Доступність посилання

ТОП новини

Кримське село Міжводне. Курорт другий рік без відпочивальників


Село Міжводне. Крим, архівне фото
Село Міжводне. Крим, архівне фото

ЧОРНОМОРСЬКЕ – Приморське курортне село Міжводне на північному заході Чорноморського району анексованого Росією Криму може знову зіткнутися з повторенням торішнього «мертвого» сезону. З очевидної для самих місцевих жителів і в цілому регіону причини, а саме – мілітаризації пляжної зони. З окопами біля берегової лінії, «зубами дракона», мінними загородженнями та іншими обов'язковими фортифікаційними елементами класичного району оборони морського узбережжя.

Саме таку картину з виглядом на море «пощастило» бачити селянам і деяким приїжджим у 2022 році. Російські військові готувалися до можливої висадки українського морського десанту. Але ніякого десанту не було, а ось укріплення залишилися і навіть посилилися за «повною програмою». Впадала в око також помітно більша кількість російських військовослужбовців.

Оборонні споруди у Міжводному. Крим, архівний скриншот
Оборонні споруди у Міжводному. Крим, архівний скриншот

Більше того, вони без дозволу почали займати приватні будинки, де перебували під час проведення фортифікаційних робіт у грудні 2022 року.

«За відомою нам інформацією, кількість російських військових у селищі помітно збільшилася», – повідомляли тоді у громадській організації «Крим SOS».

«Відпочивали в основному донецькі та луганські»

«Все пусто. Від слова зовсім. У магазинах майже порожньо. Людей майже немає», – написав наприкінці червня 2023 блогер Роман Чернецов.

У селі сподівалися, що ситуація зміниться в липні та серпні. Проте вона кардинально не змінилася. Принаймні, про літо минулого року пабліки взагалі замовчують. У російській соцмережі «ВКонтакте» останні записи датовані 2022 роком.

Відпочинок у Міжводному, Крим. Скриншот пабліка «ВКонтакте»
Відпочинок у Міжводному, Крим. Скриншот пабліка «ВКонтакте»

Але власники гостьових будиночків у Міжводному, яких у цьому селі, справді, чимало, зважаючи на все, не сумують.

На сторінці у «ВКонтакте» вони, як і раніше, всіляко рекламують переваги сервісу та природні пам'ятки рідних місць. При цьому, як кажуть, у кольорах розхвповідають про курортну ідилію минулих років. І замовчують про головне – чи будуть відкриті сільські пляжі 2024 року.

Приміром, власниця місцевого гостьового будинку «АРТ» Ірина Іванюк повідомляє на своїй сторінці у «ВКонтакте», що будуть зміни, «більш оформлена інформація буде в травні». Спроби уточнити деталі телефоном закінчилися невдачею – жінка на дзвінки так і не відповіла.

Сторінка гостьового будинку в селі Міжводне, Крим. Скриншот «ВКонтакте»
Сторінка гостьового будинку в селі Міжводне, Крим. Скриншот «ВКонтакте»

Господиня гостьового будинку «Марі-Анна» Маро Галстян повідомила, що найближчий, за 60 метрів від її будинку, морський пляж поки залишається закритим, відкритий лише той, що в центрі сільської набережної.

«Торік у нас були люди, – розповіла жінка, – щоправда, відпочивали переважно донецькі та луганські. Вони зараз активно бронюють номери також у нашому гостьовому будинку в Місхорі».

Жінка погодилася з автором, що до 2014 року приїжджало до Міжводного народу значно більше і звідусіль – з материкової України, Росії, а також Білорусі. Причому білорусів було дуже багато.

«Кажуть, що цього року відкриється пряме автобусне сполучення з Мінськом, і потік відпочивальників з Білорусії (Білорусі – ред.) все ж таки відновиться, – зазначила наостанок Маро.

«Під боком» лікувальних озер

До російської окупації та анексії Криму в 2014 році у літній сезон у Міжводному було багатолюдно. Принаймні, відпочивальників на пляжах можна було побачити практично не менше, ніж десь на ПБК. Піщані та мілководні пляжі влаштовували сім'ї з маленькими дітьми. А от любителі пірнати могли вирушити на сусідній скелястий стрімчастий берег.

«Під боком» є два лікувальні грязьові озера з унікальним складом мінеральної води – Джарилгач та Ярилгач. Приїжджий народ на той час міг легко і безкоштовно комбінувати купання в морі з грязьовими ваннами. Ще Ярилгацька бухта славиться своїми химерними скелями та розмаїттям флори і фауни. Там можна було пірнати зі скель, подивитися на чудові гроти й наловити креветок.

Міжводне. Крим, 2021 рік
Міжводне. Крим, 2021 рік

Курортне село приваблювало прийнятними цінами на продукти та послуги. То був гідний бюджетний варіант відпочинку на Чорному морі.

«Мені не треба Ялти чи Алушти, Міжводне краще», – казала авторові родичка, яку він відвозив до села автомобілем із Сімферопольського залізничного вокзалу 2003 року.

Після 2014 року курортників у Міжводному значно поменшало. Насамперед, за рахунок тих, хто раніше приїжджав на особистому автотранспорті з материкової України та Білорусі. А ще зник колишній сільський затишок і колорит. З'явилися таблички з різними заборонами та попередженнями про екстремістів і терористів.

«Хороший посил»

А тепер у Міжводному, як і в інших населених пунктах на заході Криму, чують гучні вибухи. На початку цього місяця їх нарахували приблизно п'ять з інтервалом 10-15 хвилин, розповіли місцеві жителі. Можливий об'єкт атаки – 758-й Центр матеріально-технічного забезпечення ЧФ Росії (в/ч 63876), що неподалік села. Там розташований один із військових складів постачання, де, ймовірно, досі зберігаються запаси високотоксичного палива меланж АК-27, яке використовується ЗРК С-200 у ракетах 5В21.

Крім того, в бухті Вузькій можуть стояти кораблі Чорноморського флоту РФ. 10 листопада 2023-го в результаті атаки морських дронів там були знищені два російські катери «Акула» та «Серна».

Нещодавно начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов заявив, що українські диверсійні рейди у Чорному морі – це підготовка до «серйозної операції» в анексованому Криму. Про це він розповів у документальному фільмі «Війна за море: від Дніпра до Криму».

Генерал назвав успіхи ЗСУ в Чорному морі «хорошим посилом» для мешканців півострова, які живуть в окупації вже 10 років. «Багато хто вірить у те, що їх забули», – наголосив керівник ГУР.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Данило Безручко

    Кримчанин, журналіст, військовий експерт. Співпрацює з Крим.Реалії з 2015 року. З міркувань безпеки публікується під псевдонімом.

XS
SM
MD
LG