Доступність посилання

ТОП новини

Без змін: підсумки російських «виборів без вибору» для Криму


Фрагмент із гаслом «Путін, ми з тобою» з фотовиставки «Крим. Росія. Процвітання у єдності». Крим, Сімферополь, березень 2023 року
Фрагмент із гаслом «Путін, ми з тобою» з фотовиставки «Крим. Росія. Процвітання у єдності». Крим, Сімферополь, березень 2023 року

Протягом трьох днів, 15-17 березня, з можливістю проголосувати на виборчих дільницях і дистанційно, російська влада провела у Криму та Севастополі вибори президента Російської Федерації. За даними призначених Москвою кримської та севастопольської виборчих комісій, абсолютну більшість голосів отримав один кандидат – Володимир Путін, який править Росією з 2000 року і балотувався на п'ятий термін. До голосування не було допущено опозиційних кандидатів, і про чергову безперечну попередню перемогу глави Кремля в цілому по Росії вже заявили в ЦВК РФ.

Які цифри озвучили у Криму та Севастополі за підсумками виборів? Як відбулося голосування, хто спостерігав за процесом? Чи зміниться життя кримчан за умов чергової виборчої «перемоги» чинного президента РФ? Чи зможе він залишитися «легітимним» і «міжнародно визнаним»? У цих питаннях спробували розібратися Крим.Реалії.

Абсолютні цифри та «лояльні» спостерігачі за безлічі протестних фактів

У Криму після обробки всіх протоколів на виборах президента Росії Володимир Путін набрав 93,60% голосів, а явка кримчан склала 89,76%. У Севастополі після опрацювання всіх бюлетенів явка на виборах склала 81,79%, лідером також виявився Володимир Путін – він набрав 92,60% голосів.

Виборча дільниця у Севастополі, 16 березня 2024 року
Виборча дільниця у Севастополі, 16 березня 2024 року
Те, що вибори там «стимулюють», особливо серед бюджетників, – відомий факт
Максим Ялі

На думку професора кафедри міжнародних відносин Національного авіаційного університету (Київ), політолога-міжнародника Максима Ялі, не можна говорити про явку, не маючи перевірених даних.

«Те, що вибори там (у Криму – КР) «стимулюють», особливо серед бюджетників, – відомий факт. Це робиться для того, щоб створити телевізійну картинку так званого єдиного пориву громадян нових регіонів Російської Федерації взяти участь у виборах. Таке було в березні 2014 року в Криму, пізніше – на території Донбасу, де відкривали обмежену кількість виборчих дільниць та за рахунок мізерної кількості тих людей, які реально хотіли проголосувати, створювалися штучні черги, а також видимість того, що у псевдовиборах бере участь більша частина населення», – заявив експерт кореспондентові Крим.Реалії.

Максим Ялі
Максим Ялі

Кримських бюджетників змушували йти на псевдовибори президента Росії, і таким чином росіяни намагалися створити потрібну для себе явку, бо кримчани не хотіли голосувати. Про це, а також обов'язкове особисте інформування «кураторів» про відвідання виборчої дільниці кореспондентові «Суспільне Крим» розповів працівник сфери освіти. У «спальні» райони Сімферополя подавали автобуси, в яких можна було взяти участь у голосуванні. Про це повідомляв кореспондент Крим.Реалії, в Севастополі також не спостерігалося активне голосування на виборчих дільницях. Російська влада міста фактично зобов'язала бюджетників голосувати по інтернету через портал «Госуслуги». Низьку явку фіксували й представники протестного руху «Жовта стрічка».

Виборча дільниця у Севастополі
Виборча дільниця у Севастополі

Голова російської Громадської палати Криму Олександр Форманчук у своєму підсумковому виступі подякував «громадським спостерігачам» за роботу, заявивши, що «вони спрацювали чітко», але не вказав жодного зафіксованого ними випадку порушень чи зауважень щодо процесу. Раніше в Криму та Севастополі під час передвиборчої кампанії «громадських спостерігачів» націлювали на конкретний та «потрібний» владі результат. Призначений Кремлем глава Криму Сергій Аксьонов (за документами – Аксенов) подякував і «міжнародним спостерігачам», які нібито перебували в окупованому Криму та Севастополі та не зафіксували жодного порушення. Серед них російська влада Криму називала представників «Гани, Індії, Сербії, а також експертів з Індонезії та Словаччини». Про офіційне спростування владою Мальдівської Республіки віправки своїх представників до Криму не згадувалося.

Сергій Аксьонов
Сергій Аксьонов
Соціальні мережі показують певний невеликий рівень опору фарсу, який у Росії називають виборами
Юрій Смелянський

«Інформаційний супровід в окупаційних ЗМІ теперішніх псевдовиборів досить мізерний порівняно з виборчими маніпуляціями попередніх циклів. Якщо послухати виступ «кривавого кремлівського старця», то «вороги заважають проведенню найчесніших російських виборів», але «у ворогів нічого не виходить та й не вийде». Соціальні мережі показують певний невеликий рівень опору фарсу, який у Росії називають виборами. Довіру до оцінок «міжнародних спостерігачів», які незаконним способом проникли на суверенну територію України, сформувати просто неможливо. Все, що відбувається, включаючи частину півдня Курської та Бєлгородської областей, де вибори можуть не відбутися, підштовхує задуматися про легітимність «перепризначеного» російського президента», – так оцінив процеси на прохання Крим.Реалії експерт з питань тимчасово окупованих територій та економіки, співзасновник БО «Інститут чорноморських стратегічних досліджень» (Київ) Юрій Смелянський.

Юрій Смелянський
Юрій Смелянський

У Росії ЗМІ повідомили про більш ніж десять випадків, коли у виборчі скриньки виливали зеленку або подібний барвник. Російська опозиція провела підтриману незадовго до смерті опозиціонером Олексієм Навальним акцію «Полудень проти Путіна». У Сімферополіактивісти «Жовтої стрічки» спалили понад тисячу листівок російської виборчої агітації, близько двох тисяч газет і запрошень на вибори президента РФ.

Маніпуляції із законодавством та кількістю виборців

Як підкреслив Юрій Смелянський у розмові з журналістом Крим.Реалії, до 2021 року показове «повернення в рідну гавань» Кримського півострова вступало в суперечність із чинним на той момент російським законодавством про вибори.

«Тоді користуватися активним та пасивним виборчим правом не могли громадяни РФ, які мали громадянство іншої держави, які отримували доходи за кордоном як резиденти іноземних держав. Відповідно всі кримчани – громадяни України, по суті, не мали права голосувати і бути обраними. У 2021 році російська влада вирішила «підправити ситуацію», ввівши нову норму-виключення: тепер виборчі права надали громадянам, які «раніше мали громадянство держави, яка була прийнята або частина якої була прийнята в РФ», – конкретизував він.

Крім того, за його словами, за період анексії на територію Криму в порушення міжнародного права було переміщено близько 1 мільйона громадян РФ, що стало одним з інструментів колонізаційної політики Кремля.

Загальний відтік постійного кримського населення з окупованої території – катастрофічний
Юрій Смелянський

«Зростання населення склало близько 29,4% щодо довоєнного числа. За даними кримського та севастопольського російських виборчкомів, кількість виборців у Криму при цьому змінилася порівняно з 2012 (АР Крим – 1,521 млн, Севастополь – 0,303 млн) та 2016 (АР Крим – 1,450 млн, Севастополь – 0,304) роками. Пропорційних змін не спостерігається: у 2024 році на окупованій території АР Крим виборців поменшало (1,505 млн), а по Севастополю – побільшало (0,353 млн). Російській статистиці вірити не можна, оскільки вона вже давно – інструмент політики. Але якщо спиратися на ці цифри, загальний відтік постійного кримського населення з окупованої території – катастрофічний. І чим менша кількість виборців, тим легше «підбивати» потрібні окупаційній владі результати виборів», – звернув увагу експерт на ще одну ознаку маніпуляцій з боку російської влади анексованих Криму та Севастополя.

Світ та Україна закликають не визнавати «вибори» і «переможця»

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш засудив спроби Росії організувати на окупованих нею територіях України псевдоголосування під час виборів президента РФ.

Антоніу Гутерріш
Антоніу Гутерріш

У заяві, поширеній 15 березня його речником Стефаном Джарріком, зазначено, що «спроби Росії анексувати українські території недійсні з точки зору міжнародних законів». Голосування на «так званих виборах» президента Росії відбулося «при репресіях щодо суспільства, що унеможливило проведення вільного, демократичного вибору», про це заявило МЗС Польщі.

Верховна Рада України під час пленарного засідання 14 березня ухвалила звернення до іноземних урядів і парламентів, а також міжнародних організацій, у якому закликала засудити проведення Росією незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях України. Україна не визнаватиме вибори президента Росії, адже в цій країні «жодних виборів уже давно немає», заявив у коментарі Радіо Свобода секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов. Володимир Путін «імітує чергові вибори», про це заявив глава української держави Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 17 березня.

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський

Із засудженням дій Росії на окупованих територіях України, включаючи Автономну Республіку Крим та Севастополь, з метою імітації виборів президента виступили Постійне представництво президента України в АРК та МЗС України.

Крайова Рада Українців Криму (КРУК, Київ) у відкритій заяві також закликала не визнавати вибори російського президента і посилити санкції щодо Росії.

«Невизнання світового рівня»: потрібно цього прагнути, – експерти

«З Євросоюзу та США вже пролунали заяви про невизнання таких псевдовиборів. Який прояв насправді отримає це невизнання – покаже час. І нашій українській дипломатії є над чим працювати», – зазначив Юрій Смелянський.

Невизнання виборів провідними акторами – США, ЄС – загалом у Росії мало б важливий символічний характер
Євгенія Горюнова

На думку Євгенії Горюнової, невизнання виборів виключно на тимчасово окупованих територіях України нічого не змінить.

«А ось невизнання виборів провідними акторами – США, ЄС – загалом у Росії мало б важливий символічний характер – цивілізований світ не визнає російську владу, тобто вона нелегітимна в очах усієї світової громадськості. І це спонукало б інші держави, які декларують демократичні цінності, змінити своє ставлення до «путінської» Росії, посилити її міжнародну ізоляцію. Заходу, нарешті, слід чітко визначитися, тому що політика вагань у сучасних умовах – шлях до поразки. Але, здається, знову не вистачить сил на таке рішення – і «колективний Шольц» переможе. На жаль», – заявила вона.

Євгенія Горюнова
Євгенія Горюнова

З Євгенією Горюнової солідарний і Максим Ялі.

«Нічого не зміниться, як нічого не змінили і попередні вибори в Росії протягом, мабуть, останніх двадцяти років. Щодо міжнародного невизнання – вже були заяви. Принаймні, починаючи з 2014 року це не призводило до тотальної ізоляції Володимира Путіна міжнародною спільнотою. Навряд чи щось зміниться і цього разу», – наголосив він.

Чергова виборча «перемога» Володимира Путіна нічого Криму не принесе

Путін перестане приховувати абсолютний характер своєї влади
Євгенія Горюнова

«Перепризначення Володимира Путіна призведе до негативних наслідків для Росії та окупованого Криму. Режим, звичайно, і так уже скинув усі маски, але після імітації виборів діятиме ще жорсткіше та цинічніше. По-перше, мобілізація стане масовішою – зникне необхідність її приховувати. А це означає, що кримських чоловіків відправлять на фронт. По-друге, у Росії у зв'язку з військовим бюджетом зростуть податки, ніхто не стримуватиме ціни, кримчани ще більше збідніють. Це викликатиме невдоволення населення, що призведе до нових репресій. Путін перестане приховувати абсолютний характер своєї влади», – прокоментувала перспективи Євгенія Горюнова.

А Юрій Смелянський особливо зазначив, що «для багатостраждального Криму та його мешканців чергове «перепризначення «російського царя» нічого не змінить, «нерозривно пов'язавши всі позитивні зміни у Криму виключно з його деокупацією».

Лідери Північної Кореї, Венесуели та Узбекистану вже привітали Володимира Путіна з «переконливою перемогою».

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

XS
SM
MD
LG