Представництво президента України в АРК назвало політично мотивованим рішення Південного окружного військового суду в Ростові-на-Дону, який 12 січня засудив до тривалих термінів ув'язнення групу мусульман, кримських татар – фігурантів білогірської «справи Хізб ут-Тахрір».
«Вирок містить довгі терміни ув'язнення за необґрунтованими звинуваченнями і має на меті залякування не тільки родичів і близьких політв'язнів, а й всього кримськотатарського народу», – йдеться в повідомленні.
У представництві стверджують, що стежать за кожним випадком порушення прав людини на території анексованих Криму і Севастополя, координуючи свою роботу з правоохоронними органами та інформуючи українське суспільство і міжнародних партнерів України про злочини, які здійснює Росія.
«Сьогодні ми в черговий раз стали свідками злочину, який здійснює Російська Федерація щодо корінного кримськотатарського народу. Народу, який опинився в окупації на території Кримського півострова і зберігає в собі силу і мужність для спротиву. Знищення будь-яких спільнот, здатних на прояв солідарності, самоорганізації та боротьби за право сповідувати свою релігію і жити на власній землі – ось справжня мета судового процесу над політв'язнями батьком і сином Енвером і Різою Омеровими і батьком 8-ми дітей Айдером Джеппаровим», – підкреслила заступниця представника Зеленського в Криму Таміла Ташева.
Вона підкреслила, що як інструмент Росія використовує цензуру, довільні затримання й обшуки, а також – політично мотивовані переслідування, насильницькі зникнення, вбивства, залякування родичів і близьких, включаючи дітей.
«Під виглядом боротьби з тероризмом намагаються залякати і знищити цілий народ. Напередодні судового засідання окупаційна влада затримує близько 120 кримськотатарських активістів, родичів політв'язнів, які прямували на судове засідання з тимчасово окупованого Криму до російського Ростова-на-Дону. Але без їжі і води, на холоді їх незаконно утримували більше ніж 9 годин і не надали можливості виїхати за межі Криму для відвідування судового засідання», – додала Ташева.
Суд у Росії 12 січня призначив покарання у вигляді позбавлення волі в колонії суворого режиму кримським татарам – фігурантам білогірської «справи Хізб ут-Тахрір». Так, Енвера Омерова засудили до 18 років, Айдера Джеппарова – до 17 років, Різу Омерова – до 13 років ув'язнення. Засуджені свою провину не визнають.
Український омбудсмен Людмила Денісова засудила цей вирок кримчанам, а в МЗС України вимагають від Росії скасувати рішення суду і звільнити кримських татар. Реакції російської сторони на заяву МЗС України поки немає. У Прокуратурі АРК і Севастополя назвали вирок російського суду щодо кримських татар «черговою хвилею репресій».
Напередодні десятки кримськотатарських активістів вирушили з Криму до Ростова-на-Дону на засідання суду щодо оголошення вироку фігурантам білогірської «справи Хізб ут-Тахрір». Але ввечері 11 січня на Керченському мосту співробітники російської поліції під приводом перевірки документів утримували кримських татар усю ніч. Вранці всі вони змушені були повернутися назад до Криму.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.