Доступність посилання

ТОП новини

Багато туристів, багато незадоволених: перші підсумки курортного сезону 2021 року в Криму


Відпочинок на березі Чорного моря на тлі скелі Діва в селищі Сімеїз, серпень 2021 року
Відпочинок на березі Чорного моря на тлі скелі Діва в селищі Сімеїз, серпень 2021 року

Сім мільйонів туристів відпочили в Криму з січня до серпня цього року, причому з них більше ніж п'ять мільйонів влітку, такі відомості наводить російський глава Криму Сергій Аксенов. За його словами, це безпрецедентний показник для туристичної галузі півострова. Водночас відпочивальники, судячи з усього, часто незадоволені відпочинком.

Так, російський інтернет-сервіс Superjob презентував результати опитування, згідно з якими туристів у Криму найсильніше дратує відсутність інфраструктури, зручностей, сервісу на кшталт кафе, душових, туалетів і безготівкової оплати ‒ на це поскаржилася третина респондентів. Водночас 30% залишилися незадоволеними завищеними цінами на послуги, місцеву продукцію, невідповідність цін якості. У третю чергу відпочивальників дратує ставлення місцевих жителів ‒ 15%, проте водночас 14% опитаних зазначили що їм не подобається в Криму «велика кількість туристів, невиховані туристи». Нічого не дратувало під час відпочинку в Криму лише 18% учасників опитування.

Про попередні кількісні та якісні підсумки сезону 2021 року в Криму йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.

Керівник кримського відділення російського Союзу туріндустрії Борис Зелінський розповів Крим.Реалії, які туристи з Росії поїхали до Криму цього року й чому їх може не влаштовувати якість сервісу.

Проблема з якістю обслуговування дійсно існує, просто є об'єктивні та суб'єктивні чинники
Борис Зелынський

‒ Через закриті кордони громадяни Росії активно поїхали до Криму. Перш за все, це мешканці таких міст і регіонів, як Москва, Московська область, Санкт-Петербург, Ленінградська область, Ставропольський та Краснодарський краї, а також Урал. Крим може задовольнити запити багатьох категорій громадян: традиційно багато тих, кому необхідне санаторно-курортне лікування, хто відпочиває з дітьми, дехто любить пляжний відпочинок, а інші ‒ дивитися пам'ятки. Немає єдиного портрета туриста. Щодо того опитування ‒ проблема з якістю обслуговування дійсно існує, просто є об'єктивні та суб'єктивні чинники. З об'єктивних ‒ той факт, що у Криму сезон починається плавно, завантаження готелів зростає поступово й до середини липня досягає максимуму. І вони відповідним чином набирають персонал: спочатку беруть менше, потім більше співробітників.

Борис Зелінський нарікає на те, що Крим вже давно потерпає від нестачі сезонних кадрів, зокрема для туристичної галузі.

‒ Сезон триває лише три-п'ять місяців, і не завжди місцеві та приїжджі хочуть влаштовуватися на роботу на такий короткий період. У підсумку готелі десь недопрацьовують у якості обслуговування, що й викликає нарікання. Все ж наплив відпочивальників цього року дуже великий.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Керівник громадської організації з захисту прав споживачів «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов вважає, що на будь-якому курорті можна знайти недоліки, але відмовляється визнавати великий наплив туристів, про який говорить російська влада півострова.

Олександр Бурдонов, керівник громадської організації із захисту прав споживачів «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com
Олександр Бурдонов, керівник громадської організації із захисту прав споживачів «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com
З приводу семи мільйонів відпочивальників у Криму ‒ насправді їх половина від цієї кількості, якщо дивитися на речі реалістично
Олександр Бурдонов

‒ Де немає проблем із сервісом? На Заході їх немає? Питання в тому, наскільки їх багато ‒ відповідно, як з ними працювати, щоб не отримувати такі оцінки. Кількість туристів не виправдання: он Кіпр та Іспанія приймають десятки мільйонів туристів. З приводу семи мільйонів відпочивальників у Криму ‒ насправді їх половина від цієї кількості, якщо дивитися на речі реалістично. Поясню чому: ще до 2014 року ми порахували туристів на вокзалі в міжсезоння. У нас вийшло, що загалом у пасажиропотоці їх 300-360 тисяч осіб на місяць, і якщо помножити мінімальне значення на 12 місяців, виходить десь 3,6 мільйона. Всі інші пасажири ‒ не туристи, а місцеві жителі, або ж хтось їздить на роботу, на навчання. Я не претендую на точність, але зараз у Криму відпочили явно не 7 мільйонів туристів.

Зі свого боку директор українського Центру розвитку туризму Володимир Царук також сумнівається в офіційній статистиці щодо туризму й наводить інші аргументи на користь цього.

Как раз 3,5 миллиона – абсолютно реальная цифра, если говорить чисто о туристах
Владимир Царук

‒ Судячи з цих відомостей, 62% туристів із семи мільйонів потрапили до Криму через так званий Кримський міст. При цьому не так давно в аеропорту Сімферополя зустрічали п'ятимільйонного пасажира. Навіть якщо вважати, що туристів у його пасажиропотоці 50%, то цифри не сходяться. Другий момент: і за Радянського Союзу, і в найкращі часи за України в Криму приймали більше ніж п'ять мільйонів туристів на рік (максимум шість з невеликим ‒ КР) ‒ і то півострів був переповнений. Відтоді там з'явилося не так багато засобів розміщення, щоб настільки сильно збільшити показники турпотоку, навіть з урахуванням мініготелів. Звичайно, цього року в Криму та на Чорноморському узбережжі Росії туристів було набагато більше, ніж у 2020-му через обмеження на подорожі та закриття Туреччини. І все ж я думаю, що саме 3,5 мільйона ‒ абсолютно реальна цифра, якщо говорити чисто про туристів.

Володимир Царук пояснює кримські проблеми з сервісом насамперед його відмежованістю від світу після 2014 року.

‒ Проблема навіть не в окупації, а в ментальності. До Криму після 2014 року приїжджають тільки росіяни, у них одні вимоги, а якби приїжджали німці, італійці та інші, виникла б конкуренція за споживача. Таким чином Грузія підтягла сервіс, там навіть мініготелі конкурують за відпочивальників. Засоби розміщення навчають персонал мовам, елементарним правилам гостинності тощо. А з Кримом у туристів альтернативи немає, плюс туди не приїде міжнародний турист, який платить більше, ніж внутрішній. Такого і не буде, поки півострів окупований.

Українська влада після 2014 року не рекомендує туристам з інших країн відвідувати Крим. Профільні українські відомства також звертали увагу на те, що законним вважається в'їзд до Криму тільки через встановлені Україною пункти пропуску на адмінкордоні між півостровом та Херсонською областю. В'їзд до Криму з боку Росії розцінюється як порушення українського законодавства й тягне за собою адміністративну відповідальність: порушникам можуть заборонити в'їзд в Україну.

(Текст підготував Владислав Ленцев)

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

  • 16x9 Image

    Олена Ремовська

    Ведуча програм Радіо Крим.Реалії з 2018 року. До цього – кореспондент, редактор і ведуча на Радіо Свобода. Зокрема, брала участь у запуску проекту Радіо Донбасс.Реалії. Автор книги «Говорить Радіо Свобода: iсторія української редакції» (2014). Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

XS
SM
MD
LG