Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв заявив, що у можливому договорі між Україною та Росією обов'язково має бути зазначено, що Крим є окупованою територією. Про це він сказав на брифінгу української делегації у Стамбулі.
Концепція деокупації тимчасових окупованих територій України не передбачає застосування сили. Коли Росія визнає те, що це окуповані території і ведуться переговори про статус (Криму – КР), отже Росія визнає це окупованою територією. Згідноі з Женевською конвенцією 1949 року про статус окупованих територій, на територіях окупованого Криму має діяти українське законодавство. Це дуже важливо для нас. Обов'язково має бути зазначено, що це окуповані території», – заявив Джемілєв.
У свою чергу, глава української делегації на переговорах у Стамбулі Давид Арахамія заявив, що «позиція України не змінюється».
«Ми визнаємо кордони України станом на 1991 рік. Немає тут жодних компромісів. Ми тільки таке формулювання підписуємо. Росія може мати свою версію цих подій, але позиція України чітка і не піддається обговоренню», – сказав він.
При цьому він уточнив, що гарантії міжнародних партнерів у можливому договорі з Росією стосуватимуться тих територій, де немає «конфліктної зони».
Українська делегація на переговорах з Росією в Стамбулі пропонує Росії договір, в якому буде зафіксовано позицію Києва та Москви щодо анексованого Криму на наступні 15 років.
21 березня президент України Володимир Зеленський заявив, що має намір порушити питання статусу анексованого Росією Криму та окупованих частин Донбасу на переговорах із президентом Росії Володимиром Путіним після закінчення війни та отримання гарантій безпеки.
Раніше віцепрем'єр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ірина Верещук заявила, що Україна ніколи не визнає анексований Крим територією Росії.
Перед цим Меджліс кримськотатарського народу заявив, що повернення Криму під контроль Києва має бути обов'язковою умовою на переговорах із Росією.
7 березня прессекретар російського президента Дмитро Пєсков заявив, що однією з умов припинення війни Росії проти України є визнання Києвом анексованого Криму частиною Росії.
Президент України Володимир Зеленський, коментуючи вимогу Кремля визнати анексований Крим «російським», сказав, що Київ не готовий до ультиматумів, але має «можливе рішення» за ключовими умовами Кремля.
Російське масштабне воєнне вторгнення в Україну триває від ранку 24 лютого. Російські війська завдають авіаудари по ключових об'єктів військової та цивільної інфраструктури, руйнуючи аеродроми, військові частини, нафтобази, заправки, церкви, школи та лікарні.
Обстріли житлових районів ведуться з використанням артилерії, реактивних систем залпового вогню та балістичних ракет. Колони бронетехніки російської армії намагаються оточити Київ та кілька обласних центрів неподалік російського кордону.
Росія заперечує, що веде проти України загарбницьку війну на її території і називає це «спеціальною операцією», яка має на меті «демілітаризацію та денацифікацію».
Доступ до сайту Крим.Реалії заблокований Роскомнаглядом (Роскомнадзором). Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://d3e1m6ew10i0fy.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.