Громадянський журналіст, блогер і медіа-координатор громадянського руху «Кримська солідарність» Наріман Мемедемінов звільнився з колонії-поселення №8 у селищі Садковському Ростовської області.
Про це Крим.Реалії повідомив адвокат Еміль Курбедінов.
Наріман Мемедемінов відбув увесь термін ув'язнення за звинуваченням у публічних закликах до терористичної діяльності. Зустрічати кримського блогера прибув також генеральний консул України Тарас Малишевський.
«Вихід Нарімана затягнувся на декілька годин. Ми приїхали о 9 ранку. Нарімана випустили тільки ближче до обіду. Наріман у хорошому настрої і в доброму гуморі. Потихеньку усвідомлює, що відбувається. Їдемо додому. Слава Богу, колонія позаду», – розповів Курбедінов.
Раніше Курбедінов повідомляв, що оскаржив рішення Бага'вского районного суду Ростовської області Росії про відмову в умовно-достроковому звільненні Нарімана Мемедемінова.
На початку червня 2020 року Мемедемінова етапували в колонію-поселення №8 у селищі Садковському Ростовської області.
У жовтні 2019 року суд засудив Мемедемінова до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Захист Мемедемінова заявив про намір подавати позов до Європейського суду з прав людини.
Низка українських правозахисних і медійних організацій закликали міжнародні організації та уряди країн Євросоюзу, США, Канади, Японії вимагати від Росії звільнення Мемедемінова.
Військовий апеляційний суд м. Власіха Московської області 14 травня залишив чинним вирок кримському блогеру, громадянському журналістові Наріману Мемедемінову за звинуваченням у публічних закликах до терористичної діяльності.
МЗС України висловило протест у зв'язку з рішенням російського апеляційного суду.
Справа Нарімана Мемедемінова
Наріман Мемедемінов – кримськотатарський блогер, громадянський журналіст. До арешту Мемедемінов співпрацював з низкою українських ЗМІ, в тому числі з Крим.Реалії.
Російські силовики затримали його наприкінці березня 2018 року. Мемедемінова звинуватили за ч.2 ст. 205 Кримінального кодексу Росії (публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, здійснені з використанням мережі Інтернет). У жовтні 2019 року російський суд засудив його до двох з половиною років ув'язнення в колонії-поселенні. Мемедемінов своєї провини не визнав.
Претензії у російських силовиків викликав відеоблог на YouTube, який Мемедемінов вів із 2013 до 2015 року. В ньому розміщені кілька десятків відеороликів із коментарями політичних подій і тем, закликами дотримуватися норм ісламу і думками про російські державні свята: День захисника вітчизни, Міжнародний жіночий день, День захисту дітей та інші.
Прокуратура АРК 23 березня 2018 року внесла до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч. 2 ст. 146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч. 2 ст. 162 (порушення недоторканності житла) Кримінального кодексу України.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) назвала арешт Мемедемінова в Криму «порушенням прав на свободу думки, вільне отримання і поширення інформації, в тому числі за допомогою мережі Інтернет».
Російський правозахисний центр «Меморіал» у 2018 році визнав Мемедемінова політв'язням.
21 вересня 2020 року він звільнився з російської колонії-поселення у Ростовській області Росії. Він відбув весь термін ув'язнення і повернувся до Криму.