У фігуранта другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Джеміля Гафарова погіршився стан здоров'я. Про це він написав у листі, фрагмент якого є в розпорядженні Крим.Реалії.
«Щодо здоров'я добре себе, загалом, не відчуваю. Достукатися до медиків практично неможливо. Черговий фельдшер нічим допомогти не може. А в МЧ-3 (медчастина – КР) не проб'єшся, треба аналізи здати, треба з лікарями консультуватися, а кругом байдужість до звернень», – пише Джеміль Гафаров.
Адвокат Гафарова, Ріфат Яхін, надіслав заяву на надання медичної допомоги в СІЗО №5 Ростова-на-Дону, де зараз перебуває його підзахисний (документ є в розпорядженні редакції – КР).
«Коли він був у Криму в СІЗО, під кінець було легше в цьому питанні. На його скарги почали реагувати, у нього бував лікар й іноді його вивозили на необхідні медичні процедури. Зараз його етапували в інший слідчий ізолятор і потрібно починати спочатку. Я надіслав відповідну заяву, в черговий раз додавши всі його медичні документи і виписки про його стан здоров'я», – коментує адвокат.
Перше судове засідання по суті у «справі другої сімферопольської групи Хізб ут-Тахрір» відбудеться 18 березня 2021 року.
У лютому повідомлялося, що заарештований кримчанин Гафаров перебуває в критичному стані у СІЗО Ростова-на-Дону.
Раніше Яхін повідомляв, що у його підопічного розвинулася подагра ніг і серйозно погіршився стан здоров'я через хронічне захворювання нирок і відмову адміністрації російського СІЗО в наданні кваліфікованої медичної допомоги.
У серпні 2020 року, коли Гафаров перебував у СІЗО Сімферополя, в управлінні Федеральної служби виконання покарань в Криму і Севастополі стверджували, що лікар стежить за його станом здоров'я.
27 березня 2019 року російські силовики провели в Криму обшуки в будинках кримськотатарських активістів, у тому числі активістів громадського об'єднання «Кримська солідарність». Загалом було затримано 24 активісти за звинуваченням в участі у забороненій в Росії та анексованому Криму організації «Хізб ут-Тахрір». Едем Яячиков – зник, його місцеперебування невідоме з 27 березня. Пізніше був затриманий ще один підозрюваний Раїм Айвазов.
Підконтрольний Росії Київський районний суд Сімферополя і Жовтневий районний суд російського Ростова-на-Дону 11 березня продовжили арешт тринадцятьом фігурантам другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір». Таким чином, Ремзі Бекіров, Фарход Базаров, Раїм Айвазов, Сервет Газієв, Ерфан Османов, Владлен Абдулкадиров, Рустем Сейтхалілов, Джеміль Гафаров, Тофік Абдулгазієв, Руслан Сулейманов, Осман Арифмеметов, Меджит Абдурахманов і Рустем Шейхалієв залишаються під арештом у СІЗО.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.