Спочатку обізвали зрадницею – тепер хочуть забрати житло. Підконтрольний Кремлю уряд Севастополя та Міноборони Росії судяться з жителькою міста за квартиру. Ключ від цього житла 2007 року їй особисто вручив президент України Віктор Ющенко. Жінка була українською військовою. 2014 року вона зламала присягу й перейшла на службу Росії. Нове керівництво частини називало таких людей зрадниками. Невдовзі жінка покалічилася, звільнилася зі служби й стала оформляти квартиру у власність. Що з цього вийшло – читайте в матеріалі Крим.Реалії.
«Це був дуже радісний день. Це президент Ющенко вручає мені ордер на квартиру», – жителька Севастополя Тетяна Шевчук показує світлину з особистого архіву.
2007 року, після одинадцяти років служби у Військово-морських силах України старший матрос та матір трьох дітей отримала окреме службове житло.
«Я отримала квартиру від Міністерства оборони України. На той момент я проживала в гуртожитку, в 16 квадратних метрах із трьома дітьми», – розповідає Тетяна.
Ми вважалися інтегрованими. На нас весь час говорили: «Інтегровані, зрадники батьківщини»Тетяна Шевчук
Жінка працювала кухарем, згодом – бухгалтером, пізніше – зв’язківцем. Під час так званої «кримської весни» вона вирішила залишитися в Севастополі, де живе з дитинства. Тетяна зламала присягу й перейшла на службу Росії.
«Після приєднання до Росії я продовжила служити в збройних силах РФ. Наша частина перейшла у підпорядкування «Бельбеку» (військового аеродрому – ред.), льотної авіації. Усе керівництво прийшло з Ростова (Ростовської області Росії – ред.). Ми вважалися інтегрованими. На нас весь час говорили: «Інтегровані, зрадники батьківщини», – згадує жінка.
Наприкінці 2014 року Тетяна впала: травмувала спинний та головний мозок, зазнала перелому основи черепа та шийних хребців. Травми призвели до інвалідності – жінка насилу пересувається.
Мені стало на службі зле, а наступного дня мене вже забрали з інсультом у госпітальТетяна Шевчук
«Попри те, що у мене в медичній книжці було написано: «Старший матрос не може виконувати службові обов'язки», – начмед частини сказав: «Мене це взагалі не цікавить, одягайте форму і виходьте на шикування». Мені стало на службі зле, викликали швидку допомогу, а наступного дня мене вже забрали з інсультом у госпіталь», – говорить Тетяна про події 2015 року.
За словами жінки, в російських збройних силах їй відмовляли в оформленні інвалідності, наполягали, щоб або виконувала обов’язки, або писала рапорт на звільнення.
Пишіть рапорт на звільнення, інакше ви оформите інвалідність за рік по звільненнюРосійське командування військової частини у Севастополі
«Я прийшла до командування частини й сказала, що мені потрібно оформити групу інвалідності. «Пишіть рапорт на звільнення, і ми вам дамо документи на оформлення групи, інакше ви оформите інвалідність за рік по звільненню», – додає вона.
Росія обіцяла військовим, які перейшли на її бік, врахувати роки служби в українській армії. У Тетяни їх було понад 17 і ще півтора року в російських збройних силах. Після звільнення вона мала право отримати житло або грошовий сертифікат. Нічого з цього не дали. Тетяна та її діти залишилися у службовій трикімнатній квартирі, ордер на яку їй вручав президент Ющенко.
2014 року підконтрольна Кремлю влада Севастополя «націоналізувала» все державне українське майно, зокрема і квартиру Тетяни.
Міністерство оборони Росії житлом мене не забезпечилоТетяна Шевчук
«2017 року я отримала документи, що квартира є власністю міста. Через суд я оформила договір соціального найму, оскільки на той момент міністерство оборони (Росії – ред.) житлом мене не забезпечило», – пояснює колишня українська військова.
Далі оформити житло у власність не вийшло.
«У січні 2019 року влада Севастополя передала весь (багатоквартирний – ред.) будинок у власність Міноборони Росії», – каже Шевчук.
Вимагають звільнити житло, кажуть, що для мене та моєї родини ні в Севастополі, ні в Криму житла немаєТетяна Шевчук
Жінка судиться з владою Севастополя та російським міноборони. Вимагає визнати, що квартиру, де вона проживає, незаконно перевели у службове житло. Російські військові вважають цю квартиру відомчою.
«Вони вимагають звільнити житло, кажуть, що для мене та моєї родини ні в Севастополі, ні в Криму житла немає», – розповідає Тетяна.
Ми звернулися із запитами до Міноборони Росії: в Департамент військового майна та в Кримське територіальне управління майнових відносин. Запитали, чому Тетяна Шевчук не може оформити у власність квартиру, в якій проживає понад 13 років, і чому житло заднім числом визнали відомчим. На момент виходу матеріалу відповідей не надійшло.
Міноборони Росії пропонувало жінці з інвалідністю квартиру меншої площі, на четвертому поверсі та в протилежному кінці міста. Вона відмовилась.
Під час переходу на службу Росії говорили: «Не хвилюйтеся, ви не будете нічим утиснуті». Але виходить, що ми – люди третього сортуТетяна Шевчук
«Під час переходу (на службу Росії – ред.) говорили: «Не хвилюйтеся, ви не будете нічим утиснуті. Вас ніхто не виселятиме з житла». Але виходить, що ми як люди третього сорту», – підсумовує Шевчук.
Влада Севастополя та російське міноборони намагаються довести у суді, що Тетяна не має права орендувати квартиру, в якій проживає. Якщо в них вийде – родину виселять.
Коментуючи «націоналізацію» державного майна на анексованому півострові, в прокуратурі АР Крим та міста Севастополя зазначили, що триває розслідування.
«За матеріалами цього кримінального провадження до Офісу прокурора міжнародного кримінального суду направлені інформаційні повідомлення про порушення правил та звичаїв війни, а саме щодо привласнення майна», – сказав начальник відділу кримської прокуратури на материковій Україні Єгор Рєбров.
За міжнародним правом, власником квартири, де проживає Тетяна Шевчук, є військово-морські сили України.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.