Міністерство закордонних справ України висловлює рішучий протест у зв'язку з рішенням російського Військового апеляційного суду відхилити апеляційну скаргу адвокатів севастопольця, фігуранта «справи Хізб ут-Тахрір» Енвера Сейтосманова на попереднє рішення Південного окружного військового суду Росії «за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі».
«Систематичні судові вироки Росії за відсутності будь-яких достовірних доказів свідчать про продовження ганебної практики репресій проти кримськотатарського народу. Більше того, в умовах пандемії COVID-19, коли більшість держав розглядає кроки щодо запобігання поширенню коронавірусу в місцях утримання шляхом звільнення окремих категорій ув'язнених, Росія свідомо наражає на небезпеку життя і здоров'я невинного громадянина України», – йдеться у заяві МЗС.
Київ вимагає від російської сторони «негайно звільнити громадянина України Енвера Сейтосманова та інших громадян України, яких продовжують незаконно тримати в тюрмах на території Росії та окупованого Криму».
«Такий крок потрібно розглядати не лише в контексті відновлення справедливості щодо невинних людей, а й забезпечення їхнього права на життя в умовах пандемії COVID-19», – зазначили в МЗС.
МЗС закликало міжнародне співтовариство посилити політико-дипломатичний і санкційний тиск на Росію з метою «припинення Росією порушень прав людини в тимчасово окупованому Криму, звільнення всіх незаконно утримуваних громадян України в Росії та на тимчасово окупованих територіях України, відновлення територіальної цілісності України в міжнародно визнаних кордонах» .
16 квітня суддя російського Військового апеляційного суду міста Власіха Московської області Анатолій Солін залишив вирок Сейтосманову без змін.
5 грудня 2019 року судді Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону оголосили вирок Сейтосманову. Його засудили на 17 років колонії суворого режиму з обмеженням свободи на рік.
Адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що має намір подавати апеляційну скаргу на вирок.
Виконувач обов'язків генерального консула України в Ростові-на-Дону Тарас Малишевський планує наступного тижня відвідати Сейтосманова в російському СІЗО.
Братів Ернеса та Енвера Сейтосманових російські силовики затримали 10 травня 2018 року в Тиловому Балаклавського району Севастополя після проведених обшуків.
Ернеса згодом відпустили. Енверу вручили постанову про порушення кримінальної справи. Він фігурує в севастопольській «справі Хізб ут-Тахрір».
Сейтосманов визнаний політичним в'язням правозахисним центром «Меморіал».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.