Доступність посилання

ТОП новини

Ялтинці проти «бездушного монстра»: війна за Масандрівський пляж


Масандрівський пляж у Ялті
Масандрівський пляж у Ялті

Влада Ялти обговорює можливість облаштування Масандрівського пляжу. Проєкт для єдиного в Криму багаторічного власника «блакитного прапора» запропонований місцевим бізнесом. Ялтинці називають це місце оазисом та активно протестують проти будь-яких зазіхань на нього. Серед протестувальників – і нинішній орендар пляжу, за якого він став вважатися найкращим на півострові. Що чекає на Масандрівський пляж і чому він став об'єктом суперечок – у матеріалі Крим.Реалії.

Про плани щодо будівництва інфраструктури на території Масандрівського пляжу стало відомо в серпні, коли в російській адміністрації Ялти відбулося засідання архітектурно-містобудівної ради. Одним з питань на ній розглядали «концептуальну пропозицію з реконструкції берегоукріплювальних споруд Масандрівського пляжу з будівництвом комплексу туристичної інфраструктури», повідомила пресслужба адміністрації.

Якихось подробиць про проєкт у відомстві не розголошують. Повідомляється тільки, що його відправили на доопрацювання, а його ініціаторам рекомендовано розробити кілька варіантів концепції та обговорити їх із членами архітектурно-містобудівної ради, а також розглянути можливість державно-приватного партнерства.

Водночас деякі подробиці проєкту, що потрапили у відкритий доступ, викликали хвилю протесту в ялтинців.

«Не треба нам робити кам'яні джунглі!»

Фото ескізів проєкту планованого облаштування Масандрівського пляжу опинилися у відкритому доступі відразу ж після засідання архітектурно-містобудівної ради адміністрації Ялти.

Проєкт концепції облаштування Масандрівського пляжу в Ялті
Проєкт концепції облаштування Масандрівського пляжу в Ялті

Згідно з макетамив, поряд з реконструкцією хвилерізів на пляжі передбачено розширення його набережної на 20 метрів до моря від існуючої променадної зони та встановлення там восьмиметрових двоярусних бетонних конструкцій уздовж усієї берегової лінії.

Проєкт концепції облаштування Масандрівського пляжу в Ялті
Проєкт концепції облаштування Масандрівського пляжу в Ялті

Жителі Ялти побоюються, що в результаті узбережжя забудують торговими площами, і ця територія стане господарським проїздом для обслуговування цих об'єктів.

Сумнівною ялтинці також вважають саму ідею облаштування пляжу, який визнали одним з найкращих серед приморських територій сусідньої Росії.

«Масандрівський пляжний оазис вирішили закатати в бетон і перетворити на чергового бездушного монстра. Інвестор уже готовий почати знищення пляжної історії Ялти, перетворивши її просто в набережну з комерційною нерухомістю. На візуалізації ми бачимо, що пропорції новобудов сильно занижені, а це значить, що бетонний монстр щільно перекриє будинки приватного сектора першої лінії», – повідомляється в групі «Пікантна правда про Ялту» у Facebook.

Не треба нам робити кам'яні джунглі
Дар'я Авер'янова

«Сподіваюся, ніяке узгодження цей Массандра-бетон не пройде! Масандрівський чудовий, яка реконструкція?» – прокоментувала користувачка Тетяна Большакова.

«Чому не виставляється на загальне голосування? Ялта – це не бетон! Не треба нам робити кам'яні джунглі!» – написала користувачка Дар'я Авер'янова.

Скрін зі сторінки «Пікантна правда про Ялту» у Facebook
Скрін зі сторінки «Пікантна правда про Ялту» у Facebook

У соцмережах ялтинці розгорнули флешмоб на захист Масандрівського пляжу. Спеціальні фоторамки «Збережемо Масандрівський пляж» встановлювали на своїх сторінках у Facebook, у тому числі, багато активістів, близьких до місцевої влади, і депутати. Але потім деякі прибрали цей заклик.

Хто йде на Масандрівський пляж

Згідно з протоколом засідання архітектурно-містобудівної ради адміністрації Ялти, що є в розпорядженні редакції Крим.Реалії, концепція реконструкції берегоукріплювальних споруд і облаштування Масандрівського пляжу розроблялася на замовлення ТОВ «Спеціалізований забудовник СМК Плюс».

За даними Федеральної податкової служби Росії, фірма зареєстрована в Ялті у 2014 році зі статутним капіталом в 10 тисяч рублів. Вона спеціалізується на будівництві, а також купівлі та продажу нерухомості. Належить двом ялтинським підприємцям.

Один з них, у свою чергу, володіє фірмою, яка в рамках інвестпроєкту будує в Приморському парку Ялти 20-поверховий житловий комплекс «Приморський парк house». Кримські ЗМІ пишуть, що будівництво «зжирає» Приморські парк і пляж.

Диверсією щодо іміджу Ялти називав забудову парку архітектор Дмитро Фуклєв, який двічі був головним архітектором міста. Він зазначав, що багатоповерхівки відрізають Приморський парк від моря, а автомобілі паркуються прямо на його алеях.

Директор ТОВ «Спеціалізований забудовник СМК Плюс» Михайло Макаров заперечує причетність його компанії до проєкту реконструкції берегоукріплювальних споруд Масандрівського пляжу з будівництвом комплексу туристичної інфраструктури.

Наша компанія не має стосунку до проєкту концепції, вірніше, має, але тільки непрямий. Замовники концепції – не ми
Михайло Макаров

«Я це не коментуватиму. Наша компанія не має стосунку до проєкту концепції, вірніше, має, але тільки непрямий. Замовники концепції – не ми», – заявив він в інтерв'ю кримському блогу «Ялта.Наблюдаем».

Будь-яку інформацію про замовників він повідомити відмовився.

«Ракова клітина в здоровому організмі»

Проти облаштування Масандрівського пляжу виступає його чинний орендар – директор ТОВ «ІЛВІЯ» Віталій Іванов. Він облаштовує пляж багато років і вважає своєю заслугою неодноразову вищу оцінку пляжу відпочивальниками та російською владою Криму. Він називає нинішню ситуацію навколо пляжу рейдерством.

Невже все, що ми зробили для позитивного іміджу міста на Масандрівському пляжі, не дозволило повідомити нас про плани?
Віталій Іванов

«Я дізнався про деталі проєкту після того, як відбулося засідання архітектурно-містобудівної ради. Фактично це схоже на рейдерське захоплення, оскільки все це планується без участі чинного орендаря, тобто нас. Я не дуже розумію: невже все, що ми зробили для позитивного іміджу міста на Масандрівському пляжі, не дозволило повідомити нас про плани і запросити на архітектурно-містобудівну раду для участі в обговоренні? Я пояснив, що участь мене в цьому проєкті неможлива, тому що я – органічна частина всього того, що створювалося на Масандрівському пляжі протягом десятиліть. А цей проєкт – інвазія ракової клітини в здоровий організм», – заявив він в інтерв'ю блогу «Ялта.Наблюдаем».

Віталій Іванов
Віталій Іванов

Джерело Крим.Реалії, що володіє інформацією про проєкт, називає його позитивною стороною плановане знесення торгового ряду перед входом у Масандрівський пляж. На нього давно скаржаться місцеві жителі і відпочивальники, оскільки він перекриває краєвид на море. Але і в цьому пункті є нюанс, говорить наш співрозмовник на умовах анонімності.

«Фактично підприємців, які працюють там, просто перемістять з того місця в новозбудований комплекс на самому пляжі. Важливо розуміти, що в авторів проєкту є можливість взяти в концесію берегоукріплювальні споруди пляжу, облаштувати їх і залишити місту, а торгові площі залишаться у власності забудовників. І це не тимчасові споруди, як зараз на Масандрівському пляжі, а капітальні будови у власності, які вже не прибрати. Так ялтинці втрачають суспільний простір», – пояснило джерело, ім'я якого редакція Крим.Реалії не називає на його прохання, оскільки він не уповноважений розголошувати цю інформацію.

За його словами, якщо проєкт облаштування Масандрівського пляжу буде реалізований в його нинішньому вигляді, ялтинці ризикують також втратити вільний доступ до моря, оскільки проєкт «розрахований на отримання прибутку від будівництва і продажу дорогої комерційної нерухомості біля моря».

Наразі концепція облаштування Масандрівського пляжу відправлена на доопрацювання, але з порядку денного не знята. В адміністрації Ялти мають намір повернутися до неї після доопрацювання.

  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG