Увечері 13 грудня у Чорне море увійшов ракетний фрегат ВМС Франції «Овернь» (D654 Auvergne). Про це у фейсбуці повідомив керівник моніторингової групи Інституту Чорноморських стратегічних досліджень Андрій Клименко з посиланням на дані сайту Marine Traffic.
«Отже, з початку 2021 року, станом на 14 грудня, у Чорному морі перебував 31 корабель нечорноморських країн НАТО. Це найбільша кількість – стільки ж, як у 2014 році – тобто за весь період окупації Криму Росією», – повідомив Клименко.
Він повідомив, що більшість візитів кораблів нечорноморських країн НАТО в Чорне море у 2021 році – 13 із 31 – забезпечив 6-й флот США. Розподіл візитів країнами виглядає так: США – 13, Іспанія – 5, Велика Ббританія – 3, Італія – 3, Греція – 3, Франція – 3, Нідерланди – 1.
Національний центр управління обороною Росії заявив, що сили Чорноморського флоту Росії «контролюють дії» французького фрегата «Овернь».
«Сили та засоби Чорноморського флоту розпочали контроль за діями фрегата з керованою ракетною зброєю «Овернь» ВМС Франції, що зайшов в акваторію Чорного моря», – йдеться у повідомленні.
Фрегат «Овернь» (D654 Auvergne) є багатоцільовим кораблем з ракетним та артилерійським озброєнням водотоннажністю 6 тис. тонн. Спущений на воду в 2015 році. Основним озброєнням корабля є протикорабельний ракетний комплекс, що складається з восьми пускових контейнерів «Екзосет» (Exocet MM40 Block3), а також 16 крилатих ракет із дальністю ураження цілей до 1 тис. км.
У листопаді пресслужба Шостого флоту ВМС США повідомляла, що есмінець США «Арлі Берк» (USS Arleigh Burke) прямує у Чорне море. У Росії заявили, що сили Чорноморського флоту слідкують за американським ракетним есмінцем.
Росія накопичує війська біля кордонів України та в анексованому Криму
За інформацією Міноборони України, протягом другого півріччя 2021 року поблизу кордону України командування збройних сил Росії провело низку широкомасштабних командно-штабних навчань.
Президент України Володимир Зеленський повідомляв 10 листопада, що біля кордону з Україною перебувають близько 100 тисяч російських солдатів і що західні країни передають офіційному Києву інформацію про активні пересування російських військ поблизу українського кордону.
Франція та Німеччина 15 листопада застерегли Росію від заподіяння шкоди територіальній цілісності України – на тлі великої та незвичайної концентрації російських військ поблизу українських кордонів. Генсекретар НАТО Єнс Столтенберґ заявив 16 листопада, що альянс продовжує тісно співпрацювати з Україною та надавати їй політичну та практичну підтримку.
Російська влада, включаючи президента Володимира Путіна, заперечує агресивні наміри і сама звинувачує Захід в ескалації напруженості, вказуючи на проведення масштабних навчань у Чорному морі. Путін звинуватив у ескалації також Україну через використання нею проти бойовиків на Донбасі ударного безпілотника.
Видання Bloomberg раніше повідомило, що американська розвідка поділилася з європейськими союзниками розвідувальними даними, які свідчать про ймовірну підготовку Росії до масштабного вторгнення на неокуповану територію України за декількома напрямками.
У Кремлі розкритикували такі повідомлення західних ЗМІ.
Востаннє російська влада стягувала військовослужбовців до українського кордону на початку весни 2021 року. Київ і країни Заходу побачили в цьому загрозу безпеці України. Москва пояснювала перекидання військ навчаннями і вказувала, що те, що відбувається, не несе небезпеку для інших країн.