Сьогодні будівництво траси «Таврида» «команда переможців», яка тепер стала «партією кримської весни», любить згадувати як одне з головних досягнень «російського» Криму. Але розгляньмо цей проект із його зворотного, невидимого для офіційної преси боку.
Отже: чому стали будувати «Тавриду»? Звісно ж, не через велику турботу про кримчан. Річ у тім, що після закриття залізничного й, практично, автомобільного сполучення з материковою частиною України Крим опинився ізольованим від зовнішнього світу. У Кремлі вирішили, що якщо транспортний потік тепер переорієнтований із боку Армянська в бік Керчі, то необхідно збудувати нову трасу саме від Керчі. Заодно, як зазвичай, відпиляти шматок бюджетного пирога від цього великого проекту, а це, як переконалися кримчани, у Росії ‒ звична справа.
Рішення про будівництво «Тавриди» принесло Криму величезні мінуси
Вважаю, що рішення про будівництво «Тавриди» принесло Криму величезні мінуси, і ось чому. Річ у тім, що Крим ‒ це ж не просто велика військова база, як його розглядає Кремль. Насправді природне призначення Криму ‒ це, перш за все, курортна зона, зона рекреації, територія природної оздоровниці. Наш півострів розташований рівно в центрі між екватором і Північним полюсом, на 45 паралелі. Тому тут такий сприятливий, м'який клімат, практично не буває кліматичних катаклізмів. Навіть за часів холодної війни Радянський Союз не перетворив Крим у велику військову базу, обмежившись для цих цілей Севастополем, саме через унікальний оздоровчий потенціал півострова. Не дарма Крим по праву називався всесоюзною оздоровницею. І відпочивальників у ті часи приїздило на півострів до дев'яти мільйонів, і не було ніякого транспортного колапсу.
Тепер же, з появою траси «Таврида», екології Криму завдана колосальна шкода зі зростанням негативного ефекту. Кар'єрами спотворили Кримські гори й передгір'я, вирубані тисячі дерев, але навіть не це головний негативний фактор. У Криму з 2014 року все жахливіша ситуація з забрудненням повітря. А що буде, коли «Таврида» запрацює на повну потужність! Наше унікальне кримське повітря з цілющого перетвориться на шкідливе.
Ви скажете: але якось же ж треба було вирішити транспортну проблему? Проблему вирішувати, звичайно, потрібно, але не методами минулого століття, тому що будівництво траси «Таврида» для Криму ‒ це технологія минулого століття! Зараз уже в країнах арабського світу, Китаї та деяких інших прогресивних країнах будуються екологічно нешкідливі та в сотні, а, може, й тисячі разів економніші транспортні надземні шляхи. Це так званий струнний транспорт або монорельс. За ті кошти, що витратили на «Тавриду» й продовжують витрачати (а потім ще витрачатимуть на ремонт), можна було б весь Крим огорнути швидкісними лініями струнного транспорту. Технології струнного транспорту дозволили б сімферопольцям діставатися в будь-яке місто Криму менше ніж за годину!
Будівництво траси «Таврида» для Криму ‒ це технологія минулого століття
Але, на жаль, для сучасної Росії це все звучить як фантастика. Не здивуюся, якщо тут оголосять струнний транспорт екстремістською технологією ‒ адже для неї не потрібна нафта, не потрібний газ і грошей попиляти багато не вийде через її економність, а тому вона шкідлива для сформованої системи.
Чим довше я перебуваю в Криму та мимоволі спостерігаю за тим, що відбувається в Росії, тим більше переконуюся, що Україна, незважаючи на всі біди, навалені на неї «братнім народом», має куди світліше майбутнє, аніж Росія, що грузнутиме в болоті корупції все глибше й глибше. І дуже сумно, тужливо на душі, що Крим і кримчани потрапили в це жахливе за своєю суттю та змістом болото.
Зарема Сеїтаблаєва, кримчанка, блогер (ім'я та прізвище автора змінені з міркувань безпеки)
Думки, висловлені в рубриці «Блоги», передають погляди самих авторів і не обов'язково відображають позицію редакції