Доступність посилання

ТОП новини

«Каналізацію пустили напризволяще»: кримські пляжі продовжують страждати від скидання стоків у море


Пляжі в Криму знову закривають через мікробіологічне забруднення. Так, 16 серпня в місцевому управлінні Роспотребнадзору повідомили, що знайшли відхилення у пробах морської води, проте де саме ‒ не уточнюється. Пізніше у ЗМІ з'явилася інформація, що на півострові закрили принаймні чотири пляжі.

Тим часом у Севастополі тимчасовий виконувач обов'язків російського губернатора Михайло Развожаєв назвав скидання стоків у море «найважливішою проблемою Балаклави» ‒ це передмістя Севастополя. Тут каналізаційні води з розірваної труби виливаються прямо в море, і Развожаєв доручив з'ясувати, чи можна відремонтувати її до того, як будуть збудовані нові очисні споруди для всього Севастополя. Цей проєкт російської влади не вдається реалізувати вже багато років, а тим часом місцеві пляжі регулярно закривають через мікробіологічне забруднення. Про проблему стоків і закритих пляжів йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Будівництво каналізаційних очисних споруд «Південні» у Севастополі та Балаклаві стало одним із проблемних проєктів російської влади на півострові після 2014 року. Ще у 2017-му російський уряд Севастополя перерахував у московський «ОФК Банк» два мільярди рублів із федерального бюджету, щоб оплатити банківську гарантію для підрядника з будівництва очисних споруд ‒ АТ НПП «Біотехпрогрес». Влітку 2018 року банк визнали банкрутом, гроші повернути не вдалося і почалася судова тяганина з підрядником, яка закінчилася розірванням контракту у квітні 2019 року. Відтоді російський уряд Севастополя безрезультатно шукає нового виконавця робіт.

Зараз Михайло Развожаєв стверджує, що будівництво очисних споруд «Південні» у Севастополі нарешті зрушило з мертвої точки після нещодавнього візиту російського віцепрем'єра, який займається анексованим Кримом, Марата Хуснулліна. Останній пообіцяв завершити важливий об'єкт за найближчі два-три роки. Журналіст із Севастополя Давид Аксельрод розповів Крим.Реалії, що фактично роботи з будівництва очисних так і не почалися.

Хочу нагадати, що через скандальний характер проєкту підрядники категорично відмовлялися виходити на тендер
Давид Аксельрод

– Навіть якщо підготовка триває, її не видно. Після заяви Хуснулліна була ще заява Развожаєва про те, що цього тижня підрядник має розташуватися на будівельному майданчику, але ЗМІ поки ніякого руху не помітили. Хочу нагадати, що через скандальний характер проєкту підрядники категорично відмовлялися виходити на тендер: п'ять разів уряд міста розміщував картку на сайті держзакупівель, і всі п'ять разів ніхто не подав заявку. Дізнатися, хто займається очисними спорудами зараз, буде складно ‒ тільки якщо вивісять інформаційний щит із назвою генерального підрядника та субпідрядника. Поки інформації немає, тому що саме ці очисні споруди викликали відкат законодавчих норм назад, до часів 2014-2016 років, коли Криму та Севастополю дозволили проводити держзакупівлі за спрощеною системою.

Давид Аксельрод пояснює, що йдеться про право російського уряду Севастополя обирати підрядника без дотримання конкурсних процедур.

Я не впевнений, що до кінця курортного сезону в Балаклаві все виправлять
Давид Аксельрод

– Найімовірніше, тут сталося саме так. Це має бути досить велика компанія з серйозним статутним капіталом і великими оборотними коштами. Одна з умов уряду Севастополя, з огляду на те, що трапилося з авансом ‒ роботи з будівництва очисних потрібно розпочати без нього. Тобто гроші ця компанія отримає тільки після підписання акту здачі-прийому робіт. Тим часом у Севастополі закриті три пляжі: «Ушакова балка» на Корабельній стороні та два пляжі в Балаклаві ‒ «Міський» та «Мармуровий». Щодо першого у мене немає інформації про те, що причиною стала відсутність очисних, а в Балаклаві причина саме така. Раніше на усунення аналогічної аварії з прорваною трубою в Блакитній бухті поблизу Козачої бухти пішло досить багато часу. Я не впевнений, що до кінця курортного сезону в Балаклаві все виправлять.

Тим часом село Попівку в Сакському районі Криму накрила хвиля запаху каналізаційних стоків з озер. Місцеві жителі звинувачують у цьому пансіонати та бояться екологічної катастрофи. Ось що розповів лідер руху «Стопхлам Крим» Сергій Дубовик, до якого вони звернулися:

«З їхніх слів, готель «Парус» і пансіонат «Сонячний» зливають свої стоки у старі відстійники очисних, які не працюють. Ніби все на своїх місцях, стоки течуть в очисні, але очисні української спадщини не працюють. Коли відстійники переповнилися, фекалії потекли в розташоване поруч озеро. Дихати смородом від каналізації – справа не з приємних, і до того ж небезпечна для здоров'я. На місце події були запрошені співробітники Міністерства екології та поліції. Факт порушення природоохоронного законодавства зафіксований. Але жителі хвилюються, що справа може затягнутися».

Кримський еколог Маргарита Литвиненко переконана в тому, що російська влада насправді не зацікавлена у вирішенні нагальних екологічних проблем півострова.

Те, що в Севастополі дали можливість укласти договори на будівництво очисних без тендерів ‒ дуже небезпечний момент
Маргарита Литвиненко

– Біда в тому, що місцева влада розглядає і море, і прибережну територію не як середовище проживання, а як ресурс, який можна використовувати. Бідна Попівка спочатку оборонялася від креветкових ферм з інвесторами з Китаю, тепер ось очисні там не працюють. Так відбувається тому, що місцева влада не вирішує найважливіші проблеми, а пускає їх напризволяще. Те, що в Севастополі дали можливість укласти договори на будівництво очисних без тендерів ‒ дуже небезпечний момент. Що вони наобирають? Якими будуть наслідки? До того, ж немає ніякого діалогу з громадськістю, чиновники навіть відмовляються вести особистий прийом громадян з екологічних питань, не кажучи вже про інших. Тим часом через неочищені стоки та спеку влітку біля узбережжя Криму починає цвісти морська вода, що шкодить морським тваринам і рослинами. Подібні явища триватимуть.

Доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти імені Шупика Федір Лапій категорично не радить купатися на пляжах, поруч з якими відбуваються викиди стічних вод.

Краще взагалі утриматися від купання в місцях, неподалік від яких прорвало каналізацію
Федір Лапій

– Ті, хто купався в такій воді, можуть захворіти та заразити інших. Є вірусні та бактеріальні інфекції, які передаються фекально-оральним шляхом, і коли неочищені стоки потрапляють у море, це відповідне середовище для поширення цих інфекцій. Звісно, не варто їхати відпочивати туди, де, як ви знаєте, є проблеми з очищенням стічних вод і тим паче купатися там. Якщо без цього не обійтися, обов'язково мийте руки перед їжею, але так чи інакше, якщо ви пірнаєте, збудники з морської води можуть проникнути у ваш організм. Тому краще взагалі утриматися від купання в місцях, неподалік від яких прорвало каналізацію.

Утім, з відкриттям курортного сезону в Криму російська влада півострова регулярно повідомляє про рейди, які проводяться на пляжах із метою дотримання рекомендацій Роспотребнадзору в умовах пандемії коронавірусу. Згідно з цими відомостями, на початку серпня пляжі в Саках і Ялті лідирували за кількістю порушень.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG