Доступність посилання

ТОП новини

Де у Криму жити добре. У яких кримських містах «найдорожче», а в яких – «найдешевше» життя


Колаж
Колаж

СІМФЕРОПОЛЬ – 1 лютого Росстат опублікував індекс вартості життя у містах Росії. До переліку, що складається з 290 населених пунктів, також увійшли міста анексованого Росією Криму і Севастополя. У переліку представлені дані про вартість життя в містах у різний період часу. Для населених пунктів Кримського півострова доступні дані з 2015 до 2021 року. Кореспондент Крим.Реалії ознайомився зі статистикою та розповідає, де в Криму жити найдорожче, а де дешевше.

В опублікованому документі Росстат надав дані щодо п'яти міст Кримського півострова: Севастополя, Сімферополя, Ялти, Євпаторії та Керчі.

Станом на 2021 рік найдорожчим кримським містом, за даними Росстату, є Севастополь. Далі йде Ялта, за нею – Керч. Найдешевшими, за підсумками минулого року, згідно з дослідженнями Росстату, були Євпаторія і Сімферополь.

Як рахував Росстат?

Що взагалі таке індекс вартості життя? Росстат почав розраховувати цей показник ще 2011 року. Він допомагає визначити місце будь-якого населеного пункту за рівнем цін на фіксований набір товарів і послуг порівняно із середньоросійськими показниками.

Так, індекс середньої по Росії вартості набору товарів і послуг дорівнює одиниці. Те, наскільки показники, наведені за окремими містами, відрізняються від цього значення, показує, вищі чи нижчі ціни в цьому місті щодо середньоросійських.

Слід зазначити, що з розрахунку цього індексу не враховується розмір середнього доходу жителів того чи іншого міста.

Російське видання РБК пише, що, як правило, у найдорожчих російських містах зарплати також одні з найвищих. Наприклад, на Чукотці, столиця якої – місто Анадир, визнано у 2021 році найдорожчим містом Росії (індекс – 1,57 – КР), зарплати, за офіційними даними, приблизно в 2,2 рази вищі за середньоросійські. При цьому вартість товарів і послуг в Анадирі вдвічі дорожча, ніж у Назрані – найдешевшому місті у 2021 році (індекс – 0,75 – КР).

Втім, мешканці Анадиря не погоджуються з рівнем своєї зарплати. При середній зарплаті 50 тисяч рублів, зустрічаються люди, які заробляють і 30 тисяч на місяць. Ті ж 30 тисяч – розмір середньої пенсії в Анадирі, казали жителі Чукотки журналісту проекту Радіо Свобода Сибирь.Реалии. На сьогодні держава на Чукотці дотує ціни лише на деякі овочі та олію. Всі інші продукти, за винятком свіжої риби, на Чукотському півострові значно дорожчі за «материкові», упевнені місцеві жителі.

Виноград за 1150 і 1100 рублів у магазині Анадиря, Чукотка, 2 лютого 2022 року
Виноград за 1150 і 1100 рублів у магазині Анадиря, Чукотка, 2 лютого 2022 року

Що ми дізналися про ціни у Криму

Що стосується Кримського півострова, то «найдорожче» місто півострова – Севастополь, за підсумками 2021 року одержало індекс 1,01. Вартість життя в Ялті, за даними Росстату, дорівнює середньоросійській. У решті міст Криму жити дешевше: Керч має індекс 0,99, а Євпаторія та Сімферополь – 0,98.

При цьому життя у всіх зазначених кримських містах дорожче, ніж, наприклад, у російських Краснодарі або Ростові-на-Дону. У цих містах індекси вартості життя дорівнюють 0,97 та 0,96 відповідно. При цьому в Краснодарському краї є низка міст, життя в яких оцінюється дорожче, ніж у Криму. Так, індекс у Сочі становить 1,06, а в Новоросійську – 1,02.

Слід зазначити, що з опублікованого Росстатом документа стає зрозумілим, наскільки подорожчало життя в Криму після анексії Росією в 2014 році.

Якщо взяти дані, виведені відомством за 2015 рік, то в Севастополі індекс вартості життя дорівнював 0,84. У Євпаторії – 0,85, у Сімферополі – 0,89, у Керчі – 0,91 та у Ялті – 0,91. Таким чином, через рік після анексії Севастополь був найдешевшим містом Криму, серед представлених у статистиці. Тож за шість років вартість життя у місті зросла на 0,17 пунктів.

З 2015 року ціни на товари і послуги у Криму почали стрімко зростати, випливає з інформації Росстату. Уповільнення зростання сталося лише у 2017 році – це видно на графіку Крим.Реалії, в основу якого було покладено дані російського статистичного відомства.

Там же видно, що 2021 рік – не найдорожчий для кримських міст. Цінові піки в Ялті досягали індексу 1,05, це було 2018 року. У Севастополі максимальний показник – 1,04 – був зафіксований через рік.

Після стрімкого зростання в перші роки після анексії вартість життя в Сімферополі та Керчі продемонструвала невелике зниження. Воно тривало протягом двох років: з 2018 до 2020 року, проте за останній рік індекс у цих містах знову зріс.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.

Анексія Криму Росією

У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.

16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.

Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.

XS
SM
MD
LG