Спікер російського парламенту Криму Володимир Константинов у 2018 році отримав з різних джерел 6 мільйонів 955 тисяч рублів, зазначено в оприлюдненій ним декларації. Це майже втричі менше, ніж офіційні відомості про його прибутки за 2017 рік: тоді в документах значилася сума, що перевищувала 22 мільйони рублів.
Судячи з декларації, у власності Володимира Константинова є квартира площею 95 квадратних метрів, чотири нежитлових приміщення загальною площею близько 150 квадратних метрів та одне нежитлове приміщення площею близько 6 тисяч квадратних метрів. Спікер кримського парламенту також володіє трьома автомобілями-іномарками та автопричепом.
Журналіст із Севастополя Андрій Васильєв розповідає, чи зобов'язані посадовці російських органів влади в Криму розкривати причину зміни своїх прибутків.
‒ За російським законодавством у формах звітів, що викладаються у відкритий доступ, зазначаються лише загальні цифри, але не джерела прибутку. Як у випадку з Константиновим, так і у випадку з іншими публічними людьми, ми часто спостерігаємо досить великі коливання сум. У тих, хто живе на одну зарплату, упродовж багатьох років суми приблизно однакові, а у чиновників, які мають додаткові прибутки, суми досить сильно різняться. У Росії так само, як і в Україні, їм заборонено займатися бізнесом, проте в принципі вони можуть мати якісь активи, цінні папери, рахунки в банках як в особистому, так і в довірчому управлінні. Відповідати, звідки гроші, вони не зобов'язані. Формально до декларування російська влада ставиться дуже суворо.
Андрій Васильєв згадує, що в Севастополі депутатів місцевих рад, які не подали декларації до певної дати, позбавляли повноважень.
Часто у чиновників прибутки невеликі, натомість дуже стрімко багатіють їхні дружиниАндрій Васильєв
‒ Однак сама процедура декларування теж формальна, оскільки ми не бачимо джерел прибутків і на що їх витрачають. Можливо, у Константинова таке зменшення суми пов'язане з виборами ‒ треба декларувати аскетизм, близькість до народу. Часто у чиновників прибутки невеликі, натомість дуже стрімко багатіють їхні дружини. У сенатора Ольги Ковітіді за минулий рік задекларований прибуток у 4,8 мільйона, а її чоловік, колишній комуніст, отримав прибуток у 45 мільйонів. Що цікаво, Володимир Константинов в українські часи звітував, що одружений, але з 2014 року рядок про сімейний стан зник, і він звітує тільки про свої прибутки. Однак, судячи з відкритих джерел, Олена Константинова, чиї відомості повністю збігаються з відомостями дружини спікера, володіє бізнесом у Криму на 53 мільйони рублів і виступає засновником приватної школи-садка «Консоль».
Кримський журналіст-розслідувач Сергій Мокрушин розповідає про природу прибутків Володимира Константинова та будівельну фірму «Консоль», яку пов'язують зі спікером російського парламенту Криму.
‒ Динаміку прибутків Володимира Константинова після 2014 року простежити неможливо, тому що компанія «Консоль» переписана на родичів. До цього ЗМІ вносили його до сотні найбагатших людей України, приписуючи йому статки від 50 до 100 мільйонів доларів, але в 2013-му з'ясувалося, що весь бізнес Константинова був величезною будівельною фінансовою пірамідою. Під цей бізнес вони брали величезні кредити, витягали гроші у пайовиків, але їхні об'єкти не здавалися, а гроші вкладали в інше, у політичний підкуп, в організацію виборів для Партії регіонів. У 2013 році з'ясувалося, що у «Консолі» боргових зобов'язань, за якими вона не може розрахуватися, понад мільярд гривень. Тоді ж була розпочата процедура банкрутства. Зараз на материковій Україні триває процедура ліквідації, задоволення запитів кредиторів через суди.
Журналісти Радіо Крим.Реалії спробували зв'язатися з самим Володимиром Константиновим, але в його приймальні сказали, що він у відрядженні й раніше наступного тижня прокоментувати свою декларацію не зможе.
Голова громадської організації «Сила права», екс-віце-прем'єр Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко вважає, що в Москві прекрасно знають про тіньові прибутки кримських керівників.
‒ Вся ця зграя зараз відчуває себе невпевнено, тому активно ховає награбоване в окупованому Криму, в різного роду офшорах, в Росії і таке інше, щоб в час розплати було складніше знайти це все. Константинов разом з Аксеновим займається пограбуванням Криму, в усякому разі в тій частині, в якій їм дозволяє окупант. Там є грабіжники абсолютно іншого масштабу з Москви, а Аксенов та Константинов «пасуться» на своїй ділянці. Я можу навести приклад, коли Константинов привласнив і розграбував провідне підприємство з виробництва будматеріалів у Криму ‒ «Кримзалізобетон». Звичайно, все награбоване звідти він у своїй декларації не вкаже. Всю цю інформацію крихтами має збирати правоохоронна система України. Для нас він не просто корупціонер, а державний злочинець, чиє майно та активи підлягають конфіскації.
(Текст підготував Владислав Ленцев)