Нинішнє літо в анексованому Криму багато хто називає найскладнішим за останні три десятки років. Регулярні вибухи, що фіксуються в регіоні, та суттєві логістичні проблеми призвели до провалу курортного сезону. Втім, на Кримський півострів їдуть російські артисти. У серпні заплановано близько десятка концертів. Крим.Реалії зв'язалися з виконавцями та розпитали, як тепер доводиться гастролювати в таких ризикованих і непередбачуваних умовах.
Що далі Збройні сили України просуваються на південному фронті, то неспокійніше стає в Криму. Обстановка розпалюється з кожним ударом по Керченському (Кримському) мосту та під'їздах до Кримського півострова з боку Херсонської області.
Головною проблемою для Криму зараз є логістика. Міст через Керченську протоку після липневої атаки працює в обмеженому режимі. На під'їздах до нього з боку Росії регулярно фіксують автомобільні затори. Рух по через міст регулярно зупиняють, зокрема, через сигнал повітряної тривоги. У ЗСУ анонсують продовження ударів по військових об'єктах у Криму.
«Сухопутний коридор», який російська влада рекомендує своїм громадянам використати для поїздок до Криму, також прострілюється. Цього року було вже три удари по Чонгарському перешийку – основному логістичному шляху, який Росія використовує для перекидання своїх військ, що воюють з Україною.
Цього року суттєво постраждав курортний бізнес Криму. Готелі та пансіонати півострова, за інформацією російських туроператорів, напівпорожні.
На тлі всього цього в регіоні гастрольну діяльність продовжують артисти з Росії.
Крим.Реалії вивчили місцеву афішу та з'ясували, що у серпні в різних регіонах півострова заплановано з десяток концертів. Ми вирішили з'ясувати, як діставатимуться до Криму артисти зі своїм супроводом і чи враховують вони воєнні та логістичні ризики.
Успенська у Сімферополі, Севастополі та Ялті
Наприкінці серпня у Криму планує виступити російська співачка Любов Успенська. Артистка родом із Києва, входить у так званий прокремлівський пул. Вона публічно підтримує президента Росії Володимира Путіна. Причому не лише як політика, а й як чоловіка. Раніше співачка публічно заявляла, що готова бути його супутницею.
На кримських афішах повідомляється, що 20 серпня співачка виступить у Сімферополі, 21 серпня – у Севастополі, а 22 серпня – у ялтинському концертному залі «Ювілейний».
Квитки на виступ Любові Успенської під час війни коштують від трьох тисяч рублів.
Крим.Реалії звернулися до співачки, щоб дізнатися, чи враховує вона ситуацію в Криму при плануванні свого гастрольного туру і чи не лякають її логістичні та воєнні ризики.
В її PR-службі пообіцяли передати артистці наші питання. Але зрештою відповісти на них відмовилися.
«У коментарі відмовлено. Вибачте, будь ласка», – відповіли Крим.Реалії у PR-службі співачки, не уточнивши причину відмови.
Газманов і Дубцова – в Ялті та Судаку
Гастролювати у Криму в серпні планує і російський артист Олег Газманов. Він входить до пулу артистів, які публічно підтримують повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Торік Володимир Путін нагородив артиста орденом «За заслуги в культурі та мистецтві».
16 серпня Олег Газманов виступить у Ялті. Квитки на його концерт продають від двох тисяч рублів.
18 серпня артист також планує свій творчий вечір на фестивалі «Таврида.Арт» у Судаку. Цей фестиваль організовує підконтрольна Росії влада Криму у співпраці з Росмолоддю.
У PR-службі Олега Газманова прийняли питання Крим.Реалії та пообіцяли передати їх артисту. Але на момент публікації матеріалу відповіді ми не отримали. Редакція готова оприлюднити їх, якщо вони надійдуть.
На фестивалі «Таврида.Арт» також виступить російська співачка Ірина Дубцова – ще одна артистка, яка підтримує повномасштабне вторгнення Росії в Україну. Вона виступає в Росії для сімей учасників воєнних дій проти України та заявляє про «русофобію» стосовно російської культури.
На офіційному сайті співачки повідомляється, що фестиваль у Судаку вона відвідає наступного дня після свого сольного концерту в Ялті. Квитки на нього продають від 1,5 тисячі рублів.
PR-директор Ірини Дубцової Роман Петрухін на запитання Крим.Реалії про те, чи враховує співачка воєнні та логістичні ризики у Криму, пообіцяв «обговорити з організаторами, чи можна давати такі коментарі». Він також зазначив, що «поняття не має», коли буде відповідь. На час публікації матеріалу відповідь редакція не отримала.
«Ария» – у Феодосії, Керчі та Ялті
Гастролі у трьох кримських містах планує в серпні російський рок-гурт «Ария». Його відкритих заяв на підтримку Володимира Путіна та повномасштабного російського вторгнення в Україну ми не знайшли. Але з групою асоціюють нагородження її засновника та екссоліста Валерія Кіпєлова званням Заслуженого артиста Росії. Указ підписаний Володимиром Путіним.
Наприкінці серпня він відвідає Феодосію, Керч та Ялту.
Найдорожчий квиток на концерт рок-музикантів у Криму коштує чотири тисячі рублів.
Крим.Реалії не вдалося поспілкуватися з учасниками гурту – на його офіційних ресурсах не було номерів телефону для зв'язку. Ми надіслали гурту «Ария» питання через електронну форму на сайті. Але відповідь на момент опублікування цього матеріалу не отримали.
Виходячи з реакції піар-служб російських артистів на запитання Крим.Реалії, очевидно, що російські артисти не хочуть публічно говорити про загрози, пов'язані з поїздками до Криму. Або усвідомлено замовчують їх. Як і російська влада, яка запевняє, що Криму нічого не загрожує.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.