Доступність посилання

ТОП новини

Гроші для війни. Росія поспішає продати в Криму відібрану українську власність


Набережна Алушти. Крим, березень 2024 року
Набережна Алушти. Крим, березень 2024 року

Одну із наймасштабніших кримських недобудов, яку пов'язували зі структурами українського олігарха Ігоря Коломойського, продали на аукціоні московській фірмі-прокладці зі статутним капіталом у 10 тис. рублів. Вона може бути пов'язана з Міноборони РФ та з компанією "Уралкалій" підсанкційного російського олігарха Дмитра Мазепіна або з колишнім українським прем'єром Миколою Азаровим. Це не єдиний великий рекреаційний об'єкт анексованого Росією Криму, який був відібраний у колишнього власника, пише Радио Свобода.

Влада анексованого Криму проводить реприватизацію активів, які за законом належать громадянам України. Минулого року російська адміністрація продала з аукціону понад два десятки великих об'єктів нерухомості, а також акції кількох підприємств. На цьому вона заробила, за різними оцінками, від 1,7 до 2,3 млрд рублів (приблизно 18-25 млн доларів). У 2024 році торги тривають.

Одним із найдорожчих націоналізованих, а потім пущених з молотка кримських активів став недобудований пансіонат "Блакитний берег" на околицях Алушти. 18 квітня 2024 року він перейшов у власність АТ "Супутник Менеджмент". Заявка цієї компанії на участь в аукціоні виявилася єдиною. Комплекс дістався покупцю за стартовою ціною 881 млн рублів (9,4 млн доларів).

Пансионат "Лазурный берег"
Пасіонат "Блакитний берег". Крим, ілюстративне фото

"Супутник Менеджмент" отримав у розпорядження земельну ділянку площею 5,9 гектара, випливає з картки лота на сайті інформаційної системи "Торги". На ділянці розташовано 52 об'єкти незавершеного будівництва, серед яких тринадцятиповерховий спальний корпус на 300 місць, адміністративна будівля, літній кінотеатр, спортивно-оздоровчий комплекс, басейн та клуб-їдальня.

Все це починали зводити ще в епоху "застою" для членів ЦК КПРС, але через розпад Радянського Союзу так і не довели до пуття. Недобудований пансіонат довгий час був порожнім і в результаті перетворився на мальовничі занедбані руїни. У дев'яності та нульові об'єкт кілька разів змінював господарів. Його останніми законними власниками, як запевняють російські ЗМІ, були структури мільярдера Ігоря Коломойського.

Призначена Кремлем влада півострова прибрала до рук "Лазурний берег" ще у вересні 2014 року. Він потрапив у першу хвилю незаконної націоналізації кримської власності. Тепер пансіонат передали до приватних рук. Судячи з знімків обшарпаних будов, вони перебувають у жалюгідному стані і навряд чи підлягають відновленню. Найцінніше у цьому лоті – земельна ділянка поряд із морем та власний пляж.

Покупцем гігантського курортного комплексу виявилася нічим не примітна фірма із статутним капіталом 10 тис. рублів. Вона була зареєстрована у Москві у травні 2021 року і нібито займається діяльністю холдингових компаній. За підсумками 2023 року компанія показала прибуток у 2 тис. рублів.

Міноборони РФ, "Уралкалій", Азаров?

При більш уважному розгляді компанії "Супутник Менеджмент" виявляється багато цікавого. По-перше, вона володіє 50% акцій ТОВ "Гуфо Сельватіко", яке займається полюванням, виловом та відстрілом диких тварин. Інша половина цієї компанії належить Ігореві Тишину – людині, яка пов'язана з Міністерством оборони Росії. У 2013-2017 роках він керував акціонерним товариством "Воєнторг-Південь" – компанією з мільярдною виручкою, яка забезпечує товарами та послугами військовослужбовців Південного військового округу РФ.

У 2022-2023 роках компанією "Супутник Менеджмент" керував Володимир Бересньов. У минулому він був пов'язаний з ТОВ "Оперний проїзд" – московською фірмою, яка займається орендою та управлінням нежитловою нерухомістю.

"Оперний проїзд" має спільний бізнес з ТОВ "Уралкалій-проект" – "дочкою" ПАТ "Уралкалій". Ця компанія є одним із найбільших у світі виробників мінеральних добрив і належить російському мільярдеру Дмитру Мазепіну, який перебуває під санкціями, запровадженими після початку війни Росії в Україні. "Оперний проїзд" та "Уралкалій-проект" спільно володіють ТОВ "Геліос Менеджмент" (основний вид діяльності - управління експлуатацією житлової нерухомості). Через ланцюжок опосередкованих контактів "Геліос Менеджмент" пов'язаний також із нинішнім засновником та генеральним директором "Супутника Менеджмент" Дмитром Зіміним.

По-третє, нинішній гендиректор "Оперного проїзду" Едуард Осипян принагідно керує і ТОВ "Супутник Девелопмент". У цих двох компаній також є один засновник – Сергій Зонов. Основним видом діяльності "Супутника Девелопменту" є будівництво житлових та нежитлових будівель. Ця компанія, чия назва схожа на назву "Супутник Менеджмент", зареєстрована в кримському селищі Гурзуф за адресою: набережна Пушкіна, будинок 7. За випадковим збігом ту саму адресу має ТОВ "Гуфо Сельватико", про яке йшлося вище.

Чому у назві двох компаній, які виявилися прямо чи опосередковано пов'язані з Гурзуфом, є слово "Супутник"? Справа в тому, що будинок №7 на набережній Пушкіна знаходиться на території колишнього Міжнародного молодіжного центру "Супутник", який за радянських часів називали "Артеком" для комсомольців. Зараз тут знаходиться оздоровчий комплекс "Перлина Криму". Він належить ТОВ "Гурзуф Центр", яке було створено у серпні 2014 року, невдовзі після анексії Криму. До цього "Перлина Криму" належала родині колишнього прем'єр-міністра України Миколи Азарова.

Не можна виключати, що кінцевий бенефіціар оздоровчого комплексу з того часу не змінився. Принаймні пов'язаний із Азаровим український благодійний фонд "Гарант" офіційно володів російським ТОВ "Гурзуф Центр" до лютого 2016 року. Крім того, є ймовірність, що компанії, зареєстровані на території "Перлини Криму", також стосуються українського екс-прем'єра.

Спадщина Медведчука

Кримського майна позбавляються не лише українські олігархи, яких демонізує російська пропаганда, а й лояльні до Кремля політики. Наприкінці минулого року на електронному аукціоні було продано недобудований маєток площею 4,6 тис. кв. м у селищі Сімеїз. Разом з ним у лот увійшли допоміжні споруди та земельна ділянка площею 1,7 га. Підсумкова вартість об'єкта склала майже 350 млн рублів (близько 3,9 млн доларів за тодішнім курсом).

Селище міського типу Сімеїз. Крим, ілюстративне фото
Селище міського типу Сімеїз. Крим, ілюстративне фото

За часів Російської імперії на цьому місці, біля самого берега моря, розташовувався маєток графа Дмитра Мілютіна, в радянські роки протитуберкульозний санаторій імені Баранова. У 2000-х корпусах санаторію пішли під знесення на хвилі "оптимізації" кримських здравниць. Незабаром на цьому місці розпочалося будівництво розкішного особняку. Ще у 2013 році українські ЗМІ з'ясували, що фактичним власником маєтку є на той час колишній народний депутат Віктор Медведчук, який має родинні зв'язки із Володимиром Путіним. За деякими даними, політик приїжджав на відпочинок до Криму та після анексії. Але зрештою маєток (або його частина) перейшов у власність російської адміністрації та був пущений з молотка.

Новим власником колишньої садиби Медведчука виявилося мікропідприємство "Рад-Ев", зареєстроване у Москві 2021 року. Статутний капітал фірми – знову 10 тис. рублів, основний вид діяльності – оренда й управління власним чи орендованим нерухомим майном. Засновником та генеральним директором є Володимир Єфімов. Хто стоїть за цією компанією, з'ясувати не вдалося.

Пам'ятка історії за мільярд рублів

Ще один знаковий для Криму об'єкт має знайти нового власника наприкінці травня. На сайті ДВС "Торги" з'явилося повідомлення про продаж комплексу приміщень у самому центрі Ялти, що на вулиці Морській, будинок 3-а. За цією адресою розташована "Вілла Олена" – один із найфешенебельніших готелів Криму. Чотириповерхова будівля, побудована в 1912 році в стилі модерну за проектом архітектора Лева Шаповалова, становить велику культурно-історичну цінність. Стартова ціна лота – 919,6 млн. рублів (близько 10 млн доларів), крок аукціону – 46 млн рублів (492 тис. доларів).

Вилла "Елена"
Вілла "Олена"

Донедавна "Вілла Олена" за документами належала громадянину Литви Ігорісу Коласу. Однак на початку 2023 року окупаційна влада Криму повідомила про те, що готель буде націоналізований – нібито тому, що дохід від його діяльності йде на фінансування Збройних сил України. І ось більш як через рік експропрійоване майно виставили на торги.

Минулого літа російська адміністрація півострова вже розпродала частину націоналізованого майна Коласа – земельні ділянки на Південному березі Криму, нежитлові приміщення та квартири у житловому комплексі класу люкс "Омега" у Ялті. За 29 нерухомих об'єктів загальною площею 3316 кв. м призначені Кремлем півострова влада отримала 337,2 млн рублів (близько 3,7 млн доларів).

"Росія готується до виходу із Криму"

Російська влада Криму прискорила процес реприватизації відібраного у колишніх власників майна через побоювання, що незабаром їм доведеться залишити Крим, вважають українські експерти.

"Нинішній розпродаж награбованої української власності свідчить про невпевненість окупантів у своєму майбутньому. Тут можна говорити про два моменти. Перший – російське керівництво хоче хоч щось заробити. все, а так вони хоч якусь вигоду отримають. Друга – частина вкраденого майна передається довіреним людям з-поміж місцевих колаборантів та агентури, яка залишиться в Криму та після його деокупації", – зазначив у бесіді з Радио Свобода політичний експерт Євген Савісько.

У той же час Росія гостро потребує грошей, тому що загарбницька війна – справа витратна. "Російська економіка перебуває під тиском санкцій, і продаж активів у Криму може бути способом отримання додаткових коштів. Крім того, Москва може використати виручені від продажу [української власності] кошти для фінансування війни в Україні. Також не можна виключати, що Росія готується до виходу з Криму і тому хоче продати активи, перш ніж йти", – каже політичний аналітик та юрист Дмитро Франчук.

Незважаючи на те, що Крим перебуває в прифронтовій зоні і тому туризм занепадає, новим власникам готелів і пансіонатів доведеться інвестувати в модернізацію отриманих активів. "Окупанти змусять власників зробити це. Інакше вони заберуть назад майно, та ще й гроші не повернуть", – вважає Євген Савісько.

"Важливо зазначити, що продаж власності в анексованому Криму, згідно з міжнародним правом, є незаконним. Україна не визнає захоплення Криму Росією і вважає, що всі активи, експропрійовані окупаційною владою, мають бути повернуті законним власникам", – наголосив Дмитро Франчук.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG