Телевізійна прем'єра документального проєкту відбудеться на Суспільному в у міжнародний День прав людини, 10 грудня, о 23:35 (регіональна мережа), в ефірі українського телемарафону «Єдині новини» планується показ орієнтовно о 0:30 13 грудня, на Youtube-каналі Радіо Свобода фільм вийде також 13 грудня ввечері.
Герої фільму розказали свої життєві історії, як вони залишили анексований Росією Крим, що вони пережили, чому у них не було вибору залишитись, де і як живуть зараз і чи зможуть повернутися в Крим. Їх ув'язнювали, катували, переслідували, їм загрожувала смерть. Вони могли опинитися в російській армії. Історія 1944 року повторюється: тоді радянська влада насильно вивозила кримських татар у товарних вагонах, а зараз Росія змушує представників корінного народу Криму покинути рідний дім.
Це насправді «тиха» депортація, говорять учасники стрічки. У фільмі використані унікальні кадри з приватних архівів героїв фільму, деякі з них – публікують вперше.
Зйомки відбувалися у Польщі, Німеччині, Бельгії, Туреччині, Україні та в окупованому Криму. Автори: Дмитро Джулай – режисер-сценарист, Анжеліка Руденко – журналіст-редактор, Микита Ісайко – оператор, Ельвіна Сеітбуллаєва – продюсер.
Анжеліка Руденко – редактор телепроєкту Крим.Реалії (проєкт Радіо Свобода) з 2017 року. Автор документального фільму «Балух», серії інтерв'ю, включно з керівником ГУР Кирилом Будановим.
Дмитро Джулай на Радіо Свобода – з 2013 року, спершу як стрімер Революції гідності. Працює над різними мультимедійними проєктами і розслідуванням воєнних злочинів Росії. Автор проєктів «Малевич. Український квадрат», «Революція на граніті», «Вбиті Голодомором», «Мощун – битва, яка врятувала Київ», «Масові страти цивільних у Здвижівці».
Крим.Реалії – кримський проєкт української служби Радіо Свобода – стартував у березні 2014 року, відразу після окупації та під час анексії Росією Кримського півострова. Сьогодні кримська команда Радіо Свобода випускає три інформаційні сайти: російською (Крым.Реалии, http://ru.krymr.com), українською (Крим.Реалії, http://ua.krymr.com) і кримськотатарською мовами (Qırım. Aqiqat, http://ktat.krymr.com), виробляє теле/відео і радіо контент. Крим.Реалії також представлено в Ютьюбі і більшості популярних соціальних мереж. Журналісти КР зняли низку фільмів, серед яких: «Крим.Нескорений», «Крим: Переможців не судять?», «Христина. Кримське соло», «Балух» та інші.
Попри тиск і переслідування в Криму (арешт і засудження фрілансера КР Владислава Єсипенка, авторів КР Ірини Данілович, Нарімана Джеляла, Асана Ахтемова, Марлена Асанова, Сейрана Салієва та інших громадянських журналістів «Кримської солідарності»), Крим.Реалії залишається одним з лідерів кримського інформаційного поля. Місія проєкту полягає у просуванні демократичних цінностей шляхом надання точних, нецензурованих новин і проведенні відкритих дискусій в країнах і регіонах, в яких свобода слова перебуває під загрозою і в яких домінує дезінформація.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.