Доступність посилання

ТОП новини

Як Китай веде бізнес в анексованому Росією Криму


Новий термінал аеропорту «Сімферополь», архівне фото
Новий термінал аеропорту «Сімферополь», архівне фото

Нещодавно російський прем'єр Криму Юрій Гоцанюк провів нараду з представниками компанії «Петро Хехуа» щодо розвитку аеровокзального комплексу, в будівництві якого бере участь ця фірма. ТОВ «Петро Хехуа» як дочірня компанія китайської «HAIHUA INDUSTRY GROUP» веде свою діяльність на російському ринку вже близько 20 років. Як вона опинилася у Криму на підсанкційній території?

Минулого тижня прем'єр-міністр російського уряду Криму Юрій Гоцанюк провів нараду з організацією «Петро-Хехуа» щодо розвитку аеропортового комплексу «Сімферополь». «На сьогодні будівельна готовність складає 99%. Планується встановити пасажирський перон з комплексом обробки проти обмерзання, руліжні доріжки, трансформаторні підстанції, внутрішньопортові проїзди, модульні будівлі перонних служб», – цитує слова Гоцанюка пресслужба російського уряду Криму.

За словами чиновника, також буде налагоджено роботу системи метеорологічного і радіотехнічного забезпечення польотів та аварійно-рятувальної станції.

Юрій Гоцанюк проводить зустріч із представниками «Петро-Хехуа»
Юрій Гоцанюк проводить зустріч із представниками «Петро-Хехуа»

«Понад 20 років на російському ринку»

Як пишуть російські ЗМІ, «група компаній «Хехуа» була заснована у 1973 році та є однією з найбільших промислових організацій у Китаї. ТОВ «ПЕТРО-ХЕХУА» як дочірня компанія «HAIHUA INDUSTRY GROUP» веде свою діяльність на російському ринку вже близько 20 років, представляючи інтереси та використовуючи ресурси головного офісу групи. Компанія має базу будівельної спецтехніки в Росії, що включає близько 200 одиниць (у тому числі асфальтоукладачі, бульдозери, екскаватори, транспортні засоби та іншу спеціальну будівельну техніку), що забезпечує виконання будівельних робіт на великих об'єктах».

Товариство з обмеженою відповідальністю «ПЕТРО-ХЕХУА» утворено в Росії у вересні 2005 року і має юридичну адресу в Москві, статутний капітал 31,3307 млн рублів, президент фірми – Сун Цзін'ї.

З жовтня 2017 року у ТОВ «Петро-Хухеа» один засновник – це ТОВ «ПЕКІН ХЕХУА ОРІЄНТАЛ ЕНЕРДЖІ ТЕХНОЛОДЖІ ГРУП ЛІМІТЕД», зареєстроване у Пекіні. А до цього засновниками були три приватні особи з Китаю: Ван Вейсінь з часткою у статутному капіталі 39,07%, Лі Яфей – 29,3%, Лю Хунцзян – 29,3%.

Підприємство «Петро-Хехуа» має розгалужене дерево зв'язків із багатьма великими російськими підприємствами в будівельній та машинобудівній галузях.

Дерево зв'язків ТОВ «Петро-Хехуа» за даними російського сервісу перевірки контрагентів List-Org
Дерево зв'язків ТОВ «Петро-Хехуа» за даними російського сервісу перевірки контрагентів List-Org

Окрім «Петро-Хехуа», фірма з Китаю має ще, як мінімум, дві філії в Росії – ТОВ «Якутська філія ТОВ «Петро-Хехуа» та «ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ПЕТРО-ХЕХУА» М. КАЛУГА». Обидва підприємства створені в один день у вересні 2005 року і мають одного директора – Лю Хунцзяня.

Також ТОВ «Петро-Хехуа» у вересні 2019 року стало одним із міноритарних засновників ТОВ «ХЕХУА-НОРД», гендиректором якого є Настенко Кирило Валерійович.

Китайська «дочка» ТОВ «Петро-Хехуа» брала активну участь у російських держзакупівлях, провівши 39 поставок на загальну суму 6,262 млрд рублів. В основному це постачання бурового обладнання. Відомостей про постачання після 2017 року у відкритому доступі немає.

За минулий рік ТОВ «Петро-Хехуа» показало чистий збиток у розмірі 2,172 млрд рублів, чисті активи підприємства також оцінюються зі знаком мінус у розмірі 5,791 млрд рублів.

Відповідно до реєстраційних даних, основним видом діяльності ТОВ «Петро-Хехуа» є «виробництво інших будівельно-монтажних робіт», серед додаткових видів діяльності: надання послуг у галузі видобутку нафти та природного газу; надання послуг з буріння, пов'язаного із видобутком нафти, газу та газового конденсату; будівництво житлових та нежитлових будівель.

Підприємство є активним учасником Російсько-китайської ділової ради (РКДЗ). У 2015 році ця організація повідомляла про підписання протоколу про наміри між Групою компаній «Мангазея» та китайською компанією ТОВ «Петро-Хехуа». У протоколі зафіксовано наміри сторін щодо співробітництва в галузі видобутку та переробки золотовмісних руд: вивчення фінансово-економічних і технічних можливостей спільного видобутку та переробки золотовмісних руд і золоторудного концентрату.

«Петро-Хехуа» будує великі інфраструктурні об'єкти по всій Росії, її діяльність не обходиться без скандалів. Так, у Комсомольську-на-Амурі в листопаді 2021 року близько 50 робітників із Китаю влаштували протестну ходу. Вони вимагали виплатити їм зарплату за чотири місяці та відправити назад на батьківщину. Перший страйк китайці провели на початку жовтня – тоді Комсомольський НПЗ заявив, що всі зобов'язання щодо оплати праці виконає. У листопаді робітники вимагали повернути паспорти.

Комсомольськ-на-Амурі, ілюстраційне фото
Комсомольськ-на-Амурі, ілюстраційне фото

На самому заводі стверджували, що громадян Китаю не допускають до роботи через «низку кваліфікацію та виявлені раніше порушення якості виконуваних робіт».

Китайський бізнес у Криму

Засвітилася китайська донька «HAIHUA INDUSTRY GROUP» і в анексованому Криму – згідно з договором від 27 грудня 2016 року ТОВ «Петро-Хехуа» будувала злітно-посадкову смугу в аеропорту «Сімферополь».

Будівництво смуги почалося у 2018 році, а у вересні 2019 року аеропорт звернувся до російського Арбітражного суду Криму за стягненням неустойки (пені та штрафу) з компанії-підрядника в розмірі 124 млн рублів.

Водночас аеропорт подав ще один позов до «Петро-Хехуа» – про стягнення пені відповідно до ще одного договору підряду. Позовні вимоги становили 1 мільярд 773 мільйони рублів.

Володимир Путін на будівництві аеропорту «Сімферополь», 14 березня 2018 року
Володимир Путін на будівництві аеропорту «Сімферополь», 14 березня 2018 року

Загалом на реконструкцію аеропорту в Сімферополі Федеральною цільовою програмою було передбачено 12,5 млрд рублів. За ці кошти в аеропорту крім другої злітно-посадкової смуги має бути побудовано мережу руліжних доріжок, новий командно-диспетчерський комплекс, очисні споруди та інженерну інфраструктуру.

Через два роки, в липні 2021-го, китайці здобули в Криму тактичну перемогу: апеляція залишила чинним рішення про стягнення з китайської компанії лише 18% неустойки щодо будівництва злітно-посадкової смуги в аеропорту Сімферополя.

А ще через рік, у серпні 2022-го, сторони уклали мирову угоду щодо позовів про стягнення неустойок і пені.

Де червоні лінії підсанкційної території?

За інформацією із сайту Haihua, ТОВ «Петро-Хехуа» працює на російському ринку понад 20 років і займається будівництвом аеропортів на території країн СНД, включаючи злітно-посадкові смуги та аеровокзали.

За інформацією на сайті компанії «Петро-Хехуа», раніше вона мала підряди на будівництво в аеропортах «Талакан» (Якутія, РФ) та «Калуга» (Калузька область, РФ). Загальна сума контрактів, які компанія отримала за 19 років роботи в Росії, згідно з відкритими даними, наближається до 22 млрд рублів.

Про те, що китайська компанія працює на анексованому українському півострові, стало відомо лише після подання позовів щодо неї російською владою Криму. До цього відомості про підрядника не розкривалися.

Публічно китайські керівники вперше «засвітилися» лише під час нещодавньої зустрічі з Юрієм Гоцанюком. На нараді були присутні президент «Петро-Хехуа» Сун Цзін'ї та генеральний директор Чжао Фен.

2021 року Україна запровадила санкції проти підприємств «Хехуа» указом Президента України №266/2021. «Основними причинами цих санкцій є незаконна діяльність «Петро-Хехуа» саме в окупованому Росією Криму – незаконне будівництво так званого «нового терміналу» аеропорту Сімферополя, включаючи відповідне обладнання», – повідомляла Асоціація реінтеграції Криму.

Крим спочатку розглядався як ключова ланка мега-ініціативи «Економічного поясу Шовкового шляху» (ЕПШШ), що просувається Китаєм

ТОВ «Петро-Хехуа» відкрило свою нелегальну «філію» у селищі Укромне під Сімферополем, а також організувало нелегальні «вакансії» для кримчан: виконробів інженерних мереж, машиністів екскаваторів, економістів, слюсарів з виробництва та ремонту, рахівників, інформували Асоціація реінтеграції Криму.

Раніше китайські компанії також активно порушували санкційний режим у Криму. Почалося все з китайського судна JIAN JI 3001, яке брало участь у прокладанні «енергомосту» на півострів із Росії. Судном володіла компанія Shanghai Foundation Engineering Group Co, Ltd.

Ще одна китайська компанія – державна CNBM International, яка в 2013 році інвестувала в сонячні проєкти «Актив соляр» братів Клюєвих, зараз є бенефіціаром кількох геліокомпаній у Криму.

Багато китайських компаній постачали в анексований Крим різне обладнання.

«Китайські компанії підтримують контакти з Кримом та співпрацюють з ним відповідно до принципів ринку. Не можна політизувати цю взаємодію в комерційній сфері», – заявляв у 2021 році офіційний представник МЗС КНР. Він додав при цьому, що зв'язки китайських компаній з Кримом зумовлені «історичними обставинами і практичною необхідністю».

Справа в тому, що Крим від самого початку розглядався як ключова ланка мега-ініціативи «Економічного поясу Шовкового шляху» (ЕПШШ), що просувається Китаєм. Значна частина угод про торговельно-економічне співробітництво та кредити, підписані ще президентом Віктором Януковичем у Китаї у грудні 2013 року, стосувалися саме Криму.

І зараз Китай від цієї лінії не відступає навіть під час розв'язаної Росією війни проти України. Приклад цього – історія з «Петро-Хехуа».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

  • 16x9 Image

    Геннадій Кравченко

    Севастопольський журналіст (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки). Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. Пише про ситуацію в Севастополі, політичне життя в місті, економіку та соціальну сферу регіону.

XS
SM
MD
LG