Доступність посилання

ТОП новини

На відпочинок ‒ до Криму чи в Єгипет? Які чинники впливають на вибір росіян


Курортний сезон у Криму в умовах пандемії коронавірусу. Колаж
Курортний сезон у Криму в умовах пандемії коронавірусу. Колаж

Президент Росії Володимир Путін 8 липня скасував дію указу від 2015 року про заборону чартерних польотів на курорти Єгипту. Раніше цей документ дозволяв тільки регулярні повітряні перевезення в Каїр та службові авіаперевезення до Єгипту, а також рекомендував туроператорам утриматися від реалізації туристичного продукту, що передбачав авіаперельоти, зокрема й комерційні, на територію Єгипту, за винятком Каїра. Тепер ці обмеження припиняють діяти.

Як відновлення чартерних рейсів до Єгипту з Росії вплине на заповнюваність курортів Криму? Як відкриття турецького напрямку для росіян позначилося на кримському турбізнесі? Як коронавірусні обмеження, запроваджені у Криму та Краснодарському краї Росії позначилися на туристичному потоці? Чи може вплинути відкриття єгипетського напрямку для росіян на популярності курортів Єгипту для українців? Чому керівництво Росії закривало для росіян можливість масового відпочинку в Єгипті та Туреччині?

Ці та інші актуальні теми в студії Радіо Крим.Реалії в ток-шоу «Кримське питання» обговорюють ведучий Олександр Янковський та його співрозмовники: голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов; російська тревел-консультантка Світлана Щипанова; голова кримського відділення російського Союзу туріндустрії Борис Зелінський; колишній головний фахівець відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук; власник української туристичної фірми «Феєрія мандрів» Ігор Захаренко та український політолог Олег Саакян.

Російський туристичний бізнес практично моментально відреагував на скасування дії указу про заборону чартерних польотів на курорти Єгипту. Прессекретар Російського союзу туріндустрії (РСТ) Ірина Тюріна повідомила російське інформагентство ТАСС, що російські туроператори можуть оперативно запустити чартерні програми на курорти Єгипту за наявності необхідних слотів. Однак, на думку Тюріної, попит на курорти Єгипту влітку навряд чи буде ажіотажним через спекотну погоду, але з урахуванням обмеженої пропозиції закордонних напрямків інтерес у російських туристів до Єгипту все-таки буде.

Як відкриття єгипетського напрямку для російських туристів позначиться на заповнюваності й цінах на курортах Чорного моря в анексованому Криму та сусідній Росії? Керівник кримського відділення Російського союзу туріндустрії Борис Зелінський вважає, що в цьому випадку частина туристів, які планували поїздку до Криму, оберуть Єгипет. Водночас, на його думку, помітну частину турпотоку новий напрямок відтягне тільки восени, повідомив Зелінський у коментарі ТАСС.

Російський блогер Олександр Горний, який переїхав до Криму, опублікував на сайті «Эхо Москвы» блог «Протухлий кримський туристичний сендвіч. Летимо до Єгипту!», в якому проводить паралель між відкриттям єгипетського напрямку для російських туристів і зростанням кількості хворих на коронавірус у Криму. На думку Горного, у серпні та вересні курорти Криму і Краснодарського краю Росії «можуть втратити від 200 до 500 тисяч відпочивальників»:

«Для Криму настають не найкращі часи і той оптимізм, який тут був у травні-червні, скасовується. Росіяни люблять Крим, який би він не був, але хочеться туристичного розмаїття».

За інформацією підконтрольного Росії міністерства курортів і туризму Криму, півострів «два роки поспіль бив рекорди з турпотоку за весь пострадянський період». У міністерстві стверджують, що у 2018 році Крим відвідали 6,8 млн осіб, у 2019 році ‒ 7,4 млн. У 2020 році сезон почався пізніше через пандемію коронавірусу, проте в міністерстві відзвітували про більше ніж 6,3 млн туристів. Цього року, на думку чиновників, Крим прийме близько 8 млн осіб, а до 2025 року влада сподівається збільшити турпотік до 10 млн осіб на рік.

Відомості про кількість відпочивальників на півострові після 2014 року озвучує підконтрольна Росії влада Криму, підтвердження цієї інформації з незалежних джерел немає.

Відпочивальники на пляжі неподалік від Євпаторії, липень 2021 року
Відпочивальники на пляжі неподалік від Євпаторії, липень 2021 року

Голова громадської організації «Курортний Крим» Олександр Бурдонов висловив в ефірі Радіо Крим.Реалії думку, що після періоду затяжних злив, які спричинили повені в регіонах півострова, робити припущення про успішність нинішнього курортного сезону в Криму досить складно. На його думку, частина туристів, які планували відпустку в Криму, можуть відмовитися від цієї ідеї, але будуть і ті, хто не змінить свого рішення відпочити на курортах півострова.

‒ У Криму завжди, по суті, десь починаючи з другої половини дев'яностих, [курортний сезон] починався саме з початку липня. Ті цифри, які даються, викликають у мене великі сумніви, мої розрахунки показують інші цифри.

Олександр Бурдонов, голова громадської організації «Курортний Крим»
Олександр Бурдонов, голова громадської організації «Курортний Крим»

Тим часом у Краснодарському краї Росії готелі з 1 липня заселяють гостей тільки за наявності сертифікату про вакцинацію від коронавірусу або негативного ПЛР-тесту. А з 1 серпня, як повідомив губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв, готелі на Кубані прийматимуть туристів з негативним ПЛР-тестом, але за умови, що відпочивальники упродовж трьох днів після заселення зроблять щеплення.

Коментуючи ці обмеження, Бурдонов висловив думку, що деякі росіяни віддадуть перевагу відпочивати в Криму, оскільки на півострові подібні заходи поки не запроваджені.

‒ Штраф у розмірі 30 тисяч рублів загрожуватиме тим туристам, які вирушають на курорти Чорного моря нещепленими й відмовляються робити щеплення упродовж трьох днів... У Криму поки цього немає. Дай Боже і не буде. Тому ‒ так, можуть податися [до Криму].

Водночас він зазначив, що через минулі затяжні зливи та штормову погоду деякі туристи скасовують бронювання в кримських готелях, але в липні та серпні ситуація з турпотоком у Криму може змінитися на краще.

Обмежувальні заходи під час курортного сезону через пандемію коронавірусу запровадили не тільки на Кубані, але й у Севастополі. З 28 червня там заборонено приймати в готелях організовані групи дітей. Винятки становлять лише установи, внесені до реєстру організацій для дитячого відпочинку та оздоровлення. З 16 липня туристам у віці старше за 18 років можна заселитися в готелі Севастополя тільки при наданні сертифіката про вакцинацію від COVID-19 або довідки про наявність антитіл, виданої не пізніше ніж за 30 днів до заселення.

Коментуючи ці обмеження, президент Загальнонаціонального союзу індустрії гостинності Олексій Волков висловив думку, що врешті-решт це зіграє на руку так званим «сірим готелям» у Севастополі, а обмеження в Краснодарському краї спричинять збільшення турпотоку до Криму.

Російська тревел-консультантка Світлана Щипанова висловила в ефірі Радіо Крим.Реалії думку, що відкриття єгипетського напрямку для російських туристів не дуже вплине на попит у Криму, оскільки в усіх туристів різні запити й смаки.

‒ Восени, скажімо так, ті, хто любить купатися в морі, звичайно, віддадуть перевагу Єгипту... Не тому, що Крим гірший, а тому що там тепліше. Але це настільки різний споживач ‒ у Криму та в Єгипту ‒ особисто в моєму агентстві ці туристи взагалі ніяк не перетинаються. Тому що ті, хто цінує дайвінг, поїдуть зараз до Єгипту, хто вже скучив за Червоним морем. Ну а в Криму що вони будуть робити? Там немає таких рибок... А сімейний відпочинок ‒ звичайно, сім'ї будуть більше віддавати перевагу Туреччині та Єгипту, тій же Греції та Кіпру ‒ тільки тому, що це якісніше та дешевше. Тут основний момент ‒ це дешевше. А в Криму, якщо ми обираємо якість, то це дуже дорого.

Відпочинок у туристичних місцях єгипетського Шарм-Ель-Шейха. Ілюстративне фото
Відпочинок у туристичних місцях єгипетського Шарм-Ель-Шейха. Ілюстративне фото

Відповідаючи на запитання, чому ціни на відпочинок у Криму вищі, ніж турпоїздки до Єгипту або Туреччини, до вартості яких входить авіапереліт, Світлана Щипанова припустила, що причина може бути у відсутності конкуренції на півострові.

Десь, скажімо, на 25-30% ‒ не тільки Крим, взагалі російське чорноморське узбережжя дорожче, ніж Туреччина та Єгипет
Світлана Щипанова

‒ Ми кожен раз порівнюємо ціни й просто дивуємося цим цінам. Ось коли в Криму збудують... і у нас там буде не одна «Мрія» (санаторно-курортний комплекс Mriya Resort&SPA, що потрапив під санкції США у 2018 році через зв'язки з російським «Сбербанком» ‒ ред.), а десять «Мрій» ‒ тоді вони почнуть одна з одною конкурувати, і ціни будуть виразні, зрозумілі в Криму. Це ж дуже дорого: десь, скажімо, на 25-30% ‒ не тільки Крим, взагалі російське чорноморське узбережжя дорожче, ніж Туреччина та Єгипет. На жаль, це так. Насправді, люди їдуть не тому, що вони не патріоти або ще щось, а виключно з меркантильних міркувань, ось і все ‒ там якісніше й дешевше.

Готель «Mriya Resort & SPA» розташований на Південному узбережжі Криму
Готель «Mriya Resort & SPA» розташований на Південному узбережжі Криму

Голова кримського відділення російського Союзу туріндустрії Борис Зелінський у коментарі Крим.Реалії нагадав, що практично всі об'єкти розміщення в Криму були заброньовані до початку курортного сезону і періоду підтоплень. Є й інші чинники, що допомагають російським туристам вибирати відпочинок на півострові, вважає експерт.

Частина людей, які анулюють путівки в Краснодарському краї, дивляться в бік Криму
Борис Зелінський

‒ З урахуванням того, що багато авіаквитків неповоротні, люди не розглядають ануляцію туру, тому що будуть втрати. Є, звичайно, невелика корекція у зв'язку з відкриттям Туреччини і з тим, що частина пляжів у Ялті ще закрита. Є частина ануляції в готелях, переважно на 4-5 зірок. Але річ у тім, що на курортах Краснодарського краю запровадили досить суворі ковідні обмеження... З огляду на це там дуже багато ануляції, і частина людей, які анулюють путівки в Краснодарському краї, дивляться в бік Криму. Тому якийсь відтік туристів, який викликали повінь і відкриття турецького та єгипетського напрямку, скажімо так, компенсується тими туристами, які Краснодарський край перепланують на Крим.

Відповідаючи на запитання, наскільки успішним буде нинішній туристичний сезон у Криму, і від яких чинників залежить кількість туристів на півострові, Борис Зелінський відповів, що це «рівняння з трьома невідомими».

Єгипет і Туреччина в осінній період відтягнуть з кримських курортів частину людей
Борис Зелінський

‒ Гадати дуже складно: це сукупність факторів. Багато людей вичікують: якими будуть коронавірусні обмеження в Росії, у Криму, за кордоном. Яка буде погода? Якщо осінь буде тепла, як торік, коли можна було ще в середині жовтня купатися ‒ це одна історія. Якщо осінь буде дощова, холодна ‒ це інша історія. Тому забігати вперед досить-таки важко. Є і такий момент: восени буде запущений черговий етап програми кешбек для тих, хто подорожує і відпочиває в Росії, і держава компенсує 20% вартості путівки, це теж стимулює певний потік населення. Але, звичайно, Єгипет і Туреччина в осінній період відтягнуть з кримських курортів частину людей.

Мережа готелів на узбережжі в Єгипті, Хургада. Ілюстративне фото Shutterstock
Мережа готелів на узбережжі в Єгипті, Хургада. Ілюстративне фото Shutterstock

На думку Зелінського, росіян приваблює в Криму, в першу чергу, можливість санаторно-курортного лікування та бюджетного розміщення. Водночас експерт вважає, що в Криму відчувається нестача номерного фонду в готелях категорії чотири-п'ять зірок, цікавих для росіян, які не мають з різних причин можливості виїжджати за кордон.

Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук в ефірі Радіо Крим.Реалії висловив думку, що цього року в Криму «туристичний сезон мінімальний вдасться», але він не очікує від нього великих перспектив. Що стосується обмежень, запроваджених через пандемію коронавірусу, Вікарчук зазначив, що вони дійсно негативно впливають на клієнтів туристичних агентств.

Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук
Колишній головний спеціаліст відділу курортів і туризму Євпаторійської міської ради Сергій Вікарчук

Краснодарський край нагадує Шрі-Ланку, там теж дуже суворі протоколи безпеки. Безумовно, це має перенести якусь аудиторію на Крим
Сергій Вікарчук

‒ Чим більше протоколів безпеки, тим сильніше вони, безумовно, ускладнюють. Але в Криму теж є свої протоколи безпеки, можливо, не настільки суворі. Мені зараз Краснодарський край нагадує Шрі-Ланку, там теж дуже суворі протоколи безпеки. Безумовно, це має перенести якусь аудиторію на Крим, якщо там вільніше. Але для клієнта це завжди складності... Будь-які протоколи є витратними. У нас так само: коли турист виїжджає за межі України, є низка країн, де теж ПЛР-тести потрібно здавати... Це для сім'ї витратна частина.

На думку Вікарчука, незважаючи на обмеження, пов'язані з безпекою в період пандемії, курорти Туреччини та Єгипту будуть привабливішими для російських туристів, оскільки вони дешевші й комфортніші, ніж готелі Криму.

За інформацією російських ЗМІ, до 2016 року Єгипет був одним із пріоритетних напрямків відпочинку для росіян. У 2014 році турпотік до Єгипту з Росії склав майже 3 млн осіб, а 10 місяців 2015 року ‒ 2,24 млн осіб. Того ж року президент Росії Володимир Путін підписав указ, що забороняв чартерні польоти російських авіакомпаній на курорти Єгипту. Це сталося після авіакатастрофи літака Airbus A321-231 російської компанії «Когалимавіа», що прямував з Єгипту до Росії 31 жовтня 2015 року. В результаті аварії загинули всі, хто був на борту, 224 особи, більшість з них були росіянами. Єгипет визнав вибух на борту літака терактом 24 лютого 2016 року. Під час розслідування авіакатастрофи було встановлено, що для закладання бомби в літак терористи використали співробітника сервісної служби аеропорту.

На початку січня 2018 року Володимира Путін підписав указ про відновлення авіасполучення з Єгиптом. Перші регулярні рейси Москва-Каїр були запущені у квітні 2018 року. У березні 2020 року через пандемію коронавірусної інфекції Росія припинила регулярне й чартерне авіасполучення з Єгиптом, однак у вересні того ж року авіасполучення поновилися «у зв'язку з покращенням епідеміологічної ситуації», повідомило російське інформагентство ТАСС.

Український політолог Олег Саакян, коментуючи періодичні заборони на міжнародні авіаперельоти для росіян, висловив думку, що перед виборами в Держдуму, які відбудуться у вересні, російська влада змушена шукати способи для зняття соціальної напруги в суспільстві, пов'язаної зокрема з обмеженням свободи пересування.

Кримський туризм насправді є глибоко дотаційними сьогодні, багато в чому він базується на бюджетниках
Олег Саакян

‒ Заборона поїздок до Туреччини дуже чітко показала, що соціальне напруження в Росії через це зросло, адже ми розуміємо, що до Криму не кожен російський турист поїде. Російський турист, який володіє якимсь запасом фінансів і відкритістю до поїздок за кордон, звичайно ж, не їде в Сочі, не їде до Криму... Він поїде до Єгипту, до Туреччини. І цей виборець якраз найбільш ненадійний виборець для «Единой России»... Кримський туризм насправді є глибоко дотаційними сьогодні, багато в чому він базується на бюджетниках, різних профспілкових путівках та інших поїздках, коли люди просто не мають особливого вибору, куди їм податися.

Олег Саакян, український політолог
Олег Саакян, український політолог

ДОВІДКА: Відомості російської влади Криму та Севастополя про захворюваність на коронавірус не підтверджені міжнародними організаціями та іншими незалежними джерелами. Правозахисники стверджують, що ця статистика суттєво занижена, оскільки не відображає багатьох важливих факторів, включаючи інфікування в лавах російських військових і спецслужб.

(Текст підготувала Олена Юрченко)

Коронавірусна інфекція COVID-19

Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.

Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.

11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG