Суддя російського Військового апеляційного суду Анатолій Солін залишив вирок у вигляді 17 років колонії суворого режиму севастопольцеві, фігуранту «справи Хізб ут-Тахрір» Енверу Сейтосманову без змін. Про це Крим.Реалії розповів адвокат Еміль Курбедінов.
«Незважаючи на те, що сторона захисту подала низку клопотань, що стосуються IV Женевської конвенції і стану здоров'я мого підзахисного (Енвер Сейтосманов має низку хронічних захворювань – КР), суд не взяв це все до уваги», – сказав адвокат.
Захисник пояснює, що засідання мало формат тристороннього відеозасідання. У зв'язку з пандемією COVID-19 Еміль Курбедінов перебував у суді в Сімферополі, Енвер Сейтосманов – у Ростові-на-Дону, а суддя з Апеляційного військового суду – в російському місті Власіха (Московська область – КР).
«Взагалі, згідно з реформою 2019 року, окремий апеляційний військовий суд був створений саме для того, щоб зробити більш чистою і прозорою судову систему Росії, проте, як показав сьогоднішній процес, Сейтосманову не зменшили термін ні на один місяць. Це говорить про абсолютну політизованість російських судів», – пояснює Курбедінов.
Він зазначив, що Енвер Сейтосманов брав участь у судовому засіданні в футболці з написом: «Кримські татари знову під прицілом».
Засідання пройшло в закритому режимі, в зал суду в Сімферополі слухачів не допустили.
5 грудня 2019 року судді Південного окружного військового суду Ростова-на-Дону оголосили вирок Сейтосманову. Його засудили на 17 років колонії суворого режиму з обмеженням свободи на рік.
Адвокат Еміль Курбедінов повідомив, що має намір подавати апеляційну скаргу на вирок.
Виконувач обов'язків генерального консула України в Ростові-на-Дону Тарас Малишевський планує наступного тижня відвідати Сейтосманова в російському СІЗО.
Братів Ернеса та Енвера Сейтосманових російські силовики затримали 10 травня 2018 року в Тиловому Балаклавського району Севастополя після проведених обшуків.
Ернеса згодом відпустили. Енверу вручили постанову про порушення кримінальної справи. Він фігурує в севастопольській «справі Хізб ут-Тахрір».
Сейтосманов визнаний політичним в'язням правозахисним центром «Меморіал».
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.