Уряд України подав 19 лютого 2021 року нову, дев'яту, міждержавну заяву до Європейського суду з прав людини проти Росії, повідомляє заступник міністра юстиції України, уповноважений з питань Європейського суду з прав людини Іван Ліщина.
За його словами, це вже дев'ята заява України до ЄСПЛ проти Росії, вона зареєстрована під номером 10691/21.
«Заява стосується тверджень Уряду України щодо адміністративної практики Російської Федерації, що наразі продовжується, стосовно дозволених Державою, цілеспрямованих операцій по вбивству опонентів Російської Федерації в Росії та на території інших країн, включаючи членів Ради Європи, поза ситуацією збройного конфлікту», – написав Ліщина у Facebook.
Реакції російської сторони щодо цієї заяви України до ЄСПЛ поки немає.
До цього Ліщина повідомляв, що в Європейському суді з прав людини перебувають на розгляді майже 8 тисяч справ, пов'язаних з наслідками російської агресії в Криму і на Донбасі.
ЄСПЛ 14 січня ухвалив до розгляду скаргу України проти Росії у зв'язку з Кримом. У пресрелізі суду сказано, що в позові України «було достатньо доказів», у тому числі за фактами порушення прав кримськотатарського населення на півострові.
Глава МЗС України Дмитро Кулеба назвав «перемогою України» рішення Великої палати ЄСПЛ за позовом щодо Криму.
У Мін'юсті України зазначали, що остаточного рішення суду за позовом «Україна проти Росії» щодо Криму можна чекати ще близько 5-10 років.
У Міністерстві юстиції України після рішення ЄСПЛ повідомили, що під час розгляду справи по суті, їхня правова позиція «як і раніше, базуватиметься на встановлених міжнародним правом критеріях, договорах і практиці міжнародних трибуналів».
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.