Секретар Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич на зимовій сесії Парламентської асамблеї РЄ в Страсбурзі 25 січня повідомила, що через пандемію коронавірусу комісар з прав людини не може відвідати анексований Крим, інформує «Укрінформ».
«У мене інтенсивна взаємодія з комісаром з прав людини, і вона повідомила, що готова здійснити такий візит. На жаль, пандемія COVID-19 не робить це питання легким. Візит уже кілька разів переносили. Але як тільки напруга щодо ситуації з COVID-19 знизиться, я дуже сподіваюся, що комісар з прав людини прибуде до Криму, підготує доповідь, і ми побачимо, як Рада Європи зможе просувати права людини в Криму», – цитує агентство Пейчинович-Бурич.
За її інформацією, в Раді Європи все ж таки мають намір підготувати «дорожню карту» щодо захисту прав людини в Криму. Вона також зазначила, що на території Криму повинна «неухильно дотримуватися Європейська конвенція з прав людини».
Як повідомляє агентство, член української делегації в ПАРЄ Олексій Гончаренко зазначив, що комісар Ради Європи не може відвідати Крим не тільки через обмеження, викликані пандемією.
«Це не коронавірус, це російська влада не дозволяє легально прибути до Криму через територію України. І коронавірус не зупинив вас відвідати Москву в жовтні», – сказав він.
У відповідь на це Пейчинович-Бурич сказала, що «Україна є однією з найважливіших країн для Ради Європи, однак візит до Криму стане можливим, коли дозволять обставини».
19 жовтня 2020 року повідомлялося, що глава МЗС Росії Сергій Лавров на переговорах з генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич обговорив ситуацію з водопостачанням анексованого Криму.
На початку липня 2020 року Верховний комісар ООН з прав людини Мішель Бачелет, представляючи доповідь про стан прав людини в Криму, повідомила, що на півострові продовжують застосовувати тортури й обмежувати свободу слова. Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров раніше стверджував, що розмови про порушення прав людини в анексованому Криму – це вигадка.
Західні країни неодноразово закликали Росію забезпечити доступ на всю територію України, включаючи анексований Крим, Міжнародний комітет Червоного Хреста і Спеціальну моніторингову місію ОБСЄ.
16 грудня Генеральна асамблея ООН ухвалила оновлену і посилену резолюцію про ситуацію з правами людини в анексованому Криму. Документ підтримали 64 країни-члени ООН, проти були 23 країни, утрималися – 86.
14 січня ЄСПЛ прийняв до розгляду скаргу України проти Росії у зв'язку з Кримом. У пресрелізі суду сказано, що в позові України «було достатньо доказів», у тому числі за фактами порушення прав кримськотатарського населення на півострові.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.