Доступність посилання

ТОП новини

Кримські фестивалі 2021 року: сподіваючись на послаблення карантину


Російський фестиваль Koktebel Jazz Party, серпень 2020 року
Російський фестиваль Koktebel Jazz Party, серпень 2020 року

У Криму анонсують фестивальний сезон 2021 року. Наприкінці серпня в Коктебелі під кураторством Дмитра Кисельова заплановані Koktebel Jazz Party та Rap Koktebel. Під Судаком планується черговий фестиваль «Таврида-АРТ», для розміщення якого забудовують мис Меганом. Ці фестивалі підтримує влада, фінансування здійснюється з російського бюджету.​

Водночас театральний фестиваль античного мистецтва «Боспорські агони», який щорічно відбувався в Керчі, не отримав фінансування цього року. Як повідомляє сайт «Керчь ‒ мой город», «при формуванні бюджету на 2021 рік Міністерство культури Криму не знайшло можливим профінансувати заходи Східно-Кримського історико-культурного заповідника», серед яких, окрім «Боспорських агонів», ‒ десята міжнародна військова конференція та святкування 195-річчя музею старожитностей. Про проблеми кримських і пов'язаних з Кримом фестивалів у 2021 році йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Ймовірні причини припинення фінансування «Боспорських агонів» описав у своєму блозі один з його співорганізаторів ‒ голова продюсерського центру «Кримський міст» та кінокомпанії «Грифон Фільм» Олександр Бєланов:

«Співробітники Східно-Кримського історико-культурного музею-заповідника встали на захист керченських пам'яток культури, історії та архітектури. Помста міністра культури Криму Аріни Новосельської не змусила себе чекати: припинене фінансування одного з найвідоміших у Росії форумів... Бог їй суддя і прокуратура! Але «Боспорські агони» повинні продовжувати своє яскраве, творче життя на керченській землі. Це топовий фестиваль Криму! Свої звернення до глави республіки Крим записали багато діячів культури та мистецтва, народні й заслужені артисти Росії. Люди впевнені, що в Криму господар далеко не Аріна Вадимівна! І що справедливість переможе!»

Фестиваль «Боспорські агони» в Керчі, 2014 рік
Фестиваль «Боспорські агони» в Керчі, 2014 рік

Серед діячів культури до російського глави Криму Сергія Аксенова звернувся професор, член Спілок художників і архітекторів Росії, керівник архітектурної майстерні «Лозинський і партнери» Ігор Лозинський:

«Фестиваль забезпечував повні аншлаги в залах. Це були прекрасні постановки, театри зі всієї Росії приїжджали туди. Він існував навіть при Україні (фестиваль «Боспорські агони» відбувався у Керчі з 1999 року ‒ ред.). Прохання полягає в тому, щоб ви допомогли відновити цей фестиваль, яким опікувався і, власне, почесним президентом якого був Василь Лановий ‒ людина, з якою теж пов'язане дуже багато в плані патріотизму, мистецтва. Я впевнений, якби він був живий, він теж попросив би вас про те саме. Будь ласка, зробіть так, щоб ця прекрасна традиція не канула в лету, щоб ми всі могли приїжджати туди, дивитися фільми. Буде, напевно, чудово, якщо той, хто хоче зробити щось хороше для Криму, кому є що показати, продемонструє свою майстерність у різних жанрах там, де, по суті справи, унікальна історична традиція була трансформована в традицію нової Росії».

Фестиваль античного мистецтва «Боспорські агони». Керч, червень 2015 року
Фестиваль античного мистецтва «Боспорські агони». Керч, червень 2015 року

Журналісти Крим.Реалії звернулися до керівництва Східно-Кримського історико-культурного заповідника та в російське міністерство культури Криму з проханням прокоментувати скасування фінансування «Боспорських агонів» та оцінку його прихильників на адресу Аріни Новосельської, однак на момент публікації матеріалу будь-якої відповіді не отримали.

Тим часом співорганізатор рок-фестивалю «Боспорські врата», скасованого у 2020 році, Геннадій Селіхов розповів Крим.Реалії, що музиканти готові виступати ще з минулого року і дуже розраховують на концерти у 2021-му.

Минулий рік був складним взагалі для всіх ‒ в артистів були труднощі з виступами навіть у закритих приміщеннях... Тому вся надія на цей рік
Геннадій Селіхов

‒ Минулий рік був складним взагалі для всіх ‒ в артистів були труднощі з виступами навіть у закритих приміщеннях, тобто клубах тощо. Тому вся надія на цей рік. Поступово вводяться заходи для ослаблення обмежень, і як би там не лякали новими хвилями та штамами, вакцинація все одно триває. Думаю, відсотків на 80 ми рухаємося до того, що дозвіл проводити фестивальні заходи буде. Лайнап сформований ще з минулого року: ми все-таки сподівалися на проведення, переносили на серпень, а потім нічого не вийшло. Так що основні хедлайнери і виступаючі залишилися ті ж, додалися тільки молоді колективи, щодо яких проводились голосування у групах і які перемогли в конкурсі. Публіка у нас різна, хоча нам хотілося б, щоб фестиваль відвідували більше місцевих ‒ кримчан або керчан.

Фестиваль вина в Балаклаві, вересень 2018 року
Фестиваль вина в Балаклаві, вересень 2018 року

Геннадій Селіхов також висловлює надію на те, що ініціативи російської влади щодо підтримки «внутрішнього» туризму ‒ в які де-факто залучений і анексований Крим ‒ приведуть на «Боспорські врата» більше росіян.

Багато міжнародних рейсів заборонені, тому ми сподіваємося, що люди поїдуть до Криму
Геннадій Селіхов

‒ До того ж багато міжнародних рейсів заборонені, тому ми сподіваємося, що люди поїдуть до Криму. Раніше ми бачили в інтерв'ю різних телеканалів, що гості у нас з абсолютно різних регіонів, від Мурманська до Владивостока. Окрім того, приїжджає також досить багато українців. Людям цікавий Крим ‒ вони їдуть. Зараз траса «Таврида» практично повністю запущена, і шлях займає набагато менше часу: від Сімферополя до Керчі можна доїхати плюс-мінус за дві години.

Російський телеведучий Дмитро Кисельов, під кураторством якого проводяться фестивалі Koktebel Jazz Party і Rap Koktebel, всіляко лобіював реконструкцію набережної та будівництво каналізації в Коктебелі. Ще в липні 2020 року в коментарі Радіо Крим.Реалії він висловлював невдоволення бюрократичною тяганиною, які, на його думку, не дозволяють каналізувати селище. Тоді волонтери фестивалів проводили екологічні суботники, які сам Кисельов назвав «акціями протесту». При цьому Koktebel Jazz Party і Rap Koktebel незмінно користуються російською державною підтримкою та висвітлюються в федеральних ЗМІ.

Сергій Аксенов і Дмитро Кисельов на сцені фестивалю Koktebel Jazz Party-2019 в Коктебелі
Сергій Аксенов і Дмитро Кисельов на сцені фестивалю Koktebel Jazz Party-2019 в Коктебелі

Тим часом фестиваль Koktebel Jazz Festival, який у 2014 році перемістився на материкову частину України, у 2021 році анонсують вже на Арабатській стрілці. Президент фестивалю Лілія Млинарич пояснює такий вибір і розраховує на підтримку місцевої влади.

За всі ці роки ми зрозуміли, що головне ‒ це атмосфера, і що Коктебель там, де ми
Лілія Млинарич

‒ Ми хочемо показати нашій публіці нові місця, розвиваючи внутрішній туризм. Тому ми дуже сподіваємося, що повернемося до моря, тим більше що Арабатська стрілка ‒ це фактично Крим. За всі ці роки ми зрозуміли, що головне ‒ це атмосфера, і що Коктебель там, де ми. Більш того, нам хочеться, щоб наші фестивалі впливали на територію, десь 12 років тому у нас виник такий рух, як ековолонтерство. Куди б ми не приїхали, ми прибираємо пляж, намагаємося зробити територію чистішою й вільнішою в усіх сенсах слова. Завжди співпрацюємо з місцевими громадськими організаціями і скрізь знаходимо прихильників цієї ідеї. Якщо говорити про підтримку самого фестивалю, в умовах децентралізації в Україні починає розвиватися підтримка з боку місцевих громад ‒ так, як це відбувається в усьому світі. У них є конкретна економічна зацікавленість у подієвому туризмі.

Окрім того, Лілія Млинарич очікує, що Koktebel Jazz Festival отримає фінансування в межах програми USAID з підтримки туризму в Приазов'ї.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Из Крыма в Черноморск: как прошел «Джаз Коктебель» вдали от родины (видео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00
Завантажити на комп'ютер

  • 16x9 Image

    Сергій Мокрушин

    Народився в місті-герої Керчі. Отримав диплом Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського за спеціальністю «журналістика». Починав роботу на ДТРК «Крим», останні 4 роки до окупації вів тему бюджетних закупівель і корупції в Кримському центрі журналістських розслідувань. Виїхав з Криму через рік після окупації. 

XS
SM
MD
LG