Доступність посилання

ТОП новини

«Хвороба замість оздоровлення»: наскільки небезпечне купання на кримських пляжах?


Пляж у Севастополі, ілюстративне фото
Пляж у Севастополі, ілюстративне фото

Роспотребнадзор готується зняти обмеження з севастопольських пляжів «Омега» і «Парк Перемоги», що були закритими для купання через виявлені раніше патогени холери, повідомляють кримські ЗМІ. Раніше відомство винесло припис про закриття шести пляжів в Алушті і двох у районі Феодосії через наявність у воді небезпечних для людини бактерій.

Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод розмірковує, чи безпечно купатися на місцевих пляжах, включаючи «Омегу» і «Парк Перемоги».

У Севастополі ніде не безпечно купатися через проблеми з очисними спорудами і каналізацією у сільській місцевості
Давид Аксельрод

– Ще 3 серпня, за свідченням очевидців, там з'явилися таблички про те, що купання заборонене, але трохи пізніше про це оголосили офіційно. Я не був там, особисто не бачив, але за минулим даними можна сказати, що все одно знаходяться люди, що не звертають увагу на заборони, все одно купаються. Але більшість, звісно, не підуть купатися на такі пляжі. Оператори, які стежать за якістю пляжів, за їхнім благоустроєм, несуть відповідальність за це, ну і влада, в особі органів з контролю, повинна давати відповідні вказівки, проводити експертизи, брати проби. Тобто відповідальність лежить і на тих, і на тих. Взагалі, в Севастополі ніде не безпечно через проблеми з очисними спорудами і каналізацією у сільській місцевості. Ризик зараження і різкого виникнення вірусів у прибережних водах завжди присутній і досить високий.

Пляж «Омега» в Севастополі, архівне фото
Пляж «Омега» в Севастополі, архівне фото

Давид Аксельрод зазначає, що, за даними Роспотребнадзора, в Севастополі є 21 точка, де регулярно беруться проби води.

Щорічно ці проблеми виникають, просто цьогоріч про них дуже багато говорять
Давид Аксельрод

– Пляжі «Пісочний», «Сонячний» і приватний пляж пансіонату «Пісочна бухта» не отримували таких приписів про заборону на купання, там не виникало проблем, незважаючи на те, що ці пляжі досить дрібні. Хоча на «Сонячному» зазвичай дуже багато людей – катастрофічно багато. Щорічно ці проблеми виникають, просто цьогоріч про них дуже багато говорять. Просто був великий скандал з очисними, і увага преси в більшій мірі зосереджена на якості прибережних вод... Поки що жодна компанія не подала заявку на будівництво очисних споруд у Севастополі. Як кажуть джерела, підрядника знайти не проблема, якщо діяти за законом, сумлінно. Я думаю, що нові обличчя у виконавчій владі повинні будуть створити умови для нового конкурсу.

Ще в 2017 році російський уряд Севастополя на чолі з Дмитром Овсянниковим перерахував у московський «ОФК Банк» два мільярди рублів, щоб оплатити банківську гарантію для підрядника з будівництва очисних споруд АТ НПП «Біотехпрогресс». Влітку 2018 року банк визнали банкрутом, гроші повернути не вдалося і почалася судова тяганина з підрядником, що закінчилася розірванням контракту в квітні 2019 року. З того часу російський уряд Севастополя почав шукати нового виконавця робіт із будівництва очисних споруд, а уряд Росії пообіцяв виділити ще два мільярди рублів на ці цілі. Тим часом російський губернатор Севастополя Дмитро Овсянников пішов у відставку, на його місце призначили виконувача обов'язків – Михайла Развожаєва.

Начальник територіального відділу щодо Феодосії, Судака і Кіровського району Міжрегіонального управління Роспотребнадзору у Криму і Севастополі Василь Мізін пояснює проблеми з морською водою сторонніми викидами в зливову каналізацію.

Як тільки показники досягнуть норми, ми тут же пляжі відкриємо, вони будуть безпечними для людей
Василь Мізін

– Були закриті два пляжі: один у Коктебелі, інший у Феодосії – зважаючи на збільшення мікробного числа в воді. Це загальномікробне забруднення води. Пов'язано це з тим, що в цих місцях випливають зливові стоки, а туди не завжди потрапляють тільки зливові води. Наші співвітчизники намагаються скинути туди господарсько-побутові стоки. Море зазвичай перетравлює ці людські витівки, але це не завжди йому вдається. Ми за цим процесом завжди ретельно спостерігаємо на всіх пляжах, кожен із них має програму контролю, що повідомляє нам про можливі передвісники порушень. У таких ситуаціях, як зараз, ми припиняємо діяльність, а потім розслідуємо причини, які до цього призвели. Як тільки показники досягнуть норми, ми тут же пляжі відкриємо, вони будуть безпечними для людей.

За словами Василя Мізіна, необхідно боротися з несанкціонованими скидами в зливову систему.

– Цим займається адміністрація міська, ми беремо участь у цьому процесі. Є служби контролю, комісію створено щодо цих дощових каналізацій. І коли ми успішно займаємося профілактикою цих несанкціонованих скидів, ситуація відразу ж покращується. Робиться це не для того, щоб припинити там чиюсь діяльність, а щоб мінімізувати ризики наших відпочивальників замість оздоровлення отримати якусь хворобу.

Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов розповідає, де в Криму, на його думку, безпечніше купатися.

– Є такий курорт Канака на схід від Алушти – там у балці, що йде від моря, тільки пансіонати і немає приватного сектора. У всіх очисні є, тому в цьому плані море там, напевно, найчистіше. Взагалі, добре б, якби публікували дані з вимірами, а то, щоб розкопати, які пляжі позакривали в Севастополі і в Алушті, довелося перелопатити інтернет. Ось закриті пляжі, які – не вказано. Чому б на пляжах на щитах не вивішувати результати останніх аналізів? Начебто така елементарна річ, а ні разу не бачив.

Начальник Головного управління Держпродспоживслужби в Києві Олег Рубан пояснює, що атоксичний холерний вібріон, знайдений наприкінці липня в Севастополі, і коліформні бактерії з Феодосії не вважаються патогенними, але все одно небезпечні.

Це типова ситуація для серпня. Ці мікроорганізми умовно патогенні і можуть викликати гострі кишкові інфекції
Олег Рубан

– Це типова ситуація для серпня. Ці мікроорганізми умовно патогенні і можуть викликати гострі кишкові інфекції. В першу чергу, їхня поява пов'язана з теплою порою року, у всьому світі реєструють перевищення. По-друге, це необлаштовані прибережні зони з необладнаною зливовою каналізацією. За регламентами, згідно з міжнародними стандартами, щотижня проводиться дослідження води, піску та питної води біля конкретної водойми. Держава проводить ці дослідження, і балансоутримувачі, суб'єкти господарської діяльності зобов'язані інформувати населення через стенди, радіо, оповіщення шляхом вивішування прапорів різних кольорів.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG