Адвокат Сіяр Панич планує подати адміністративний позов на ІК-2 ГУФСІН в Салават (Росія) за відмову російської колонії надати йому необхідні відомості про його підзахисного, фігуранта сімферопольського «справи Хізб ут-Тахрір» Теймура Абдуллаєва. Так, за словами Панича, башкортостанська колонія вже місяць ігнорує його запити про «безпідставність» переведення Абдуллаєва в ШІЗО.
Про це Крим.Реалії повідомило громадське об'єднання «Кримська солідарність».
Захисник розповів об'єднанню, що надіслав адвокатські запити в колонію, в якій утримують Теймура Абдуллаєва, ще в грудні 2020 року. У них Панич просив надати інформацію про свого підзахисного з дати його туди надходження, а також – про причини «безпідставних дисциплінарних стягнень».
«Крім того, запит був надісланий і в медсанчастину колонії – з метою забезпечити медичну допомогу ув'язненому. Зокрема, у нього сильно погіршився зір, а раніше він перехворів на коронавірус. Відповіді так і не надійшли, адвокат планує надіслати повторні запити і висунути адміністративні позови колонії за відмову надати необхідні відомості. З приводу Теймура Абдуллаєва були написані численні скарги в прокуратуру Республіки Башкортостан, в управління ФСВП, а також уповноваженим з прав людини в Україні та в Росії, які ігноруються аналогічним чином», – сказав адвокат «Кримської солідарності».
Український омбудсмен Людмила Денісова 18 листопада 2020 року звернулася до уповноваженої з прав людини в Росії Тетяни Москалькової з вимогою «негайно відреагувати і забезпечити відновлення прав» фігуранта сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» Теймура Абдуллаєва.
В УФСІН по Башкортостану публічно не коментували заяву адвоката. Російський омбудсмен Москалькова також не реагувала на це повідомлення.
Нещодавно мати ув'язненого кримчанина Діляра розповіла, що Абдуллаєву продовжили час перебування в штрафному ізоляторі до 22 січня.
Раніше Теймур Абдуллаєв близько п'яти місяців перебував у штрафному ізоляторі, після чого його перевели в камеру зі строгими умовами утримання.
Південний окружний військовий суд Ростова-на-Дону виніс вирок фігурантам сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» у червні 2019 року. Пізніше Верховний суд Росії змінив вирок кримчанам.
Таким чином, Узеїр Абдуллаєв отримав 12 років і 6 місяців ув'язнення, Рустем Ісмаїлов – 13 років і 6 місяців, Еміль Джемаденов – 11 років і 6 місяців, Айдер Саледінов – 11 років і 6 місяців. Теймур Абдуллаєв після перегляду вироку отримав 16 років і 6 місяців колонії, при цьому для нього передбачений адміністративний нагляд строком на 1 рік і 4 місяці.
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв'язку з цими вироками і закликало посилити санкційний тиск на Росію.
Правозахисний центр «Меморіал» визнав усіх фігурантів цієї справи політичними в'язнями.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.