На півострові з початку року відпочили понад 1 мільйон туристів, що на 20% перевищує показники минулого року, про це на прес-конференції в Сімферополі повідомив російський міністр курортів і туризму Криму Вадим Волченко. Він додав, що вже зараз рівень бронювання об'єктів на період високого сезону становить понад 60%.
На початку року в російському Мінкурортів Криму повідомили, що анексований півострів у 2018-му прийняв 6,8 млн туристів, що майже на третину більше ніж показники 2017 року. Причому близько мільйона з них нібито були громадянами України. У Державній прикордонній службі України спростували ці відомості на підставі показників пасажиропотоку через адмінкордон із Кримом.
Екс-міністр курортів і туризму Автономної Республіки Крим Олександр Лієв вважає, що офіційна статистика турпотоку російською владою Криму завищена мінімум у 5 разів.
‒ Тільки мирний Крим, інтегрований в Україну, може приймати мільйон туристів станом на травень. На жаль, в умовах, в яких зараз перебуває півострів, аналізувати відомості про мільйони турпотоку складно, тому що це не про цифри, а про емоції Аксенова, Волченка, ще когось. Все дуже легко рахується і через транспорт, і через завантаження приватного сектора, курортного сектора, який офіційно працює. Сьогодні можна констатувати, що станом на 15 травня моніторинг нашої правозахисної групи показав цифру 170-200 тисяч відпочивальників, які прибули до Криму з початку року. В принципі ця цифра на рівні минулого року, ніяких значимих стрибків не видно ні через Керченський міст, ні через щось інше. Міст ‒ не вирішення проблеми для туристів, які хочуть їхати до Криму з Росії. Вони й так туди їздили.
На думку Олександра Лієва, для потенційних відпочивальників з материкової частини України, які могли б дати істотний приріст турпотоку, Крим не є безпечною зоною.
В умовах окупації кримські курорти нічого такого запропонувати не можутьОлександр Лієв
‒ Розраховувати на такий приріст можна було б тільки через збільшення іноземного потоку, з Європи, Туреччини, чим ми свого часу займалися. В умовах окупації кримські курорти нічого такого запропонувати не можуть. Я також бачу проблему в тому, що в Криму помітна зворотна тенденція щодо пляжів. У 2010-2014 роках ми збільшили кількість громадських, загальнодоступних пляжів ‒ ламали паркани, зносили огорожі олігархів. А зараз такі огорожі багато де з'являються заново, і тепер їх непросто зламати або спиляти. Тепер це охоронювані території, які належать російським олігархам, путінським друзям, недоступні для багатьох кримчан. За останні 3 роки мені відомо про 8 об'єктів, які стали закритими, хоча ще в 2013 році вони були доступними.
Олександр Лієв також вважає, що ціни на відпочинок у Криму не будуть знижуватися, оскільки півострів споживає продукти з сусідньої Росії, які продовжують дорожчати.
Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов нагадує, що до 2014 року показник у 60% бронювання на сезон був би низьким.
‒ Приріст пасажиропотоку в 20%, напевно, є, але ніхто ж не рахує, скільки в пасажиропотоку туристів. Не хочуть. Судячи з об'єктів, з завантаження, травневі минули, а зараз тиша, усі готуються на червень. Ажіотажу у травні я не помітив. Що стосується 60% бронювання, то якщо порівнювати з 90-ми, 2000-ми роками, то сезон вже на 100% у травні був проданий.
Зараз ця статистика може стосуватися сегмента 4-5 зірок, розкручених готелів ‒ там може бути підвищене бронювання. У сегменті 3 й нижче зірок я не думаю, що є підвищений рівень бронювання. Хоча рівень розкрученості Криму стабілізувався, стало зрозуміло, що і як. Розібралися з платежами з Росії, банківські карти більш-менш працюють. Процес іде, тому зростання напевно є. Те, що воно саме таке ‒ треба дивитися вихідні методики.
Генеральний директор російського туроператора «Дельфін» Сергій Ромашкін прогнозує зростання туристичного потоку до Криму з боку Росії.
Основний приріст у зв'язку з відкриттям залізничної частини мосту припаде на 2020 рікСергій Ромашкін
‒ Обсяг туристів у Краснодарському краї в 2,5-3 рази перевершує обсяг туристів у Криму в останні 20 років. Так історично склалося: тут більший ринок, більше туристів, він ближчий до великих міст був весь цей час. Аеропорт Сімферополя торік показав маленький приріст, тому що основний приріст турпотоку в Крим у 20-25% пройшов через «Кримський міст». Кількість автомобілів, які проїхали мостом, у рази перевищила кількість, яка прибувала через поромну переправу у 2017 році. Цього року потік зростає і в Криму, і в Краснодарському краї. Останній в сумі, напевно, прийме до 17 мільйонів чоловік, а Крим ‒ приблизно 6,5 мільйона. Основний приріст у зв'язку з відкриттям залізничної частини мосту припаде на 2020 рік. Це складе конкуренцію авіаперевізникам, і вони, можливо, знизять ціни.
Начальник сектора з питань взаємодії із засобами масової інформації Держприкордонслужби України Максим Сорока стверджує, що загальний пасажиропотік з материкової частини країни в бік Криму постійно зменшується.
‒ Як ми спостерігаємо упродовж усіх останніх років, рахують усіх громадян, які перетнули адміністративний кордон у бік Криму, як туристів ‒ навіть кримчан, які повертаються. Але й тут цифри не на їхню користь: з початку 2014 року ми спостерігаємо постійне зменшення кількості громадян, які їдуть на півострів. Якщо візуально кожен день це не дуже помітно, але на місяцях у різні роки є істотна різниця. У 2018 році за 4 місяці адмінкордон перетнули понад 740 тисяч осіб у двох напрямках, а у 2019-му ‒ понад 660 тисяч осіб. Різниця мінус 70 тисяч.
Адмінкордон між материковою Україною та Кримом
Після анексії Криму Росією на початку 2014 року між материковою Україною та півостровом проліг формально адміністративний, але фактично ‒ справжній кордон. У Херсонській області на адмінкордоні з Кримом працюють три контрольних пункти в'їзду/виїзду ‒ «Каланчак», «Чонгар» та «Чаплинка».
(Текст підготував Владислав Ленцев)