У Державній думі Росії відреагували на ініціативу президента України Володимира Зеленського та внесення до Верховної Ради проєкту закону «Про корінні народи України». У зв'язку з цим у Держдумі ухвалили заяву, що засуджує цей документ через відсутність у ньому росіян.
Про це повідомляє пресслужба Держдуми.
На думку російських парламентарів, внесений проєкт закону «виділяє як корінних народів виключно кримських татар, ігноруючи інші народи на території країни».
«Державна Дума вважає сам факт цієї законодавчої ініціативи президента України кричущою провокацією, спрямованою на загострення напруженості й конфліктів як усередині України, так і за її межами. Розчерком пера права вважати себе корінними народами на території України позбавляються мільйони росіян (17,2% населення, за даними останнього перепису), сотні тисяч білорусів (0,57%) і молдаван (0,54%), які входять у трійку найбільших національних меншин на Україні. До корінних народів, у разі ухвалення «невідкладного закону», не матимуть віднести себе ні угорці й русини Закарпаття, ні євреї, ні болгари в Одеській області, ні греки в Приазов'ї», – йдеться у заяві.
З відповідною складеною заявою російські парламентарі мають намір звертатися в ПАРЄ та ОБСЄ із закликом «засудити вчинену Україною спробу розділити її населення на «корінне» і «некорінне».
Реакції української сторони на заяву депутатів Держдуми поки немає.
Президент України Володимир Зеленський 18 травня, в річницю депортації кримськотатарського народу, вказав на те, що Україна докладає зусиль для повернення півострова під свій контроль. Він також повідомляв, що вніс на розгляд до парламенту законопроєкт про корінні народи.
Також Зеленський зазначив, що хотів би до літнього саміту «Кримської платформи» підписати низку «важливих» для кримських татар і всіх кримчан законів.
Визнання кримських татар корінним народом
Верховна Рада України 20 березня 2014 року визнала кримських татар корінним народом Криму. Таким чином Україна приєдналася до Декларації ООН про права корінних народів. За відповідну заяву проголосували 283 депутата. Україна виступила з гарантією збереження і розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності кримськотатарського народу як корінного народу і всіх національних меншин України. Меджліс і Курултай кримських татар визнані представницькими органами народу.
Щороку 9 серпня відзначається міжнародний день корінних народів світу. Він затверджений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у 1994 році.