Доступність посилання

ТОП новини

Десять кримчан, які здивували нас 2018 року


Вміння дивувати кримчанам не позичати. Редакція Крим.Реалії традиційно зібрала щорічний список жителів або вихідців із півострова, чиї досягнення чи провали змусили звернути на них увагу 2018 року. Йдеться як про позитивні приводи, так і про негативні.

Жителі Армянська

Жителі цього невеликого міста на півночі Криму наприкінці серпня 2018 року опинилися один на один із хімічними викидами заводу «Кримський титан». Перші кілька днів люди перебували в повному невіданні з приводу того, що відбувається. Місцева та загальнокримська влада нічого жителям не пояснювала і не розповідала, як убезпечити себе та свої сім'ї від наслідків хімічних викидів. Це спонукало людей самоорганізуватися й вимагати від влади хоч якихось дій. Надзвичайний стан у місті оголосили тільки через понад два тижні після події. Наслідки викидів на заводі місцеві відчувають на собі досі, а запізніла реакція на подію кримської влади позначилася на рейтингу російського глави Криму Сергія Аксенова.

Мустафа Джемілєв

Мустафа Джемілєв
Мустафа Джемілєв

Лідер кримських татар 2018 року відзначив 75-річчя. Незважаючи на поважний вік, Джемілєв, як і раніше, активно залучений у боротьбу за анексований Росією півострів і права його жителів. Мустафа Джемілєв ‒ депутат Верховної Ради України, член постійної делегації України в Парламентській асамблеї Ради Європи, уповноважений президента України з питань кримськотатарського народу та, ймовірно, найавторитетніший кримчанин в Україні. 2018 року за активної участі Джемілєва в Києві відбулася конференція делегатів Курултаю кримськотатарського народу.

Архієпископ Климент

Архієпископ Климент
Архієпископ Климент

Архієпископ Сімферопольський і Кримський Української православної церкви Київського патріархату Климент 2018 року не тільки боровся за право на вільне віросповідання на півострові, але й активно брав участь, наприклад, у долі політв'язнів Володимира Балуха, засудженого у Криму. Зокрема ‒ переконав Балуха, який голодував із березня 2018 року, вживати мінімально необхідний для життя набір продуктів. Архієпископ Климент також не залишився осторонь, коли стало відомо про захоплення російськими прикордонниками 24 українських моряків наприкінці листопада, намагався зустрітися з військовослужбовцями, які отримали поранення при зіткненні. Новий, 2019 рік теж, ймовірно, буде для архієпископа не з легких: раніше він висловлював занепокоєння, що у зв'язку з наданням томосу про автокефалію для Православної церкви України тиск на парафії української церкви в анексованому Криму може зрости.

Еміль Курбедінов

Еміль Курбедінов
Еміль Курбедінов

Відомий у Криму адвокат із 2014 року захищає кримчан у політичних кримінальних процесах і працює над справами про насильницькі зникнення на півострові з моменту російської анексії. 2018 року його знову притягнули до адміністративної відповідальності за репост у Facebook, зроблений ще до анексії, ‒ причому йдеться про той самий репост, за який Курбедінова вже заарештовували рік тому. Незважаючи на зростання тиску російських силовиків, 2018 року Еміль Курбедінов, як і раніше, активно займався адвокатською діяльністю ‒ зокрема, допомагав одному із захоплених наприкінці листопада українських моряків Богдану Небилиці.

Ігор Лукашев

Ігор Лукашев
Ігор Лукашев

Головна жертва «адміністративного терору», оголошеного сімферопольській владі російським главою Криму Сергієм Аксеновим. Офіційна причина ‒ невдоволення жителів проблемою з вивезенням сміття та транспортним колапсом через ремонт доріг. Обурення людей викликали й незручності, пов'язані з роботою громадського транспорту в місті. Меру Лукашеву навіть довелося на камери проїхатися в маршрутці. У листопаді Лукашева все ж звільнили з посади мера Сімферополя, а разом із ним ‒ і всіх його сімох заступників. Коментуючи своє звільнення, Лукашев сказав, що він разом із командою «старалися, щось вийшло, а щось ні».

Віталій Нахлупін

Віталій Нахлупін
Віталій Нахлупін

Один із «делегатів» донецької, а точніше ‒ макіївської, команди в Криму часів Віктора Януковича, Віталій Нахлупін не тільки не втратив свої позиції після анексії півострова Росією, але й пішов на підвищення. 2016 року Нахлупін став заступником підконтрольного Москві голови уряду Криму, опікувався реалізацією на півострові багатомільярдної Федеральної цільової програми та вважався одним із найбагатших чиновників Криму. У жовтні 2018 року Віталія Нахлупіна заарештували в Москві: йому інкримінують отримання хабара в особливо великому розмірі у справі, пов'язаній із реалізацією все тієї ж ФЦП.

Наталя Поклонська

Наталя Поклонська
Наталя Поклонська

Колишній російський прокурор Криму, а нині ‒ депутат Державної думи Росії своїми діями та заявами дивує безперервно з моменту появи в медіа-просторі з початку анексії Криму Росією. 2018 року Поклонська здивувала тим, що проголосувала проти російської пенсійної реформи в першому читанні, ставши єдиним таким депутатом у фракції «Единая Россия». Незважаючи на погрози та бойкот із боку колег у фракції, в питанні пенсійної реформи на Поклонську подіяв тільки пояснювальний виступ президента Росії Володимира Путіна. Незважаючи на неспокійний для себе рік у російській Держдумі, з наступним 2019 роком Наталя Поклонська вітала, сидячи верхи на коні.

Владислав Росляков

Владислав Росляков
Владислав Росляков

18-річний Владислав Росляков ‒ людина, завдяки якій Керч торік опинилася на перших шпальтах газет. Ось тільки привід був більш ніж трагічним. У жовтні студент Керченського політехнічного коледжу застрелив 20 осіб ‒ студентів і викладачів рідного навчального закладу, і покінчив життя самогубством. Такою є офіційна версія слідства. Влад Росляков фактично відтворив у керченському коледжі масове вбивство в американській школі «Колумбайн» 1999 року. Трагедія в Керчі спричинила розмови про необхідність перегляду й посилення безпеки в навчальних закладах не тільки на півострові, але й на материковій Україні та в Росії, а також заяви про нібито згубний вплив інтернету на молодь.

Олег Сенцов

Олег Сенцов
Олег Сенцов

У травні український режисер, сімферополець Олег Сенцов оголосив голодування в російській колонії, вимагаючи звільнення українських політв'язнів Кремля. Голодування тривало 145 днів, за цей час на захист Сенцова публічно виступило безліч людей в усьому світі. Олег Сенцов припинив свою акцію протесту через погіршення здоров'я: за ці кілька місяців він втратив 20 кілограмів, у нього з'явилися зміни в нирках, серці та печінці. Незважаючи на стан здоров'я, Олег Сенцов не припиняє свою творчу діяльність: у колонії за Північним полярним колом режисер працює над майбутнім фільмом «Номери». За сміливість і рішучість у відстоюванні прав людини Олега Сенцова нагородили міжнародною премією імені Сахарова.

Олександр Усик

Олександр Усик
Олександр Усик

Гордість українського боксу, абсолютний чемпіон світу в першій важкій вазі, сімферополець Олександр Усик 2018 року зміцнив свій авторитет трьома перемогами ‒ в поєдинках із Майрісом Брієдісом, Муратом Гассієвим і Тоні Беллью, причому всі перемоги Усик здобув на батьківщині супротивника. Американський спортивний телеканал ESPN навіть назвав Усика боксером року. Нарівні з неабиякими перемогами в боксі Олександр Усик залишається людиною суперечностей. Він активно, як для спортсмена, коментує суспільно-політичне життя в Україні й не боїться бути не «в тренді»: згадати хоча б заяву Олександра Усика про готовність захищати Києво-Печерську Лавру.

Цей список можна було б доповнити ще щонайменше кількома кримчанами, які відзначилися 2018 року. Наприклад, уже традиційно, підконтрольним Кремлю главою Криму Сергієм Аксеновим: торік він запустив процес масових кадрових ротацій на півострові й вони, ймовірно, триватимуть і в новому році. Або бізнесменом Олегом Зубковим, який усе активніше публічно критикує дії російської влади Криму та об'єднує навколо своєї історії однодумців. Можна було б внести до цього списку й головних діячів севастопольської політики ‒ губернатора Дмитра Овсянникова та депутата парламенту Олексія Чалого, конфлікт між якими торік перейшов у гарячу фазу й позначається на розвитку міста. Крим.Реалії продовжать стежити за розвитком їхніх історій у 2019 році.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG