Репресії з боку окупаційної російської влади в Криму проти кримських татар, етнічних українців та інших етнічних та релігійних меншин супроводжують зусилля Росії, спрямовані на дестабілізацію України за допомогою кривавого конфлікту на Донбасі. Відповідну заяву напередодні на засіданні Постійної ради ОБСЄ озвучив представник США при ОБСЄ Джеймс Гілмор. Заяву розміщено на сайті Місії США в ОБСЄ, інформує «Голос Америки».
Гілмор наголосив, що США «не бачать відмінності між цими компонентами».
«Конфлікт в Україні не обмежується Донбасом. У Криму російська окупаційна влада продовжує залякувати, арештовувати та переслідувати у судовому порядку активістів, журналістів та членів громадянського суспільства, просто за те, що вони використовують своє право на мирні зібрання або свободу вираження думок або віросповідання. Ми засуджуємо безперервні спроби Росії арештовувати та переслідувати у судовому порядку жителів Криму за політичними мотивами», – заявив дипломат.
Гілмор також наголосив, що США засуджують мілітаризацію Кримського півострова, Чорного та Азовського морів з боку Росії та призову понад 24 000 молодих кримчан до Збройних сил Росії.
Американський дипломат привітав Третій комітет ООН зі схваленням проєкту резолюції щодо порушення прав людини в Криму.
Резолюція стверджує, «що захоплення Криму силою є незаконним та порушенням міжнародного права» та підтверджує «що ті території мають бути негайно повернені».
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.