Кримських студентів-медиків відіслали на виробничу практику в Краснодарський край сусідньої Росії, а працівникам кримської медицини недоплачують за ризик під час епідемії коронавірусу, їх не забезпечують достатньою кількістю масок та антисептиків. Про це Крим.Реалії розповіла голова російської незалежної профспілки «Альянс лікарів» Анастасія Васильєва. А медсестра однієї з лікарень півострова у розмові з Крим.Реалії поділилася інформацією про те, що там відбувається.
«Люди мають знати, за що вони ризикують»
Медсестра однієї з кримських лікарень погодилася поспілкуватися з Крим.Реалії на умовах анонімності. З міркувань безпеки жінка попросила змінити її ім'я і зовнішність на відео. За словами Ганни, її колеги не отримали федеральних доплат за роботу з хворим на COVID-19.
Коли лежать люди з підозрою, беруть у них аналіз, і результати аналізу ніхто нікому не каже
«Був навіть чоловік із виявленим коронавірусом, він лежав у реанімації приблизно днів сім, потім його перевели в обсерватор наш, там він і помер. Але у зведеннях ніде він не з'явився. Коли лежать люди з підозрою, беруть у них аналіз, і результати аналізу ніхто нікому не каже. Ми не можемо їх довідатися, їх тільки знає головлікар», ‒ каже Ганна.
У медустановах, в яких надають допомогу хворим на коронавірус, лікарі мають отримувати додаткові 1200, середній медичний персонал ‒ плюс 750, а санітари ‒ додаткові 375 доларів у рублевому еквіваленті. Доплати з російського бюджету обіцяв президент Росії Володимир Путін.
Хочеться, щоб працю якось компенсували, хоча б у грошовому еквіваленті
Медсестру обурює те, що на словах кримські медики ‒ герої для місцевої влади, а на ділі мають «вибивати» обіцяні президентом Росії федеральні виплати.
«Повісять портрет медсестри якоїсь (на білбордах у містах Криму ‒ КР), а фактично до цієї медсестри ставляться як до бидла якогось. Все ‒ картинка. У Росії, напевно, так звикли жити, а фактично ставляться гірше, ніж до тварини. А друге ‒ хочеться, щоб працю якось компенсували, хоча б у грошовому еквіваленті. Щоб люди знали, за що вони ризикують», ‒ сказала медсестра.
«А що, вам складно купити самим маски?»
З травня до червня 2020 року кримські медпрацівники записали декілька відеозвернень про те, що не отримують «путінські» доплати. У російській незалежній профспілці «Альянс лікарів» рекомендують перевіряти, кому дістаються премії за ризик при роботі з хворими на коронавірус. Це прописано в наказі медустанови.
Головний лікар своїм наказом визначає ‒ кому, скільки й упродовж якого часу платити
«Головний лікар своїм наказом визначає ‒ кому, скільки й упродовж якого часу платити. І, зрозуміло, головний лікар може абсолютно нечесно це розподілити, якщо такий головний лікар. Це людський фактор. Він може розподілити ці виплати бухгалтерам, своїм підопічним, своїй свиті, юристам, ‒ кому завгодно, але не тим, кому дійсно належать ці премії за ризик, тому що поняття ризику взагалі не регламентоване законодавчо», ‒ говорить керівниця «Альянсу лікарів» Анастасія Васильєва.
Кримські медики та їхні родичі пишуть у російську профспілку про те, що їх не забезпечують засобами індивідуального захисту. Один із листів ‒ про ситуацію в «Сімферопольській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги №6».
Дочка написала на пошту лікарні, що немає засобів захисту, взагалі немає. Їй написали, що все це брехня
«Пише дочка медичного працівника: «Я не лікар, але там працює мій тато. Він чергує цілодобово на дві ставки й більше». Дочка написала на пошту лікарні, що немає засобів захисту, взагалі немає. Їй написали, що все це брехня, це неправда. Ось вона говорить: «Вчора волонтери передали маски, я віддала батькові ‒ він так зрадів і сказав, що два тижні носив одну й ту ж одноразову маску, яку сам собі й купив. Й антисептикам дуже зрадів. Жах, що коїться. Суцільна брехня навколо», ‒ зачитує лист Анастасія Васильєва.
Керівниця «Альянсу лікарів» розповіла Крим.Реалії, що отримала декілька листів від студентів сімферопольської Медичної академії ім. Георгіївського. Молоді люди скаржилися, що їх змушували проходити виробничу практику в інших містах і навіть у Краснодарському краї сусідньої Росії. Як розповіли профспілці студенти, їх просили самим собі купувати маски й антисептики для проходження практики.
Їм казали: «А що, вам складно купити самим маски?»
«Їм казали: «А що, вам складно купити самим маски?». Ось такі порушувалися питання про цю практику. І, навіть більше, багатьох студентів відіслали на бази абсолютно в інші міста. Наприклад, у Краснодар посилали... І говорили: «Навіть якщо вам там немає місця, то самі вирішуйте ці проблеми. Якщо не пройдете практику, то матимете ось ці невраховані заборгованості», ‒ передає розмову студентів із керівництвом вишу Анастасія Васильєва.
Вона розповідає, що співробітники «Альянсу лікарів» познайомили між собою студентів, які написали їм. Профспілка допомогла їм скласти звернення до ректора з запитанням ‒ чи законно надсилати на практику за межі Сімферополя та Криму під час епідемії коронавірусу.
Хворі з COVID-19 є ‒ виплат немає
Світлана Анісімова працювала санітаркою в євпаторійському обсерваторі №2, де тоді виявили три випадки COVID-19. 20 травня вона записала відеозвернення до російського президента Володимира Путіна. Медпрацівницю обурювало, що співробітникам обсерватора не виплачують «коронавірусні» надбавки.
Як обсерватор може не бути медичним закладом, якщо на роботу сюди беруть кваліфікованих лікарів, кваліфікованих медсестер, санітарок із ліцензіями?!
«Федеральні виплати нам не платять, тому що, як нам пояснив міністр охорони здоров'я (підконтрольного Росії міністерства охорони здоров'я Криму ‒ КР) Чемоданов Ігор Геннадійович, ми не є медичним закладом. Як обсерватор може не бути медичним закладом, якщо на роботу сюди беруть кваліфікованих лікарів, кваліфікованих медсестер, санітарок із ліцензіями?! Ми працюємо з ковідними хворими», ‒ говорила Світлана.
У результаті санітарка отримала одну російську доплату замість двох, за квітень їй так і не заплатили. Світлана повідомила Крим.Реалії, що з червня вона звільнилася.
Російська влада Криму стверджує: усі, хто контактує з хворими на COVID-19, отримують не тільки федеральні, але й регіональні надбавки. Решта медиків не мають на них права. Підконтрольний Росії голова Мінохоронздоров'я Криму Ігор Чемоданов стверджує, що кримським медикам виплатили понад 59 мільйонів рублів надбавок за роботу з зараженими коронавірусом пацієнтами.
Підконтрольна Росії кримська прокуратура виявила кілька десятків випадків, коли премії медпрацівникам не нараховували або нараховували з порушеннями.
Крим.Реалії готові надати можливість висловитися всім сторонам, згаданим у цьому матеріалі
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.