта, Євпаторія та інші прибережні міста півострова.
Заборона не поширюється на три райони Криму – Первомайський, Красногвардійський і Білогірський, ці райони не межують з материковою частиною України і не мають виходу до Чорного моря. Аналогічним чином до переліку не увійшла Верхньосадовська сільська рада в Нахімовському районі Севастополя.
Народний депутат України з фракції «Слуга народу» Віталій Безгін надіслав депутатський запит до представників виконавчої влади України з проханням відреагувати на указ президента Росії Володимира Путіна з приводу прав власності на землю в анексованому Криму. Реакції поки не було.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.