Правозахисна організація «КримSOS» у Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів опублікувала список кримських журналістів, які з 2014 року зазнали або зазнають кримінальних переслідувань з боку РФ. З 19 журналістів, які потрапили до списку, 16 досі перебувають у місцях позбавлення волі.
Серед опублікованих у списку переслідуваних журналістів більша частина співпрацювала з Крим.Реалії, а Микола Семена та Наріман Джелял є авторами у проєкті. Першим у списку позначено позаштатного журналіста Крим.Реалії Владислава Єсипенка. Повний список має такий вигляд:
- Владислав Єсипенко – 5 років позбавлення волі
- Наріман Джелял – 15 років позбавлення волі
- Асан Ахтемов – 15 років позбавлення волі
- Олексій Бессарабов – 14 років позбавлення волі
- Сергій Цигіпа – 13 років позбавлення волі
- Марлен Асанов – 19 років позбавлення волі
- Тимур Ібрагімов – 17 років позбавлення волі
- Сейран Салієв – 15 років позбавлення волі
- Сервер Мустафаєв – 14 років позбавлення волі
- Ремзі Бекіров – 19 років позбавлення волі
- Руслан Сулейманов – 14 років позбавлення волі
- Осман Аріфмеметов – 14 років позбавлення волі
- Рустем Шейхалієв – 14 років позбавлення волі
- Амет Сулейманов – 12 років позбавлення волі, має інвалідність
- Ірина Данилович – 6 років 11 місяців позбавлення волі
- Вілен Темер’янов – загрожує позбавлення волі
- Наріман Мемедемінов – відбув 2,5 роки позбавлення волі
- Микола Семена – позбавлення волі умовно
- Айдер Кадиров – штраф
Жертвами переслідувань стають не лише журналісти в анексованому Криму. За словами голови правління КримSOS Олексія Тільненка, лідери думок (активісти, журналісти, волонтери тощо) – одна з категорій цивільних осіб, яких найчастіше беруть у полон окупанти на тимчасово окупованій території Херсонщини.
5 жовтня у Києві відбулась пресконференція на тему «Як врятувати Владислава Єсипенка та інших кримських журналістів, ув'язнених Росією?». Її учасники розповіли про поточну ситуацію, в якій перебувають медійники – бранці Кремля, включаючи ув'язненого фрилансера Крим.Реалії Владислава Єсипенка, а також розповіли про представників РФ, причетних до системних переслідувань політв'язнів.
2 листопада правозахисники презентували список підозрюваних у переслідуванні кримських журналістів і блогерів. За їхніми даними, до переслідувань журналістів у Криму причетні понад 90 осіб.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Справа Владислава Єсипенка
Владислав Єсипенко – позаштатний журналіст (фрілансер) Радіо Свобода (проєкт Крим.Реалії), висвітлював соціальну та екологічну проблематику, знімав опитування кримчан. Був затриманий співробітниками ФСБ Росії в Криму 10 березня 2021 року за звинуваченням у збиранні інформації «в інтересах спецслужб України», а також зберіганні в автомобілі «саморобного вибухового пристрою».
Протягом 27 днів до Єсипенка не допускали незалежних адвокатів. Водночас інтерв'ю з ним показав російський державний телеканал «Крым 24»: на відео, опублікованому на сайті каналу, Владислав Єсипенко підтвердив, що знімав на півострові для проєкту Крим.Реалії, а також сказав, що нібито дублював відзняте відео українським спецслужбам.
На засіданні суду в Сімферополі, куди допустили незалежного адвоката, Владислав Єсипенко заявив про тортури з боку російських спецслужб. Там же Єсипенко відмовився від адвоката за призначенням Віолетти Синєглазової. Суд залишив Єсипенка під вартою до 11 травня 2021 року.
За повідомленням адвоката Олексія Ладіна, співробітники ФСБ Росії «погрожували Єсипенку розправою» після того, як він на суді в Криму звинуватив відомство в тортурах.
За інформацією правозахисників, раніше Владислава Єсипенка звинувачували в Криму лише за ст. 223-1. КК Росії (Незаконне виготовлення вибухових речовин, незаконні виготовлення, перероблення або ремонт вибухових пристроїв). Покарання за цією статтею передбачає від 8 до 12 років позбавлення волі. Але дружина заарештованого Катерина Єсипенко повідомила, що Владиславу інкримінують ще одну статтю обвинувачення – ст. 222 Кримінального кодексу Росії (Незаконні придбання, передача, збут, зберігання, перевезення або носіння зброї, його основних частин, боєприпасів). Санкція цієї статті передбачає покарання від 5 до 12 років позбавлення волі.
Служба зовнішньої розвідки України на інформацію ФСБ про співпрацю Владислава Єсипенка з українськими спецслужбами повідомила Крим.Реалії, що «не коментує провокації російських спецслужб». Прокуратура АРК порушила кримінальне провадження за фактом затримання й арешту в Криму Владислава Єсипенка.
Офіційної інформації від російських силових структур про слідчі дії щодо Владислава Єсипенка немає.
Міністерство закордонних справ України, український омбудсмен, Європейська і Міжнародна федерації журналістів закликали до негайного звільнення і зняття всіх звинувачень з Владислава Єсипенко.
Президент Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Джеймі Флай вимагав негайно звільнити Єсипенка з-під варти і заявив, що РВЄ/РС обурене тортурами, про які повідомив затриманий в Криму фрілансер Крим.Реалії.