В організмі російського опозиціонера Олексія Навального фахівці німецької лабораторії знайшли сліди хімічної отруйної речовини з групи «Новачок». Канцлер Німеччини Анґела Меркель заявила, що Навальний став жертвою злочину, а результати експертизи не дають підстав у цьому сумніватися. Прессекретар президента Росії Дмитро Пєсков на це відповів, що в аналізах Навального, проведених в Росії, не було виявлено жоднніяких слідів отруйних речовин.
Якими будуть наслідки отруєння Навального для Кремля, ми запитали у політолога Аббаса Галлямова.
– Ви очікуєте реакції російського суспільства на отруєння Навального? Якщо так, то якої? На інформацію про спробу, найімовірніше, вбивства Олексія Навального бойовою отруйною речовиною.
– Я думаю, що зараз нічого радикального не відбудеться. Для прихильників опозиції, для прихильників Навального від самого початку було очевидно, що за цим стоїть Кремль, що це спроба отруєння, ніяких інших версій вони не розглядали, тому вони всього лише зміцняться у тій версії, в якій були впевнені і до цього. Тому, я думаю, звичайно, зросте протестне голосування, ступінь протестного голосування, особливо в регіонах Сибіру, під час останньої поїздки там Навальний був: Новосибірськ, Томськ і так далі, на місцевих виборах. Але по-справжньому масовий протест відбудеться, якщо, не дай Боже, Навальний все-таки не виживе. Ось тоді так, тоді дійсно протест буде масовим. Поки все буде йти в такому ж уповільненому режимі, як йшло до цього.
– З Росією зрозуміло. ЄС і США вже говорять про нові відповіді щодо Росії. Будуть це санкції або щось іще – незрозуміло, але санкції – перше, що спадає на думку, і це пов'язано з отруєнням Навального. Кого це в Москві реально хвилює?
– Очевидно, що це дуже неприємна буде річ для режиму, тому що економіка у нас і так вмирає і взагалі будь-яка санкційна активність погіршить ситуацію в економіці, погіршить становище громадян, громадяни будуть ще менш задоволені, протестні настрої будуть зростати, спіраль буде розкручуватися. У цьому сенсі те, що відбувається, Кремлю очевидно невигідно.
З іншого боку, якщо зникне їхній головний критик, головний ворог напередодні думських виборів, це для Кремля буде подарунком. Тобто, з точки зору економіки та довготермінових наслідків – Кремль програв, а з точки зору тактики, підготовки до думським виборів – він загалом виграє.
– Отруєння «Новачком» однозначно веде до російських спецслужб, до людей, які мають безпосередній стосунок до російської влади. Могли вибрати тисячі способів. Навіщо вони так це зробили?
– А ми ж не знаємо статистики щодо застосування «Новачка». Можливо, на один кейс зі Скрипалем або з Навальним, коли «Новачок» знайшли, припадає сто або тисяча кейсів, коли його не виявили і коли його застосували успішно.
– Тобто, ми думаємо, що це осічка, а насправді, можливо, сто разів вдалося, просто ми не знаємо, що люди померли від «Новачка»?
– Так. В цьому випадку дійсно осічка. Але, можливо, застосовували «Новачок» саме тому, що сподівалися, що осічки цього разу не буде, не так, як у випадку зі Скрипалем. Зрозуміло, там отруювали у Великій Британії, все це під контролем місцевих спецслужб. Там прокол зрозумілий. А тут ніби як у себе на батьківщині, вдома і стіни допомагають, могли розраховувати на те, що пройде ця справа непоміченою.
– Значить, треба пильніше дивитися на смерті людей, коли здається, що вони ніяк не пов'язані з отруйними речовинами, можуть виявитися пов'язані, як тепер ми розуміємо. Є ще одна річ. Спроба вбивства головного опозиційного політика країни. Після вбивства російського опозиційного політика Бориса Нємцова минуло п'ять років. Це якась нова реальність політична, яка сьогодні раптом з'явилася у Росії, чи ні, як вам здається?
– Так, напевно, можна сказати, що це елемент нової реальності, тобто режим, очевидно, відчуває себе невпевнено і переходить в режим ось таких істеричних дій. Зрозуміло, з чим це пов'язано, – з наближенням думських виборів. Навальний був реально небезпечний для Кремля саме в світлі думських виборів, він завдяки своєму «Розумному голосуванню» реально міг зірвати плани Кремля, взяти наступну Держдуму під свій контроль.
– Або, наприклад, привести до того, що люди, проголосувавши проти когось або за когось, вийшли б на вулицю, як це сталося в Білорусі на очах у людей, які зараз ухвалюють рішення.
– Звичайно, так, одне випливає з другого. Але сам факт того, що Навальний виявився дуже серйозним, в минулому році це стало очевидним на виборах у Мосміськдуму, коли влада завдяки Навальному програла з 45 округів майже половину – 20. Ось той самий подвиг Навальний міг повторити на думських виборах, на федеральних виборах. І у всіх міських одномандатних округах у всій країні – не тільки в Москві, а саме в усіх столичних містах, навіть, я думаю, від 500-600 тисяч і більше, це більше від половини населення країни, – там в одномандатних округах кампанії «єдиноросів» реально могли опинитися під загрозою.
– Тобто коли реальна загроза цій владі з'являється, не міфічна, вони готові йти на все публічно?
– Абсолютно реально, так, контроль над Держдумою. Щонайменше я цього не виключаю. Ось я точно як політтехнолог, який займається виборами, можу сказати одне: що Навальний був реально небезпечним, він ставив під загрозу думську кампанію Кремля. Ось це я можу сказати точно.
Оригінал – на сайті телеканалу «Настоящее время», створеного Радіо Свобода з участю «Голосу Америки»