Доступність посилання

ТОП новини

Листи кримчан: «реформами» по освіті


1 вересня в колишній українській гімназії в Сімферополі, ілюстраційне фото
1 вересня в колишній українській гімназії в Сімферополі, ілюстраційне фото

Російська влада Криму зайнялася «реформою» сфери освіти. Підсумок трагічний ‒ рівень бюрократичного навантаження на вчителів зріс, а рівень їхньої купівельної спроможності разом з якістю освіти знижується.

Зараз кримські виші та школи активно переводять на подушне фінансування ‒ найкоротший шлях до знищення якісного надання державних освітніх послуг. До речі, це не тільки в Криму, але й в усіх регіонах сусідньої Росії. Таке відчуття, що чиновники таким чином знайшли спосіб позбутися «зайвих ротів» у сфері освіти.

При цьому підході невеликі сільські школи приречені на злиденне існування та низькоякісну освіту, коли один педагог буде змушений викладати кілька різних предметів. Результати вже очевидні. Наприклад, цього року з усього Судакського регіону жоден випускник не вступив до медичних навчальних закладів, адже усі незадовільно здали на випускному іспиті хімію. Ось вам і «ягідки» цих «реформ».

Один педагог буде змушений викладати кілька різних предметів

А тим часом у кримській столиці свої «принади» у сфері освіти ‒ тут школи переповнені. За словами російського політолога та підприємця з Сімферополя Олексія Живова, дійшло до того, що дітей вже не беруть до перших класів.

«Трохи про ситуацію зі школами в Сімферополі. Нам видали письмову відмову, що не беруть до школи. 5 перших класів по 35 дітей, і ще друга зміна. Місць немає. З поліклініками та лікарнями те ж саме», ‒ розповів політолог.

Але «реформи» та подушне фінансування вдарили не тільки невеликі школи ‒ у кримських вишах тривають небачені раніше скорочення. Більшості викладачів Кримського федерального університету, у яких закінчилися контракти цього літа, їх не продовжують. А це близько 30-40% штату. І без різниці, хто ти: кандидат наук, доктор ‒ усіх посилають за поріг. Високий відсоток викладачів, які залишилися (у кого чинні контракти), переводять на 0,5 ставки.

Сказати, що викладачі шоковані ‒ нічого не сказати. На всіх факультетах і кафедрах КФУ колеги пересварилися один з одним. Ситуація в колективах вкрай нездорова. Викладачі з КФУ масово йдуть до місцевих поліцейських та комерційних вишів, де поки ще нормально з фінансуванням.

Викладачі з КФУ масово йдуть до місцевих поліцейських та комерційних вишів

При цьому адміністративний апарат КФУ не тільки не зачепили, а ще більше роздмухують. Дійшло до того, що численні департаменти так званих менеджерів вишу вже ніде розміщувати.

Скажу вам зі своїх спостережень, що дуже багато кримських вчителів та викладачів вишів з тугою згадують українські часи. Як виявилося, це були їхні найкращі роки. До анексії у викладачів вишів були регулярні поїздки за кордон, обмін досвідом, міжнародні конференції, іноземні студенти, гранти від міжнародних фондів...

Тепер у кримських навчальних закладах панує атмосфера роздратування, зневіри та гіркої образи. Навіть прихильники «Кримнаша» прикусили язики, усвідомивши, що принесла півострову «рідна гавань».

А що ще буде...

Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)

Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції

XS
SM
MD
LG