У білоруській опозиції зазначили, що Олександр Лукашенко може піти на те, щоб визнати анексований Крим російською територією. Зокрема, таку думку висловив радник Світлани Тихановської (колишня кандидат у президенти Білорусі та основний суперник Лукашенка – КР) з юридичних питань Олександр Добровольський, коментуючи «Голосу Америки» останні повідомлення про бажання Лукашенка відвідати півострів.
Натомість він визнав, що для Лукашенка це буде «непростим рішенням».
«Бо Лукашенко зазнає величезних труднощів як усередині країни, так і на міжнародній арені, і без підтримки Росії йому важко обійтися», – сказав радник.
Водночас Добровольський вважає, що, незважаючи на те, що Кремль усіляко підштовхує Лукашенка до визнання Криму російським регіоном, він до останнього утримуватиметься від формалізації вирішального кроку, так само як і досі не визнав «незалежність» Південної Осетії та Абхазії.
«Адже, з одного боку Лукашенку потрібно дружити з Росією, а з іншого – йому важлива власна влада, і всі дії, які можуть сприйматися як порушення суверенітету іншої країни, він переносить на ту країну, яку вважає своєю власністю, хоча, зрозуміло, вона йому не належить. Однак, зміни кордонів та відторгнення частини територій інших країн – це те, що він не може приймати або схвалювати, оскільки він завжди переносить ці дії на можливість зробити те саме й стосовно Білорусі», – вважає Добровольський.
Радник Тихановської підкреслив, що, якщо Лукашенко все ж таки схилиться під тиском Кремля, йому складно буде залишатися політичним діячем.
«Після визнання Криму російським Лукашенко виявиться непотрібним і для самої Росії, і замість нього Кремль легко призначить якогось «генерал-губернатора» для нагляду за Білоруссю», – прогнозує розвиток ситуації Олександр Добровольський.
Реакції білоруської сторони та Кремля на такі висловлювання представників білоруської опозиції поки що відсутні. Влада України поки що також не коментувала заяву Лукашенка стосовно Криму, що пролунала минулого тижня.
4 листопада президент Росії Володимир Путін прибув до анексованого Севастополя, де провів засіданні вищої ради Союзної держави, на початку якого Лукашенко сказав Путіну, що хотів би відвідати Крим: «Володимир Володимирович мені все обіцяв, обіцяв, що з собою візьме до Криму, покаже новинки, що там нового зроблено, зроблено чимало, дорогою провезе до Криму, але сьогодні один поїхав і мене з собою не запросив».
Путін відповів Лукашенку, що «ми завжди будемо раді бачити вас, щоб ви могли подивитися це (меморіал – КР)».
Після цього депутат національних зборів Білорусі, очільник Постійної комісії з міжнародних справ Палати представників Андрій Савіних сказав, що ці слова Лукашенка «є визнанням Криму частиною Росії».
Очільник російського парламенту анексованого Криму Володимир Константинов висловив думку, що для приїзду Олександра Лукашенка на півострів потрібна лише політична воля. Глава російського уряду Севастополя Михайло Развожаєв повдіомив, що у місті «з великим задоволенням» приймуть Лукашенка.
У серпні 2021 року Лукашенко заявляв, що визнає анексований Крим російським, коли останній російський олігарх почне постачати продукцію на півострів.
Країни Заходу не визнали перемогу Лукашенка на виборах президента через фальсифікації, а також запровадили проти Білорусі кілька пакетів санкцій. Вони закликають провести в країні нові вибори із дотриманням демократичних стандартів.
Росія анексувала Крим у 2014 році, після чого Україна, США та Євросоюз запровадили низку економічних санкцій, які щороку продовжують.